POMÓŻ CPS! ZŁÓŻ DONACJĘ!

CLICK HERE
25 MONDAY WYDARZENIA

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER

DOŁĄCZ DO NAS

CLICK HERE
15.04.20
Loty zaplanowane w dniach 12-26 kwietnia 2020 zostały odwołane
W związku z decyzją polskiego rządu o przedłużeniu zawieszenia połączeń lotniczych do dnia 26 kwietnia 2020 roku, podyktowaną rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2 w Polsce i na świecie, loty zaplanowane w dniach 12-26 kwietnia 2020 roku zostały odwołane. więcej»


POLONIA

11.04.2018

Jubileuszowy International Chopin & Friends Festival

Jesienią w Nowym Jorku odbędzie się jubileuszowa XX edycja Międzynarodowego Festiwalu Chopin i Przyjaciele, podczas którego każdy znajdzie coś interesującego. W tym roku zaprezentuje się wyjątkowo dużo artystów z Polski, jak również młodzież artystyczna z przedstawieniem teatralnym napisanym przez Henryka Cioczka - polonijnego lekarza. Festiwal od dwudziestu lat organizuje New York Dance & Arts Innovations. Tuż przed tym kulturalnym wydarzeniem redakcja "Echa Polonijnego" rozmawia z dyrektorem festiwalu Marianem Żakiem.

- Kto w tym roku wystąpi podczas festiwalu?
- W tym już XX Festiwalu Chopin i Przyjaciele wystąpi wielu znakomitych artystów. Festiwal odbywa się pod honorowym patronatem konsula generalnego RP w Nowym Jorku Macieja Golubiewskiego. Otwarcie festiwalu odbędzie się w konsulacie na Manhattanie 6 listopada o godz. 20. Gwiazdą wieczoru będzie Magdalena Filipczak (skrzypce), która odnosi wiele sukcesów międzynarodowych. W ostatnich sezonach występowała jako solistka i kameralistka w Europie (m.in. Wigmore Hall, Barbican Hall, St Martin in the Fields, Plac św. Jana Smitha w Wielkiej Brytanii, w Het Concertgebouw, Tallin Philharmonic, Filharmonia w Krakowie, Filharmonia Bałtycka), a także w USA (Carnegie Hall), Kanadzie i Ameryce Południowej. Była jedną z Nowych Mistrzów Holland Music Sessions on Tour 2015/16. W ubiegłym roku dołączyła do programu muzyki kameralnej Perlman. Magdalena jest odbiorcą prestiżowego CUNY Graduate Center Fellowship w Nowym Jorku, gdzie jest kandydatem D.M.A.

Ta światowej sławy skrzypaczka wystąpi w towarzystwie znakomitej chińskiej pianistki Alice Chenyang Xu, która jest absolwentką Curtis Institute. Alice jest laureatką Stypendium Prezydenta Dorothy Hinton – Congleton Memorial, laureatką drugiej Międzynarodowej Nagrody Pianistycznej w Missouri, trzeciej nagrody Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. II Seilera w Niemczech oraz laureatką stypendium Yamaha. Alice otrzymała tytuł BM z The Curtis Institute of Music i Roosevelta University, gdzie studiowała u Seymoura Lipkina, Meng-Chieh Liu i Winstona Choia. Alice otrzymała nagrodę MM od NEC w ramach programu Wha-Kyung Byun, a obecnie realizuje jej DMA w NEC z Vivian Weilerstein. Alice wykłada na Tufts University. Wieczór zapowiada się imponująco!

- A jakie jeszcze niespodzianki czekają na festiwalowych widzów?
- Podczas drugiego wieczoru w konsulacie 16 listopada o godz. 20:00 pt. „New Vision” wystąpi The Four Corners Ensemble (4CE), założony w celu promowania nowej muzyki i różnorodności kulturowej. Z każdym członkiem pochodzącym z innego kraju, z wyjątkową kulturą na świecie, „naszym marzeniem jest wprowadzanie nowej muzyki i kultywowanie różnorodności poprzez tworzenie doskonałych doznań koncertowych dla naszej publiczności.” W zespole występują: Shuying Li – Kompozytor, Artystyczny Dyrektor. W Seattle Times napisał o niej „prawdziwy talent”. Shuying Li jest wielokrotnie nagradzanym kompozytorem. Ostatnio u Shuying został zamówiony Orkiestrę Kameralną Orpheus, aby napisała nowy utwór na premierę w Carnegie Hall w grudniu 2017 roku.

Merryl Neille – flecistka, urodziła się w Vancouver w Kanadzie i dorastała w Johannesburgu w RPA. Merryl jest laureatką nagrody Judson Award 2017, w celu sfinansowania innowacyjnego projektu na flet i elektronikę.

Joshua Anderson – klarnecista. Joshua Anderson jest aktywnym muzykiem orkiestrowym i kameralnym. Występował w takich miejscach, jak Carnegie Hall i David Geffen Hall w Lincoln Center. Joshua obecnie zajmuje stanowisko pierwszego klarnecisty w Dearborn Symphony Orchestra.

Seohee Min – skrzypce. Skrzypaczka Seohee Min lubi wykonywać szeroki wachlarz repertuaru, od muzyki dawnej do klasycznej po współczesną. Zadebiutowała w Carnegie Hall w Mémoriale Pierre’a Bouleza pod batutą Daniela Barenboima.

Arianna Dotto – skrzypaczka. Urodzona w Chicago i wychowana we Włoszech. Skrzypaczka Arianna Dotto otrzymała nagrodę Young Female Italian Music of the Year od Lions Club w 2008 roku. Arianna dołączyła do Tonhalle Orchestra w Zurychu na sezon 2014-2015 i występowała jako solista w Carnegie „Weill” Recital Hall, Sala Verdi (Mediolan), BCV Concert Hall (Lausanne) z orkiestrami takimi jak Orchester de Chambre de Lausanne i SOAI Orchestra of Japan.

Joachim Angster – skrzypek. Joachim Angster występował we Francji, Szwajcarii, Niemczech i Stanach Zjednoczonych jako solista, kameralista i muzyk orkiestrowy. Joachim studiował we Francji (Strasburg i Paryż) oraz w USA (Cleveland) i posiada tytuł magistra z Lausanne Haute Ecole de Musique w Szwajcarii.

Richard Narroway – wiolonczelista. Uznany za swoją stylistyczną wszechstronność i szerokie zainteresowania muzyczne, australijski wiolonczelista Richard Narroway udowodnił, że jest równie dobry z repertuarem nowym, jak i starym. Jego nagranie „Wiolonczeli” Bacha zostało niedawno wydane na całym świecie przez wytwórnię Sono Luminus.

Siyuan Li – pianista Pianista Siyuan Li utrzymuje aktywny występ w całych Stanach Zjednoczonych, Europie i Azji jako solista koncertowy, pianista współpracujący i nowy promotor muzyki. Zadebiutowała w Kennedy Center, a także w Orkiestrze Symfonicznej Detroit na Festiwalu Muzycznym Mozart 2017. To wspaniali artyści z różnych krajów połączeni pasją muzyczną. Podczas tego występu odbędą się trzy premiery kompozycji nagrodzonych w konkursie ogłoszonym przez The Four Corners Ensemble. To będzie wielka atrakcją tego wieczoru.

Konsul Generalny w NY Maciej Golubiewski otwiera XIX Międzynarodowy Festiwal Chopin i Przyjaciele

- A czy podczas festiwalu będzie polski akcent muzyczny?
- Tak, w gronie tak znakomitych artystów zaprezentuje się Nicholas Alexander Kaponyas. To polsko-amerykański pianista urodzony w 1999 roku. W maju 2016 r. Nicholas zdobył pierwszą nagrodę w konkursie pianistycznym Mannes Prep, a następnie zagrał w recitalu zwycięzców. W listopadzie 2016 r. Nicholas wygrał także Konkurs Concerto Mannesa, który pozwolił mu na wykonanie pierwszej części III Koncertu fortepianowego Beethovena z Mannes Prep Philharmonic w maju 2017 r. z Michaelem Adelsonem jako dyrygentem. Obecnie Nicholas Kaponyas studiuje grę na fortepianie u Eteri Andjaparidze w Mannes School of Music. To wielki talent pianistyczny.
W ten wieczór swój talent plastyczny zaprezentuje Aneta Kosin, artystka z Lodzi. Będą mogli państwo podziwiać plakaty związane tematycznie z muzyką. Aneta Kosin, artysta-grafik, absolwentka ASP w Łodzi wydział Grafiki i Malarstwa. Znana i ceniona artystka młodego pokolenia. Od 15 lat obecna na wystawach całego świata. Obecna w sztuce i businessie. Autorka indywidualnych i zbiorowych wystaw plakatu w kraju i zagranicą. Jej prace znajdują się w zbiorach muzealnych w Warszawie, Paryżu i Meksyku.

- A gdzie jeszcze będą odbywały się spotkania w ramach festiwalu?
- Kolejne dwa wieczory odbędą się w Centrum Polsko-Słowiańskim na Greenpoincie. 10 listopada o godz. 18:30 zaprezentujemy dwóch architektów, którzy są również artystami. Bolek Ryzinski zaprezentuje Wayward Cube – to jest kinetyczna rzeźba wykreowana przez artystę. Fotografie przedstawi Ahmed Wafik – architekt z Egiptu. Fotografia jest jego pasją. Oprawa muzyczna będzie dziełem Lim Trio z Krakowa z gościnnym artystą Łukaszem Wrońskim z Nowego Yorku. Lim Trio wystąpi w składzie: Renata Borucka – skrzypce. Magdalena Pluto – wiolonczela. Krystian Joworz-Fortepian. Gościnnie z Nowego Yorku wystąpi z zespołem Lukasz Wronski-fiddle, wokal, fujara. Członkowie grupy pochodzą z południa Polski z regionu Limanowczyzny dlatego nazwa Lim Trio. Zespół tworzy oryginalne kompozycje jazzowe; improwizowane, oparte na tematach ludowych z tego właśnie regionu. Gościnnie wystąpi Katarzyna Joanna Sperczyńska z repertuarem z brodwayowskich musicali. Wieczór bogaty w plastykę, muzykę jazową opartą na folklorze góralskim i Broadwayu.

Drugi wieczór w Centrum Polsko-Słowiańskim odbędzie się 17 listopada godz. 19:00. Teatr Panopticum Młodzieżowego Domu Kultury „Pod Akacją” w Lublinie zaprezentuje spektakl pt. „Zwycięstwo Kobiet”, zrealizowany na podstawie sztuki teatralnej Henryka Cioczka (pod tym samym tytułem), ukazującej problemy polskich kobiet, lekarek, które jako emigrantki pod koniec XIX wieku, pierwsze w historii USA, rozwijają lecznictwo i medyczną działalność naukową za oceanem, udowadniając wielki heroizm, zawodową determinację i niezależność płci. Autor sztuki – Henryk Cioczek – jest polskim lekarzem na stałe zamieszkałym w Stanach Zjednoczonych, promującym z dużym zaangażowaniem polską kulturę, polskich artystów i swój rodzinny Lublin w środowisku polonijnym i amerykańskim. Założycielem Teatru Panopticum, kierownikiem artystycznym i reżyserem jest od samego początku Mieczysław Wojtas. Teatr Panopticum otrzymał wiele nagród za przygotowane spektakle. Bral udział w wielu festiwalach. Mieczysław Wojtas to polonista i historyk sztuki, długoletni instruktor teatralny i artysta plastyk. W tym roku będziemy mogli Państwu zaprezentować ten wspaniały młodzieżowy teatr. Zobaczymy utalentowaną młodzież z Polski.

Przed teatrem wystąpi Urocza Katastrofa (Charming Disaster). To muzyczny duet z siedzibą w Brooklynie w stanie Nowy Jork, utworzony w 2012 roku przez Ellię Bisker i Jeffa Morrisa. Zainspirowany gotyckim humorem Edwarda Goreya i Tima Burtona, opowiadanie Raisego Chandlera, mordercze ballady tradycji Americana i dramatyczny charakter kabaretu, piszą piosenki opowiadające o miłości, śmierci, zbrodni, starożytnej mitologii i zjawisk paranormalnych. Wystawę fotografii przedstawi Piotr Powietrzynski. To wspaniały artysta fotografik o nieprzeciętnym talencie. Pokaz wirtualnej rzeczywistości – virtual reality (VR) w ramach New Vision Festival to jedno z fascynujących wydarzeń festiwalu Chopin i Przyjaciele. Wydarzenie odbędzie się 15 listopada 2018 r. Na Uniwersytecie Columbia w Departamencie Architektury (w Centrum Naukowym Jerome L. Greene). Założeniem wystawy jest prezentacja innowacyjnych dzieł sztuki, filmu i performance.

Zaproszeni artyści to Meytar Moran, Fang Daqi, Elke Reinhuber, Milica Zec i Winslow Porter, którzy w swoich pracach wykorzystują najnowsze technologie VR. Za pośrednictwem VR artyści opowiedzą swoje historie komentując współczesny świat.

Oleg Krupa, Noa, Hanna Kelker, Małgorzata Żak i Marian Żak

Doświadczanie rzeczywistości wirtualnej umożliwia podmiotowi całkowite zanurzenie się w sztucznie wygenerowanym świecie. Obwiednia 360 stopni otaczająca obiekt pozwala na wiele możliwości. Daje złudzenie bycia obecnym w innej przestrzeni lub czasie i może pozwolić podmiotowi „stać się” kimś innym, posiadającym uprawnienia lub umiejętności, których nie można uzyskać w inny sposób.
Prace na wystawie wywołają u widza całe spektrum emocji, począwszy od strachu, lęku, samotności i radości, a jednocześnie badając podstawowe pytanie, jak uniknąć utraty naszego pojęcia rzeczywistości w coraz bardziej zdigitalizowanym świecie?

- Kto będzie odpowiadał artystycznie za przygotowanie tego wieczoru?
- Cały ten wieczór jest przygotowany przez bardzo uzdolnione trzy polskie artystki: Anna Grancka, Karolina Majewska i Kasia Gumper. Projekt ten używa najnowszej technologii. Na pewno to wielka atrakcja dla młodzieży studenckiej. Gratuluję Ani, Karolinie i Kasi wspaniałego pomysłu. Jestem bardzo ciekawy i czekam z niecierpliwością na ten wieczór.

- Czy trudno było znaleźć wykonawców, którzy pojawią się podczas tej edycji festiwalu?
- Wyszukiwanie artystów na festiwal to proces, który trwa nieprzerwanie przez cały rok. Artyści zgłaszają się sami czasem są przedstawieni przez artystów, którzy brali udział w poprzednich festiwalach. Bardzo się cieszę, że artyści cenią sobie występ w Festiwalu i polecają swoich znajomych artystów, a czasem przypadkowo poznanych na jakimś koncercie.
Ten proces trwa od momentu poznania artysty do momentu, kiedy uzgodnimy daty i fundusze. Dalszy proces jest już prosty – trzeba podpisać umowę i zabezpieczyć finanse od sponsorów. W tym miejscu chciałbym bardzo podziękować sponsorom, bez których festiwal nie mógłby istnieć, jak również wiernej publiczności, która od 20 lat ciągle wspiera artystów i licznie towarzyszy na wieczorach festiwalowych.

- Podczas festiwalu na publiczność czeka cały wachlarz wrażeń nie tylko muzycznych. Jak to będzie kształtowało się w tym roku?
- Każdy wieczór festiwalowy jest inny. To daje możliwość uczestniczyć we wszystkich imprezach festiwalowych. Są wieczory dla melomanów, są wieczory dla studentów z nową technologią, są wieczory dla plastyków czy fotografików, dla fanów jazzu, kabaretu czy teatru. Myślę, że wachlarz różnorodnych imprez jest imponujący.

- Które z festiwalowych wydarzeń Pan w szczególności poleca i z jakiego powodu?
- Myślę, że festiwal jest bardzo różnorodny w tym roku. Melomani muzyki poważnej mają dwa wieczory bardzo interesujące w Polskim Konsulacie na Manhattanie. W Centrum Polsko-Słowiańskim natomiast jest dużo plastyki, muzyka jazzowa i przeboje z Browaru, jak również 17 listopada teatralne przedstawienie. Natomiast w budynkach Columbia Univesity wieczór nowoczesnej sztuki. Festiwal zakończy koncert pt. „In the Spirit of Freedom, w Duchu wolności”, który odbędzie się 19 listopada o godzinie 19:30 w Weill Recital Hall w Carnegie Hall na Manhattanie. W programie muzyka Chopina, Moniuszki, Szymanowskiego i Paderewskiego w wykonaniu Iwony Kowalkowskiej – sopran, Tomasza Sthrala – wiolonczela, Gajusza Kęski –fortepian, Mariusza Monczaka –skrzypce.

- Na koniec bardzo proszę zaprosić czytelników na festiwal.
- Drodzy Państwo, to już XX edycja festiwalu. Serdecznie zapraszam na Jubileuszowy Międzynarodowy Festiwal Chopin i Przyjaciele. Jestem pewien, że każdy znajdzie coś interesującego podczas festiwalu. Program szczegółowy będzie publikowany w gazetach i na stronie New York Dance & Arts Innovations (www.nydai.org), która to organizacja już XX raz przygotowuje International Chopin & Friends Festival. Do zobaczenia na imprezach festiwalowych.

Rozmawiała Agnieszka Granatowska

wróć
CENSUS 2020
DFTA
KONSULAT
KOSCIUSZKO
UNIA
INSTYTUT PIŁSUDKIEGO
INSTYTUT KULTURY
CLARK
POLISH CULTURAL FOUNDATION
CENTRALA
POLISH AMERICAN CONGRESS
BROOKLYN
NYPD

 
 
 
 
KLIKNIJ TUTAJ