POMÓŻ CPS! ZŁÓŻ DONACJĘ!

CLICK HERE
15 WEDNESDAY WYDARZENIA

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER

DOŁĄCZ DO NAS

CLICK HERE
11.06.20
Przyjmujemy kandydatów do pracy społecznej w Radzie Dyrektorów i Komisji Rewizyjnej
Komisja Nominacyjna Centrum Polsko-Słowiańskiego zawiadamia wszystkich członków, iż przyjmuje zgłoszenia kandydatów do Rady Dyrektorów i Komisji Rewizyjnej. więcej»


WIADOMOŚCI PROGRAMÓW

12.03.2018

Wizyta Chóru w Klubie Seniora na Manhattanie

W środku pierwszego rzędu Izabela Kobus Salkin
Ogromna w tym zasługa Pani Dyrektor Izabelli Kobus Salkin, że od kilku lat odwiedzają nas chóry z Polski. Jest to zawsze bardzo ważne i miłe wydarzenie w życiu naszego Centrum. Po pierwsze odwiedza nas młodzież i można podziwiać urodę pięknych polskich dziewcząt i przystojnych chłopaków. Poza tym repertuar chórów z reguły oparty jest na polskich pieśniach patriotycznych, które każdy z nas wyniósł w sercu z rodzinnego domu. Podkreślić też wypada wysoki profesjonalizm młodych artystów z Polski. Dlatego też wielkie brawa należą się wykonawcom i organizatorom tego wydarzenia. Prosimy o więcej chórów bo to prawdziwa uczta duchowa dla wszytkich, którzy mogą je słuchać i podziwiać. Tym razem przyjechal do nas Chór z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Mieliśmy okazje wysłuchać "Przybyli ułani pod okienko", "Rota", "Pierwsza Brygada", "Deszcz jesienny deszcz" i wiele innych znanych i popularnych pieśni i piosenek Można powiedzieć, ż była to historia polski zawarta w piosenkach. Bo też tak w naszej historii było, że wszystkie ważne wydarzenia były mottem do pisania wciąż nowych i nowych pieśni Od Mazurka Dąbrowskiego po Pietrzaka i jego hymnu "Aby Polska była Polską".

Ile lat, ile wieków, ile tysięcy piosenek poświęcono Polsce i naszej wielowiekowej walce o wolność. Książka, którą kupiłem kilka lat temu w Krakowie o znamiennym tytule „Polskie pieśni patriotyczne” zawierala kilkaset piosenek, co nie znaczy, że zawierała wszystkie. Były tam oczywiście teksty pisane kilkaset lat temu i teksty pisane w trakcie kolejnych powstań i o wojen, na których walczyli i ginęli synowie naszego narodu. W ostatnim rozdziale znalazły się teksty najznakomitszego barda stanu wojennego Jacka Kaczmarskiego, i jego wybitne utwory jak „Nasza klasa”, czy „Na młode wilki obława” było też trochę piosenek nieco zapomnianego Janka Kellusa jak ”Ballada o szosie e7” z dramatycznym refrenem „Czerwony Radom pamiętam siny jak zbite pałką ludzkie plecy”. No i niezapomniane piosenki anonimowych autorów, których twórców nie ustalono, jak choćby słynna „Zielona Wrona” czyli prawdziwy „podziemny” hymn z czasów stanu wojennego.

Czemu o tym piszę? Bo repertuar chórów polonijnych jak i polskich w jakić magiczny sposób zatrzymuje się na piosenkach z czasów Drugiej Wojny Światowej tak jakby historia stanęła w miejscu. A przecież były ważne daty w historii Polski współczesnej: 1956, 1968, 1970, 1976, 1981. Każda z tych dat jest zapisana w piosenkach i może warto ocalić je do zapomnienia? Więc może czas najwyższy aby „pójść do przodu” i do kananonu pieśni patriotycznych włączyć także te, które powstały po 1956 roku.

wróć
CENSUS 2020
DFTA
KONSULAT
KOSCIUSZKO
UNIA
INSTYTUT PIŁSUDKIEGO
INSTYTUT KULTURY
CLARK
POLISH CULTURAL FOUNDATION
CENTRALA
POLISH AMERICAN CONGRESS
BROOKLYN
NYPD

 
 
 
 
KLIKNIJ TUTAJ