ZŁÓŻ DONACJĘ NA STYPENDIA DLA ZDOLNEJ MŁODZIEŻY!

CLICK HERE

POMÓŻ CPS! ZŁÓŻ DONACJĘ!

CLICK HERE
25 TUESDAY WYDARZENIA

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER

25.01.22
Wspomóż statutową działalność Centrum Polsko-Słowiańskiego
"Jeżeli korzystacie Państwo z odliczanych od podatku donacji na organizacje non-profit, zachęcamy do wsparcia statutowej działalności Centrum Polsko-Słowiańskiego" więcej»


INFORMACJE PROGRAMÓW

10.12.2020

Aktywność fizyczna to konieczność

Bądźmy aktywni bez wychodzenia z domu czyli Fitness Online w Klubie Seniora Krakus! Aktywność fizyczna jest ważna w każdym wieku dlatego też Klub Seniora Krakus oferuje zajęcia Fitness Online z trenerką Martą Molnar.

Na naszym kanale YouTube oraz fanpage na Facebook dostępne są filmiki z ćwiczeniami funkcjonalnym, streaching, ćwiczenia wzmacniające zarówno dolne jak i górne partie ciała. Ponadto, można także wysłuchać cotygodniowych wykładów z Panią Trener, w których opowiada m.in. o tym jak poprawnie wykonywać ćwiczenia. Serdecznie zapraszamy do udziału, bo jak wiemy - W ZDROWYM CIELE, ZDROWY DUCH!

* * * Wywiad z Martą Molnar ukazał się w kwartalniku Echo Polonijne - jesień 2018 * * *

Od stycznia tego roku Seniorzy skupieni wokół Klubu Seniora Krakus mają do dyspozycji kolejne zajęcia. Tym razem wolny czas seniorom wypełnia Marta Molnar, która prowadzi z członkami klubu Zumbę oraz gimnastykę. Czytelnikom echa Polonijnego Marta opowiada o tym, jak ważne są ćwiczenia fizyczne niezależnie od wieku.

- Pamiętasz jak to się stało, że zaczęłaś prowadzić zajęcia w Klubie Seniora Krakus. Jak tam trafiłaś?
- Jak to zazwyczaj bywa przez czysty przypadek. Pracowałam w organizacji non-profit, która zajmowała się świadczeniem pomocy materialnej głownie osobom starszym. Z racji narodowości pochodzenia, moim zadaniem było dotarcie do społeczności polskiej. Stworzyłam sobie listę miejsc, gdzie, moim zdaniem, byłabym w stanie dotrzeć do jak największej grupy odbiorców i jako ostatni na mojej liście byli klub “Krakus” trafiłam tam przed samymi Świętami Bożego Narodzenia. Pamiętam, że z ciekawości i zupełnie luźno zapytałam koordynatora Klubu Seniora Krakus o to, co klub oferuje osobom starszym. Okazało się, że trwały poszukiwania instruktora, który poprowadziłby zajęcia. Więc jak podjęłam temat i tak rozpoczęliśmy rozmowy i od stycznia w Klubie Senioar Krakus odbywają się różnego rodzaju ćwiczenia gimnastyczne z seniorami.

- Na początku prowadziłaś Zumbę, czy łatwo było zachęcić seniorów do tego rodzaju wysiłku?
- Zumba jest świetną formą gimnastyki dla osób w każdym wieku, szczególnie jako wstęp, rozgrzewka do zajęć. Po Zumbie przeszliśmy do rozciągania, ale z czasem okazało się, że nie zaspokoiłam wszystkich potrzeb uczestników, choć zakładał, że będę prowadziła tylko Zumbę. Plan był taki: Zumba przed godzinę!

- Czyli później modyfikowałaś zajęcia zgodnie z potrzebami uczestników?
- Tak. Po ośmiu miesiącach jesteśmy kilometry dalej w naszych treningach. Wszyscy, ale szczególnie osoby starsze potrzebują pracy nad trzema elementami: balans/równowaga, siła/wzmocnienie i stretching/rozciągniecie. Pierwszy niewątpliwie przyda się, kiedy przychodzi zima i ulice robią się śliskie. Proszę mi wierzyć, progres u Naszych Seniorów jest niesamowity! Zaobserwowałam, że osoby uczestniczące mają zdecydowanie lepsze koordynacje, niezbędna, żeby przeciwdziałać ewentualnemu upadkowi. Wiemy jak długo trwa rekonwalescencja osób starszych, szczególnie dotkniętych osteoporozą. Drugi element: siła, z wiekiem dochodzi do zmniejszenia masy mięśniowej, nie jesteśmy w stanie temu zupełnie zapobiec, ale właściwie dobrany wysiłek fizyczny może istotnie opóźnić lub zmniejszyć efekty starzenia się mięśni szkieletowych. I jako ostatni, ale chyba najważniejsze jest rozciąganie. Przynosi ulgę plecom i stawów, które bardzo często zmuszane są przez nas do tkwienia w jednej pozycji przez wiele godzin. Dla seniorów preferuje stretching statyczny i dynamiczny o malej amplitudzie ruchu, szczególnie na rozgrzewkę. Nie wychodzimy poza naturalny zakres ruchu, chodzi głównie o uelastycznienie stawów, poprawę ukrwienia i rozluźnienie.

- Czy seniorzy chętnie biorą udział w zajęciach?
- Wielu seniorów bardzo chętnie uczestniczy w zajęciach. Są takie osoby, które mają świadomość, że w dzisiejszych czasach, kiedy praktycznie wykorzystujemy nasz aparat ruchu tylko minimalnie (mamy samochody, windy, spędzamy mnóstwo czasu siedząc) aktywność fizyczna to konieczność, jak jedzenie, picie wody i sen. Wiele osób boi się w ogólne zacząć z obawy przed kontuzją lub z powodu wypadku, który miał miejsce w przeszłości i traumatycznych przeżyć jakie niósł ze sobą. Trzeba pamiętać o tym, że prewencja, jaka niesie za sobą aktywność fizyczna pomoże nam ustrzec się przed kolejnych upadkiem, skręceniem czy złamaniem nie mówiąc o energii jaką poczujemy! Mam nadzieję, że jeszcze więcej osób do nas dotrze i razem z nami fantastycznie spędzi czas dwa razy w tygodniu!

- Czy masz jakiś cudowny sposób jak zachęcić seniorów do tego typu zajęć ruchowych?
- Nie mam cudownego środka. Podczas zajęć próbuję udowadniać osobom tak doświadczonym i mądrym życiowo co dla nich dobre, bo proszę mi wierzyć, oni to wiedza! Moja rola to tylko im pomóc, cala praca w ich rękach Mówimy tutaj o Fantastycznych, otwartych , życzliwych i ciepłych ludziach, którzy zachęcają jedni drugich i tak to działa, a z którymi mam przyjemność pracować.

- A jak zaczęła się Twoja przygoda z tego rodzaju ćwiczeniami? To Twoja pasja czy sposób na życie?
- Blisko 15 lat temu, uzyskałam pierwsze narodowe uprawienia do prowadzenia zajęć fitness i dalej już los sam potoczył się w tym kierunku, specjalizacje Step, Latino, Trening Fukcjonalny, Zumba, Boxing, Sztangi ect., Potem dietetyka na studiach podyplomowych, Trener Personalny. Oprócz pracy w klubach fitness przez 10 lat pracowałam w gimnazjum w Polsce jako nauczyciel wychowania fizycznego. Mam nadzieję, że podczas tego okresu zaraziłam wielu młodych ludzi do aktywności ruchowej, takiej fajnej, przynoszącej dzieciom radość, bez udowadniania czegokolwiek. Wracając do pytania, Tak !!– to zdecydowanie moja pasja.

- Czy w innych lokalizacjach w NYC również prowadzisz tego typu zajęcia?
- Oprócz Centrum Seniora Krakus, pracuje jeszcze w kilku innych miejscach, właściwie po jednym w każdej dzielnicy. Oprócz tego regularnie prowadzę Pilates w YMCA i pracuję indywidualnie jako Trener Personalny i Dietetyk.

- Od kiedy przebywasz w USA i skąd pochodzisz w Polsce?
- Do Nowego Jorku przeprowadziłam się dwa lata temu z Legnicy, gdzie pracowałam w szkole, prowadziłam zajęcia w klubach fitness.

- Gdzie ładujesz życiowe akumulatory prowadząc tak aktywny tryb życia w wolnym czasie lubisz leniuchować na plaży czy może wymyślasz nowe zajęcia?
- To jest właśnie mój problem. Ja nie potrafię biernie odpoczywać, a na pewno nie przez cały dzien. Pamiętam taką historią z mieszkania w Polsce. Na kanapie w swoim własnym mieszkaniu usiadłam dopiero po … dwóch latach, kiedy kupiłam psa i to ona mnie zmusiła do siedzenia i głaskania. Ale to taki wyjątek ekstremalny, w czasie wolnym biegam, najlepiej w lesie, bo uwielbiam cisze i spokój. Relaksuje się również w górach. Poza tym gotuję, czytam książki i wymyślam nowe przepisy, więc dalej gotuje...

- Na koniec bardzo proszę zachęć czytelników „Echa Polonijnego” do tego, aby spróbowali wziąć udział w zajęciach Fitness w Centrum Polsko-Słowiańskim.
- Kochani! Nasze zajęcia są naprawdę wyjątkowe, tak jak wyjątkowi są uczestnicy. Zawsze znajdę modyfikacje do ćwiczenia, jeśli występuje problem fizyczny. Dodatkowo w klubie dysponujemy fantastycznym sprzętem, zakupionym przez Centrum. Na ostatnich zajęciach jedna z uczestniczek, która ma 92 lata powiedziała mi: “Pani Marto ja muszę dla siebie ćwiczyć” – to zdanie dodało mi skrzydeł i mówi samo za siebie.

- Dziękuję za rozmowę życzę powodzenia

Agnieszka Granatowska

wróć
CENSUS 2020
DFTA
PNA
KONSULAT
KOSCIUSZKO
UNIA
INSTYTUT PIŁSUDKIEGO
INSTYTUT KULTURY
CLARK
POLISH CULTURAL FOUNDATION
CENTRALA
POLISH AMERICAN CONGRESS
BROOKLYN
NYPD
NYC
CAROLYN B. MALONEY
CDC
ARTYŚCI WSPIERAJĄ CPS

PORADY PRAWNE w CPS

ECHO - JESIEŃ, 2021

KLIKNIJ TUTAJ