POMÓŻ CPS! ZŁÓŻ DONACJĘ!

CLICK HERE
04 SATURDAY WYDARZENIA

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER

DOŁĄCZ DO NAS

CLICK HERE
11.06.20
Przyjmujemy kandydatów do pracy społecznej w Radzie Dyrektorów i Komisji Rewizyjnej
Komisja Nominacyjna Centrum Polsko-Słowiańskiego zawiadamia wszystkich członków, iż przyjmuje zgłoszenia kandydatów do Rady Dyrektorów i Komisji Rewizyjnej. więcej»


WYDARZENIA

11.16.2019

Dni Paderewskiego w Nowym Jorku

16 listopada rozpocznie się w Nowym Jorku festiwal „Dni Paderewskiego 2019“. Tegoroczna, II edycja imprezy jest szczególna ze względu na jubileusz 100-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską i Stanami Zjednczonymi. Patronat honorowy nad festiwalem objął Konsul Generalny RP w Nowym Jorku, Maciej Golubiewski, a wydarzenia kulturalne współfinansuje Ministerstwo Spraw Zagraniczych RP w ramach konkursu „Współpraca w dziedzinie dyplomacji publicznej 2019”.

Podczas festiwalowych koncertów, wystaw, wykładów i pokazów w dniach 16-24 listopada, artyści z Polski zaprezentują nowojorskiej publiczności opowieść o Ignacym Janie Paderewskim, przypominając fenomen polskiego pianisty i kompozytora, który był gwiazdą światowej sceny muzycznej, a jednocześnie zapisał się na kartach historii jako mąż stanu, duchowy przywódca amerykańskiej Polonii, wielki ambasador Narodu Polskiego i orędownik niepodległości, który w 1919 roku został Premierem Rządu II Rzeczypospolitej.

Inauguracyjny koncert festiwalowy zatytułowany „KLUCZE DO WOLNOŚCI - PADEREWSKI & SZYMANOWSKI“ odbędzie się w Lincoln Center na Manhattanie (Bruno Walter Auditorium – NYPL, godz. 2:30 PM, wstęp wolny). W programie usłyszymy unikatowe sonaty fortepianowe w wykonaniu wybitnego polskiego pianisty Radosława Sobczaka. W kolejnych dniach festiwalu muzyka Paderewskiego rozbrzmiewać będzie w Centrum Polsko-Słowiańskim na Brooklynie. Podczas koncertu „Paderewski i Chopin“, 24 listopada na scenie PSC wystąpią wspólnie: Radosław Sobczak (piano) i Anna Koźlakiewicz (sopran). Dyrektorem artystycznym koncertów będzie Adam Wibrowski - członek międzynarodowych stowarzyszeń muzycznych.

Wśród szeregu atrakcji festiwalu znajdą się także spotkania promujące przewodnik „Śladami Paderewskiego w Nowym Jorku“, warsztaty, wykłady oraz premierowy pokaz wystawy historycznej poświęconej życiu i twórczości Ignacego Paderewskiego. Gościem specjalnym festiwalu będzie Andrzej Renes – artysta zaprezentuje w Nowym Jorku wystawę rzeźb inspirowanych muzyką. Wernisaż wystawy, pokaz audiowizualny i spotkanie z artystą odbędą się w Centrum Polsko-Słowiańskim 22 listopada (godz. 5 PM, wstęp wolny).

Festiwal organizowany jest przez Fundację RenesArt z Polski, a partnerami projektu w Stanach Zjednoczonych są: Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku, Bibioteka Miasta Nowy Jork (filia w Lincoln Center), Centrum Polsko-Słowiańskie oraz Muzeum Polskie w Ameryce z Chicago. Dodatkowe informacje o festiwalu na stronie FB Paderewski Forever. Udział w wydarzeniach jest nieodpłatny, wstęp wolny. Zapraszamy!

PROGRAM FESTIWALU „DNI PADEREWSKIEGO 2019“
16-24 LISTOPADA, 2019 / Nowy Jork
16 LISTOPADA / sobota, godz. 2:30 PM – wstęp wolny
KONCERT „KLUCZE DO WOLNOŚCI: PADEREWSKI & SZYMANOWSKI”
Radosław Sobczak (piano). Dyrektor artystyczny koncertu: Adam Wibrowski
LINCOLN CENTER – NYPL FOR THE PERFORMING ARTS, BRUNO WALTER AUDITORIUM
20 LISTOPADA / środa, godz. 12:30
PADEREWSKI W NOWYM JORKU – PREZENTACJE, WARSZTATY, WYKŁAD
W programie: Prezentacja przewodnika „Śladami Paderewskiego w Nowym Jorku“; warsztaty z Andrzejem Renesem i wykład „Paderewski – pianista i dyplomata. “KLUB KRAKUS, CENTRUM POLSKO-SŁOWIAŃSKIE, 176 Java Street, Brooklyn, NY 11222
22 LISTOPADA / piątek, godz. 5 PM - wstęp wolny
RZEŹBY INSPIROWANE MUZYKĄ PADEREWSKIEGO I CHOPINA
Wernisaż wystawy rzeźb Andrzeja Renesa „Między muzyką a dyplomacją”
Pokaz audiowizualny do muzyki na żywo / Andrzej Renes - sztuki wizualne.
CENTRUM POLSKO-SŁOWIAŃSKIE, 177 Kent Street, Brooklyn, NY 11222
23 LISTOPADA / sobota, godz. 5 PM
CENTRUM POLSKO-SŁOWIAŃSKIE. IGNACY PADEREWSKI – WYSTAWA HISTORYCZNA (wstęp wolny). W programie: Premierowa prezentacja wystawy historycznej „PADEREWSKI”. Spotkanie z autorami wystawy oraz wykład / Marek Różycki, Adam Wibrowski
24 LISTOPADA / niedziela, godz. 5 PM
CENTRUM POLSKO-SŁOWIAŃSKIE KONCERT „PADEREWSKI & CHOPIN“ (wstęp wolny). Wykonawcy koncertu: Anna Koźlakiewicz (sopran), Radosław Sobczak (piano). Słowo wstępne przed koncertem / Adam Wibrowski – dyrektor artystyczny festiwalu.

ORGANIZATORZY I PARTNERZY FESTIWALU:

Festiwal to zadanie publiczne współfinansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu „Współpraca w dziedzinie dyplomacji publicznej 2019”

wróć
CENSUS 2020
DFTA
KONSULAT
KOSCIUSZKO
UNIA
INSTYTUT PIŁSUDKIEGO
INSTYTUT KULTURY
CLARK
POLISH CULTURAL FOUNDATION
CENTRALA
POLISH AMERICAN CONGRESS
BROOKLYN
NYPD

 
 
 
 
KLIKNIJ TUTAJ