POMÓŻ CPS! ZŁÓŻ DONACJĘ!

CLICK HERE
30 MONDAY WYDARZENIA

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER

DOŁĄCZ DO NAS

CLICK HERE
16.11.20
Każdego roku jesienią Centrum Polsko-Słowiańskie tętniło życiem...
Każdego roku w listopadzie w Centrum Polsko Słowiańskimi odbywało się szereg różnych spotkań oraz wystaw. więcej»


POLONIA

10.26.2020

„Pamiętaj o Weteranach”

W sobotę, 31 października, dzień przed Świętem Wszystkich Świętych, Stowarzyszenie Pamięć po raz pierwszy inicjuje akcję sprzątania grobów weterańskich "Pamiętaj o Weteranach". Głównym celem akcji jest pamięć o weteranach, którzy walczyli o wolną i niepodległą Polskę.

Cmentarz w Amerykańskiej Częstochowie jest największym cmentarzem wojskowym poza granicami Polski. W sekcji weterańskiej znajduje się ponad 2,300 krzyży.

Akcja skierowana jest głównie do młodego pokolenia Polonii, uczniów oraz środowisk patriotycznych. Do udziału w akcji zapraszamy harcerzy i harcerki z ZHP Świat, grupy rekonstrukcyjne, uczniów z polskich szkół oraz weteranów. Będzie to doskonała okazja do integracji oraz spotkania młodzieży w weteranami.

Wyjątkowo w tym roku, na pamiątkę 100. rocznicy zwycięskiej Bitwy Warszawskiej udekorowane zostaną wszystkie groby w sekcji weterańskiej biało-czerwoną wstążką. Na cmentarzu w Amerykańskiej Częstochowie spoczywa kilku żołnierzy, którzy brali udział w wojnie polsko-bolszewickiej.

Tego dnia w Amerykańskiej Częstochowie odbędzie się Harcerski Dzień Modlitwy, podczas którego odprawiona będzie Msza Święta, na którą harcerze serdecznie wszystkich zapraszają.

Po zakończonej akcji sprzątania i dekorowania grobów organizatorzy zapraszają wszystkich wolontariuszy biorących udział w akcji na wojskową grochówkę i kiełbasę oraz ognisko, które poprowadzą harcerze. Gościem specjalnym będzie pani Krystyna Ignaczak, córka pułkownika Józefa Zawitkowskiego z oddziału majora Franciszka Przysiężniaka ps. „Ojciec Jan”. Płk. Józef Zawitkowski zmarł w 2018 roku i był ostatnim żyjącym żołnierzem z oddziału „Ojca Jana”, w którym walczył razem z Aleksandrem Pityńskim, ojcem ś.p. Mistrza Andrzeja Pityńskiego.

Organizatorzy:

  • Ojcowie Paulini
  • ZHP Świat
  • Polska Fundacja Kulturalna w Clark
  • Stowarzyszenie Pamięć
wróć
CENSUS 2020
DFTA
KONSULAT
KOSCIUSZKO
UNIA
INSTYTUT PIŁSUDKIEGO
INSTYTUT KULTURY
CLARK
POLISH CULTURAL FOUNDATION
CENTRALA
POLISH AMERICAN CONGRESS
BROOKLYN
NYPD
KLIKNIJ TUTAJ