ZŁÓŻ DONACJĘ NA STYPENDIA DLA ZDOLNEJ MŁODZIEŻY!

CLICK HERE

POMÓŻ CPS! ZŁÓŻ DONACJĘ!

CLICK HERE
16 MONDAY WYDARZENIA

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER

11.05.22
Serca Polonii biły jednym rytmem dla Ukrainy - udany koncert w Centrum Polsko Słowiańskim na Greenpoincie
W sobotę 7 maja w sali koncertowej Centrum Polsko Słowiańskiego odbył się koncert, z którego dochód w wysokości około 7 tysięcy dolarów został przekazany na rzecz Ukrainy. więcej»


INFORMACJE PROGRAMÓW

12.23.2021

"Jasełka i Niespodziewany Gość"

„Gdy nadejdzie zima sroga i nastaną wielkie chłody, śnieg pojawi się na drogach i zamarzną wszystkie wody; jedna tylko myśl rozgrzeje oszronione serca ludzi; Wkrótce Boże Narodzenie! Niech nadzieja w nas się budzi. Staropolskim obyczajem szopka do Was Bierzy. Przyjmijcie, więc zatem nas jak należy. Wspomnijcie wraz z nami, co się w Betlejem było, gdy Boże Dzieciątko na świat się zrodziło.”

I tak seniorzy z Centrum Seniora Krakus po 2 latach przerwy obudzili w sercach publiczności światełko nadziei, że nadchodzi czas zmiany na lepsze, że jesteśmy razem i że Kolędujemy ponownie.

21 grudnia 2021, nasze „Jasełka” wróciły na scenę. Nad prawdziwą szopką ponownie zabłysła Gwiazda Betlejemska, stanął tron Heroda, zapłonęło ognisko, pastuszkowie przybieżeli do Betlejem, a „Anioł Pański sam ogłosił te dziwy, których oni nie słyszeli jak żywi.”

W roli Anioła, który swoim pięknym aktorskim głosem opowiedział pastuszkom wielką nowinę i chronił swoimi skrzydłami boską dziecinę, wcieliła się pani Anna Kucay. Pastuszkowie, którzy z darami udali się do żłobka to Szymek – Halina Jaworska, Jasio - Małgorzata Posłuszna, Staszek – Julia Garbacz, Antek– Zofia Wiszniewska, Franek - Marianna Prusaczyk oraz Filip - Mieczysława Jaksik. Przy żłobku zaś zasiedli Józef - Krzysztof Zieliński i Maryja – Jadwigę Szałyga. Gospodarza, który nie dał im noclegu zgrał pan Waldemar Ostrowski.

Za blaskiem Betlejemskiej Gwiazdy podążali z darami, w pięknych i kosztownych szatach z długimi brodami Trzej Królowie, Król Melchior - Alojzy Jaksik ze złotem, Król Baltazar – Stanisław Kulczycki z kadzidłem oraz Król Kacper – Anatol Kiryluk z mirrą. Na ich drodze staje w czerwonym płaszczu Król Herod – Tadeusz Nowak, władca okrutny panowania chciwy, który czyha na życie dzieciny. Wysyła szybko swojego Żołnierza – Waldemar Ostrowski, aby zabił chłopców z Betlejem. Na nic poszły wysiłki Heroda ale za to przyszła na niego kara, Śmierć- Małgorzata Posłuszna mu głowę ścięła a za te przekręty i zbytki Diabeł- Wojciech Żebrowski do piekła widłami pogonił.
A całą historię spisaną w prastarej księdze opowiedział nam Kronikarz - Grażyna Ostrowska przy dźwiękach pianina, na którym grała pani Ola Watras oraz kolęd śpiewanych przez wszystkich aktorów.
Krakusowe Jasełka zakończyły się procesją Kolędników, z przepiękną obracającą się Gwiazdą Betlejemską zrobioną przez pana Waldemara Ostrowskiego, a wszystko przy dźwiękach akordeonu, na którym przygrywał pan Stefan Orzech.

Było pięknie, magicznie i wesoło. Publiczność była zachwycona występem a seniorzy-aktorzy otrzymali oklaski ma stojąco. Wszyscy występujący dali z siebie wszystko, aby przedstawić przepiękną historię narodzin Jezusa w sposób najbardziej autentyczny i aby przynieść dobra nowinę do serc ludzkich. Podziękowania również należą się dla pani Stanisławy Krzyś za przygotowanie kostiumów i rekwizytów, dla pani Wandy Wójcik za rolę suflera oraz pana Waldemara Ostrowskiego i Tadeusza Nowaka za dekoracje na scenie. Dyrektor Centrum Seniora Artur Postula przygotował dźwięk.

Jak to przy Wigilijnym Stole zostawiamy dodatkowy talerz dla niespodziewanego gościa tak i do nas zawitał taki niespodziewany gość, Stan Borys. Jego piękny śpiew i recytacja cudnej kolędy „Chwalcie Dziecinę” wzruszyła naszych seniorów i całą widownię do łez.

Było to wspaniałe i wyjątkowe wykonanie tej kolędy. Była to dla nich wielka chwila usłyszeć i zobaczyć na żywo swojego idola. Wytęp oczywiście nie mógł się zakończyć inaczej jak gromkimi brawami. Po występie można było zakupić płyty z autografem i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Dziękujemy za tak cudowny prezent pod choinkę, który sprezentował nam nasz gość Stan Borys razem z cudowna panią Anna Maleady. Ten występ pozostanie w naszych sercach na długo a nasi seniorzy będą opowiadać o nim swoim wnukom przy choince słuchając z płyty pięknych pastorałek w wykonaniu tak znamienitego artysty.

Danuta Bronchard, Dyrektor Centrum Polsko - Słowiańskiego podziękowała seniorom za niesamowity występ, grę aktorską i była pełna podziwu, że wszystkie teksty były mówione z pamięci. Podziękowała również mojej skromnej osobie, Kasi Drucker, za reżyserię oraz przygotowanie chóralne i aktorskie, dyrektorowi Arturowi Pustule, Agacie Forys, koordynatorce Zuzannie Frontczak-Dąbrowicz i wszystkim pracownikom z Klubu Krakus za pracę, którą wkładają każdego dnia, aby nasi seniorzy czuli się jak w drugim domu.

Dyrektor wykonawczy Agnieszka Granatowska dołączyła się do podziękowań i złożyła wszystkim życzenia świąteczne i noworoczne. Zachwycona wspaniałym występem seniorów zaproponowała powtórzenie „Jasełek” dla szerszej publiczności w dniu 13 stycznia 2022 o godz. 18 w ramach obchodów 50 - lecia Centrum Polsko Słowiańskiego na 176 Java St, Greenpoint. Jeśli ktoś nie widział to serdecznie zapraszamy wszystkich i starszych i młodszych.

Zdrowych i Wesołych Świąt oraz Szczęśliwego Nowego Roku!

Autor: Kasia Drucker

Zdjęcia: Zosia Żeleska-Bobrowski

wróć
CENSUS 2020
DFTA
PNA
KONSULAT
KOSCIUSZKO
UNIA
INSTYTUT PIŁSUDKIEGO
INSTYTUT KULTURY
CLARK
POLISH CULTURAL FOUNDATION
CENTRALA
POLISH AMERICAN CONGRESS
BROOKLYN
NYPD
NYC
CAROLYN B. MALONEY
CDC


ARTYŚCI WSPIERAJĄ CPS

PORADY PRAWNE w CPS

ECHO - Polish & Slavic Center

KLIKNIJ TUTAJ