ZŁÓŻ DONACJĘ NA STYPENDIA DLA ZDOLNEJ MŁODZIEŻY!

CLICK HERE

POMÓŻ CPS! ZŁÓŻ DONACJĘ!

CLICK HERE
16 MONDAY WYDARZENIA

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER

11.05.22
Serca Polonii biły jednym rytmem dla Ukrainy - udany koncert w Centrum Polsko Słowiańskim na Greenpoincie
W sobotę 7 maja w sali koncertowej Centrum Polsko Słowiańskiego odbył się koncert, z którego dochód w wysokości około 7 tysięcy dolarów został przekazany na rzecz Ukrainy. więcej»


WYDARZENIA

12.12.2021

Akcja IPN "Zapal światło Wolności"

W 2014 roku Stowarzyszenie Pamięć, wcześniej Portal Pamięć, zaczęło rozpowszechniać w Stanach Zjednoczonych akcje Instytutu Pamięci Narodowej „Zapal Światło Wolności”.

Społeczna akcja IPN „Zapal Światło Wolności” nawiązuje do apelu, jaki po wprowadzeniu stanu wojennego, w Wigilię Bożego Narodzenia 1981 roku, wystosował prezydent Stanów Zjednoczonych Ronald Reagan. Wezwal on Amerykanów do wystawienia w oknach domów świec na znak solidarności z ciemiężonymi Polakami.  Gestu solidarności wobec Polaków żyjących w stanie wojennym wykonały wówczas rzesze mieszkańców ówczesnego wolnego świata. Na znak jedności z rodakami świecę w oknie Pałacu Apostolskiego zapalił również papież Jan Paweł II. 

Od 8 już lat, w dniu 13 grudnia Stowarzyszenie Pamięć organizuje wieczory pamięci, prelekcje i spotkania podczas których zapalane jest Światło Wolności.

W tym roku, w 40 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, w sposób szczególny chcielibyśmy zaprosić do udziału w akcji IPN „Zapal Światło Wolności” wszystkie polonijne szkoły, parafie, organizacje i instytucje. 

Zachęcamy, aby 13 grudnia o godz. 19.30 Światło Wolności zapłonęło w wielu oknach jako wyraz naszej pamięci o ofiarach stanu wojennego. Zapalenie „Światła Wolności” będzie także świadectwem naszej wdzięczności wobec osób i rodzin, które nie zawahały się znosić represji i prześladowań.

Wszystkich, którzy włączą się do akcji, prosimy o przesłanie zdjęć z zapalenia Światła Wolności na adres info@pamiec.us. Chcielibyśmy stworzyć jedną, wspólną galerię, którą opublikujemy w polskich i polonijnych mediach. Uczestnikom akcji prześlemy pamiątkowe naklejki.

W niedzielę 12 grudnia o godz.11am w kościele p.w. św. Kazimierza Królewicza w Newark, NJ w przededniu 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego, zostanie odprawiona Msza Święta za Ojczyznę w intencji ofiar stanu wojennego.

Po Mszy Świętej zapraszamy na zapalenie „Światła Wolności”, prezentację wystawy i prelekcję o bł. ks. Jerzym Popiełuszce, kapelanie Solidarności oraz krótki program artystyczny w wykonaniu dzieci i młodzieży z Polskiej Szkoły im. Św. Kazimierza Królewicza z Newark.

Do udziału w spotkaniu w sposób szczególny zapraszamy osoby internowane i prześladowane w okresie stanu wojennego oraz działaczy opozycji antykomunistycznej.

Prosimy o przesłanie zaproszenia do udziału w akcji rodzicom. W akcji może wziąć udział każdy zapalając świeczkę w oknie o godz. 19.30.

W imieniu organizatorów,
Grzegorz Tymiński
Stowarzyszenie Pamięć

wróć
CENSUS 2020
DFTA
PNA
KONSULAT
KOSCIUSZKO
UNIA
INSTYTUT PIŁSUDKIEGO
INSTYTUT KULTURY
CLARK
POLISH CULTURAL FOUNDATION
CENTRALA
POLISH AMERICAN CONGRESS
BROOKLYN
NYPD
NYC
CAROLYN B. MALONEY
CDC


ARTYŚCI WSPIERAJĄ CPS

PORADY PRAWNE w CPS

ECHO - Polish & Slavic Center

KLIKNIJ TUTAJ