POMÓŻ CPS! ZŁÓŻ DONACJĘ!

CLICK HERE
22 TUESDAY WYDARZENIA

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER

DOŁĄCZ DO NAS

CLICK HERE
18.08.20
Komunikat Komisji Nominacyjnej Centrum Polsko-Słowiańskiego
Po rozpatrzeniu wszystkich zgłoszonych kandydatów do Rady Dyrektorów CP-S Komisja Nominacyjna w składzie: Jerzy Sokół - przewodniczący, Romuald Magda - sekretarz, Jadwiga Bylinka-Ołdakowska, Michael Pająk, Janusz Młynek nominowała nowych dyrektorów. więcej»


WIADOMOŚCI PROGRAMÓW

07.15.2019

Istotne jest ziarno, które zostało zasiane - artystyczne lato w Klubie Seniora Krakus

Klub Seniora „Krakus” działający przy Centrum Polsko-Słowiańskim ufundowany został przez władze miasta Nowy Jork. Jego podstawą jest kontrakt podpisany z Wydziałem ds. Seniorów. Codziennie z usług klubu korzysta około 130 osób. Seniorzy powyżej 60. roku życia przychodzą tutaj, aby zjeść pełnokaloryczny posiłek składający się z zupy, drugiego dania i deseru. Menu jest przygotowywane przez seniorów wraz z pracownikami klubu i jest każdorazowo zatwierdzane przez specjalistę ds. żywienia.

Działalność „Krakusa” nie ogranicza się tylko do serwowania posiłków. Prowadzane są także zajęcia kulturalne, rekreacyjne i oświatowe. Od 14 maja odbywają się zajęcia malarskie, które prowadzi Agnieszka Nowinska. – Podczas pierwszych warsztatów w Klubie Seniora “Krakus “prezentowałam techniką własną “Malowanie Wydechem “. Aktualnie mamy za sobą, kilka tygodni spotkań, na których poznawaliśmy techniki: malowania wydechem, malowania sznurkami, i technikę malowania za pomocą rolek z papieru, które jak si okazało, doskonale nadają się do tworzenia kompozycji kwiatowych. Na ostatnich zajęciach pojawiła się po raz pierwszy Pani Basia, która nigdy nie malowała, po prostu uważała, że nie potrafi… Podczas warsztatów, stworzyła przepiękna kompozycję a ja widziałam jej zaskoczenie i radość! - opowiada Agnieszka. - W swej filozofii kieruje się m.in. słowami Joana Miró, dla którego nie istnieją formy abstrakcyjne, gdyż każda forma coś symbolizuje. Zdaniem Joana Miró, każdy kształt, każdy kolor pochodzi z elementu wziętego z rzeczywistości. Pojęcia takie jak „czysta forma” lub „czysty kolor”, absolutnie nic nie znaczą. Ważniejszy od samego dzieła jest efekt, jaki ono wywołuje. Sztuka może umrzeć, obraz może ulec zniszczeniu. Istotne jest ziarno, które zostało zasiane – dodaje artystka.

Zajęcia z seniorami w Klubie Krakus są pierwszymi jakie artystka prowadzi w polonijnym środowisku. – Niezmiernie doceniam zaufanie jakim mnie obdarzył Artura Pustula dyrektor Klubu “Krakus” dto ono sprawiło, że nie czując żadnych ograniczeń, mogę dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem z moimi Studentami Seniorami, za co jestem niezmiernie wdzięczna – powiedziała Agnieszka. - Moje zaskoczenie jest tym większe, że nie posługujemy się tradycyjnymi technikami MALARSKIMI (przynajmniej na razie,) natomiast poruszamy się w świecie koloru I abstrakcji - dodaje artystka.

Studenci Agnieszki z Klubu seniora Krakus przygotowali piękną wystawę na powitanie lata. - Prace malarskie można zobaczyć właśnie w Klubie Krakus Serdecznie Zapraszam! Tam też, zamierzam stworzyć stałą Galerię, w której będziemy pokazywać dokonania artystyczne naszych seniorów. Idąc za słowami znanego. nieżyjącego już malarza Miro “Sztuka może umrzeć, obraz może ulec zniszczeniu. Istotne jest ziarno, które zostało zasiane… Właśnie to robimy, zasiewamy ziarna , odkrywamy siebie, swój talent, wrażliwość, wyczucie koloru… - kończy Agnieszka

Klub Seniora Krakus
176 Java St, Brooklyn NY 11222
Dyrektor Programu: Artur Pustula
tel: 718-383-3434
wróć
CENSUS 2020
DFTA
KONSULAT
KOSCIUSZKO
UNIA
INSTYTUT PIŁSUDKIEGO
INSTYTUT KULTURY
CLARK
POLISH CULTURAL FOUNDATION
CENTRALA
POLISH AMERICAN CONGRESS
BROOKLYN
NYPD

 
 
 
 
KLIKNIJ TUTAJ