POMÓŻ CPS! ZŁÓŻ DONACJĘ!

CLICK HERE
15 WEDNESDAY WYDARZENIA

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER

DOŁĄCZ DO NAS

CLICK HERE
11.06.20
Przyjmujemy kandydatów do pracy społecznej w Radzie Dyrektorów i Komisji Rewizyjnej
Komisja Nominacyjna Centrum Polsko-Słowiańskiego zawiadamia wszystkich członków, iż przyjmuje zgłoszenia kandydatów do Rady Dyrektorów i Komisji Rewizyjnej. więcej»


WIADOMOŚCI PROGRAMÓW

09.10.2018

Z życia klubu "Krakus" - zdjęcia!

Klub Seniora „Krakus” działający przy Centrum Polsko-Słowiańskim ufundowany został przez władze miasta Nowy Jork. Jego podstawą jest kontrakt podpisany z Wydziałem ds. Seniorów. Codziennie z usług klubu korzysta około 130 osób. Seniorzy powyżej 60. roku życia przychodzą tutaj aby zjeść pełnokaloryczny posiłek składający się z zupy, drugiego dania i deseru. Ale działalność „Krakusa” nie ogranicza się tylko do serwowania posiłków. Prowadzimy także zajęcia kulturalne, rekreacyjne i oświatowe. Oto kilka przykładów:

Wycieczka seniorów z “Krakusa” do High Line Park na Manhattanie. Pogoda, pomimo że pochmurna była idealna na tego rodzaju wycieczkę. Seniorzy byli w stanie przejść cały park- początek wycieczki miał miejsce przy 34 ulicy (między 11 a 12 aleja) a meta wyznaczona została na 16 ulice i 10 aleje.  Seniorzy mieli okazje podziwiania ciekawej roślinności, jak również sztuki w postaci murali, rzeźb i instalacji.

Powitanie lata jest już swoista tradycja w Klubie Seniora Krakus. W ten dzień chór przygotował specjalny repertuar, który zawierał piosenki o tematyce letniej. Seniorzy nie zapomnieli również o Dniu Ojca, który został świętowany w ten sam dzień co powitanie lata. Scena w klubie została przybrana w letnie kolory, a wakacyjnych akcentów dodały rybki, papugi oraz ogromny wieloryb, który przypłynął na scenę, aby towarzyszyć śpiewającym. Członkowie choru zadbali o odpowiednie kostiumy- kwieciste sukienki, słomkowe kapelusze, oraz słoneczne okulary. 

Chór z “Krakusa “pamięta również o świętach amerykańskich. Święto Niepodległości 4 Lipca zostało uświetnione występem choru, wraz ze specjalnym udziałem jednego z dyrektorów Centrum Polsko- Słowiańskiego, Izabeli Kobus-Salkin. Podczas tej uroczystości zostały odśpiewane pieśni patriotyczne, jak również Hymn Stanów Zjednoczonych. Seniorzy zadbali o odpowiednie dekoracje, takie jak flaga USA oraz ubiór w kolorach narodowych- czerwonym, białym i niebieskim.

Klub Seniora Krakus docenia prace wolontariuszy. Najbardziej zasłużeni otrzymali dyplomy z biura samego burmistrza miasta Nowy Jork- Billa de Blasio. Uroczyste wręczenie odbyło się 3 Lipca 2018 roku. Dyplomy wolontariuszom wręczyła pani Izabela- Kobus Salkin jeden z dyrektorów Centrum Polsko-Słowiańskiego. Wśród wyróżnionych zostali: Stanisława Krzyś, Waldemar i Grazyna Ostrowscy, Maria Szwajka, Rozalia Kos, Tadeusz Zając oraz Wiesław Szczutowski, którzy od lat pomagają przy codziennych obowiązkach w klubie. Specjalne podziękowanie otrzymali również Marianna Prusaczyk oraz Franciszek Balakowski, dwójka “najnowszych” wolontariuszy.

Seniorzy z Klubu seniora krakus oddali również hołd powstańcom warszawskim. Dokładnie 1 sierpnia w godzinie „W” udali się pod siedzibę Polsko Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej i tam wzięli udział w uroczystym podniebieniu flagi powstańczej w Godzinie „W" zabrzmiały słowa "Cześć i chwała bohaterom”. Następnie wrócili do Klubu Seniora Krakus i tam część seniorów zaprezentował swój program patriotyczny. Seniorzy wspólne śpiewali powstańcze piosenki.

Piknik w Pomona- Seniorzy z “Krakusa” mieli okazje wyjazdu na całodniowy piknik do ośrodku Kruckers w miejscowości Pomona (upstate NY).  Na seniorów czekał dzień pełen atrakcji. Oprocz muzyki i skocznych tancow i zabaw na parkiecie seniorzy mieli możliwość zagrania w bingo, jak również przechadzki po malowniczym ośrodku. Kruckers jest otoczony stawem i zielenią. Odczuwalna jest zmiana klimatu- powietrze jest inne, jest spokojnie i zacisznie.

Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny oraz Dzień Wojska Polskiego.  Chor z “Krakusa” przygotował na ten dzień specjalny repertuar w postaci pieśni religijno- patriotycznych, gdzie odśpiewany został min. Hymn Polski oraz Rota. Nie zabrakło odpowiednich dekoracji na ta okazje- były wojskowe karabiny, flaga narodowa oraz godło. Specjalnie z tej okazji pani Stanisława Krzyś ubrała wojskowy mundur, aby nadać temu dniu specjalnego wojskowego klimatu.

Dzień Hawajski w Krakusie jak zawsze pod znakiem ananasa. Chór seniorów przygotował z tej okazji okolicznościowe pieśni, jak również dobrał odpowiednie stroje. Panie wystąpiły w trawiastych spódnicach, a panowie w kwiecistych koszulach. Uroku całemu dniu dodawała dekoracja sceny, specjalnie przygotowana na ten dzien. Były hawajskie wyspy, element morskie, czyli ryby, kraby i flamingi. Dodatkowo scenę i stoły zdobiły ananasy i okolicznościowe obrusy.

wróć
CENSUS 2020
DFTA
KONSULAT
KOSCIUSZKO
UNIA
INSTYTUT PIŁSUDKIEGO
INSTYTUT KULTURY
CLARK
POLISH CULTURAL FOUNDATION
CENTRALA
POLISH AMERICAN CONGRESS
BROOKLYN
NYPD

 
 
 
 
KLIKNIJ TUTAJ