HELP PSC! DONATE TODAY!

CLICK HERE
10 MONDAY OUR EVENTS

SIGN UP FOR NEWSLETTER

BECOME A MEMBER

CLICK HERE
06.08.20
Ride Fair Atlantic Ticket Expansion Sign On
Dear Civic Associations, Below is an important proposal to help your fellow Brooklynites. Please sign on (especially if you operate along the LIRR corridor in Brooklyn): More»


POLONIA

09.13.2018

Podróż to czas w nowym krajobrazie i towarzystwie

W sercu polskiej dzielnicy na Greenpoincie w pierwszej połowie września odbyła się wystawa prac Aleksandry Simińskiej i Joanna Imielskiej.

Artystki swoje działa przywiozły z Polski, aby pokazać je nowojorskiej publiczności. Wystawę otworzyła Bożena Kamiński CEO / Prezes Centrum Polsko-Słowiańskiego.

Przed zebranymi gośćmi wystąpiły obie artystki.

Joanna Imielska

- Bardzo dziękujemy za tak serdeczne przyjęcie. Jest nam niezmiernie miło, że możemy pokazać swoje prace w Nowym Jorku. Stojąc tutaj przed Państwem wiem jedno, że nasza wystawa nie mogłaby się odbyć, gdyby nie życzliwość ludzi dobrej woli. Zawsze powtarzam, że w życiu nie wystarczy mieć tylko talent trzeba mieć również szczęście i my stojąc tu przed Państwem je mamy - powiedziała podczas otwarcia wystawy Joanna Imielska.

Dla obu artystek inspiracją do powstania wystawy była ubiegłoroczna wizyta w Nowym Jorku.

- Nowy Jork łączył się dla mnie z marzeniem zobaczenia wystaw w Metropolitan Muzeum. To jedno z największych muzeów na świecie, ma znakomite zbiory malarstwa renesansu i baroku. W MET siedziałam godzinami przyglądając się obrazom Belliniego. Jednak wychodząc z budynku przy 5 Alei dawałam się pochłonąć miastu, jego przestrzeni, ulicy, ludziom. I to zderzenie milczącego obrazu sprzed ponad 500 lat ze współczesnością architektury, życia mieszkańców stało się inspiracją do moich kolaży. Korzystam z własnych fotografii miasta, dzieł sztuki, a dopełnieniem kolaży są fragmenty moich obrazów. Powstają nowe zaskakujące dla mnie zderzenia kontrastów: obrazów, architektury i ludzi. Moje prace są też zaproszeniem do odszukiwania dzieł, które Wy mieszkańcy Nowego Jorku macie pod ręką, tuż obok, wystarczy tylko pojechać do MET-u - kończy Aleksandra Simińska.

Moje podróże zawsze odbywają się pomiędzy: czasem a przestrzenią… tym co realnie, a tym co fikcyjne… tym czego doświadczamy, a tym co jest doświadczeniem pozornym… przyśpieszeniem i skupieniem…tradycją i współczesnością…

Projekt Nowy Jork związany jest z moją pierwszą podróżą do tego miasta, we wrześniu 2017 roku. Sam proces poznawania Nowego Jorku połączony był z wytyczaniem tras i całodziennym zwiedzaniem, z uważnością, zapamiętywaniem, oswajaniem, wyszukiwaniem szczegółów, które mnie inspirowały, zapisywaniem wrażeń z każdego dnia.

Późniejsza praca, już w Polsce, odbywała się według następującego schematu: obserwacja – wygaszanie – zapominanie – przywracanie na nowo w zupełnie innej perspektywie. Powstał mój osobisty pamiętnik dedykowany Nowemu Jorkowi. Prace nawiązują do kartek pocztowych, wysyłanych z podróży, kiedyś bardzo popularnych, obecnie zastąpionych przez znacznie szybsze i wygodniejsze formy przekazu informacji. Są to rysunki, akwarele, kolaże, w których bardzo ważną rolę pełnią teksty: moje notatki oraz informacje zaczerpnięte z przewodników i książek o Nowym Jorku. W procesie twórczym na nowo odkrywałam to miasto, nie próbowałam niczego przyśpieszać, prace przybrały charakter osobliwych mandali, wszystko płynęło i narastało swoim rytmem pełnym harmonii, skupienia i spokoju.

Joanna Imielska (Polska) urodziła się 16.11.1962 roku w Bydgoszczy. W latach 1983-88 studiowała na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Dyplom uzyskała w pracowni rysunku profesor Izabelli Gustowskiej. Od 1989 roku pracuje na poznańskim Uniwersytecie Artystycznym, od 1994 roku prowadzi pracownię rysunku. W 2013 roku uzyskała tytuł profesora zwyczajnego. W latach 2002-2008  była Prodziekanem, w 2008-2016 Dziekanem  Wydziału Edukacji Artystycznej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. W latach 1990-91, 1997 i  2005 była stypendystką Ministra Kultury. W 2014  roku została  odznaczona Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Zajmuje się rysunkiem i malarstwem.  Do tej pory miała 60 wystaw indywidualnych oraz brała udział w 123 wystawach zbiorowych w Polsce i za granicą.

www.joannaimielska.com

Aleksandra Simińska

Podróż to czas w nowym krajobrazie i towarzystwie. Ważne jest to co po niej pozostanie. Szybko wracam do rutyny codzienności, ale pod powiekami mam widoki, pejzaże, architekturę i dzieła sztuki w muzeach, które zawsze przy okazji odwiedzam. Odczuwam głęboki przymus oglądania sztuki.

Bez podróży nie miałabym dystansu do wielu spraw. Podróż daje mi inspirację do kolejnych obrazów, fotografii i rysunków. Istotną konsekwencją podróży jest powrót. Wracam z radością. Wiem wtedy, gdzie jest moje miejsce na ziemi, tam, gdzie są dla mnie osoby najważniejsze.

Dziękuję za rozmowę Agnieszka Granatowska

Fanpage: Aleksandra Simińska painting, instagram: aleksandra_siminska

Aleksandra Simińska (Polska) urodziła się w 1962 roku. W latach 1983–1988 studiowała na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Dyplom uzyskała w pracowni malarstwa profesora Janusza Kaczmarskiego. Od 2011 roku pracuje na Uniwersytecie Technologiczno – Przyrodniczym w Bydgoszczy na kierunku Architektura Wnętrz WBAiIŚ. W 2011 roku otrzymała tytuł profesora zwyczajnego. Jest autorką kilku cykli malarskich między innymi Pejzaż podwójny, Rozmowy z innymi malarzami, Wyspy, Wnętrza z pudłem, Bachantki, Aleppo. Otrzymała: dwukrotnie stypendia Ministra Kultury i Sztuki, stypendium Funduszu Pomocy Niezależnej Literaturze i Nauce Polskiej w Paryżu. W 2009 roku została odznaczona Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Autorka kilkudziesięciu wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą.

back

LOGOS

CENSUS 2020
DFTA
KOSCIUSZKO
KONSULAT
PFK
UNIA
BOSTON
CENTRALA
BROOKLYN
KONGRES
INSTYTUT
PILSUDSKI
NYPD

 
 
 
 
CLICK HERE