ZŁÓŻ DONACJĘ NA STYPENDIA DLA ZDOLNEJ MŁODZIEŻY!

CLICK HERE

POMÓŻ CPS! ZŁÓŻ DONACJĘ!

CLICK HERE
16 MONDAY WYDARZENIA

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER

11.05.22
Serca Polonii biły jednym rytmem dla Ukrainy - udany koncert w Centrum Polsko Słowiańskim na Greenpoincie
W sobotę 7 maja w sali koncertowej Centrum Polsko Słowiańskiego odbył się koncert, z którego dochód w wysokości około 7 tysięcy dolarów został przekazany na rzecz Ukrainy. więcej»


WIADOMOŚCI

12.22.2021

Pomóżmy dzieciom by z twarzy nie zniknął uśmiech

"Świąteczny Uśmiech Dziecka" oraz Walentynkowy Bal Children's Smile Foundation to dwie bardzo duże akcje charytatywne, które na stałe wpisały się do kalendarza polonijnych wydarzeń. Fundusze zebrane podczas obu fundraisingów w całości przeznaczane są na pomoc w leczeniu chorych dzieci.
czytaj więcej
12.20.2021

Wielki Koncert ŚwiąteczNY na Greenpoincie pod patronatem Konsulatu RP w NY

19 grudnia, w Polskim Domu Narodowym WARSAW na Greenpoincie, odbył się Wielki Koncert ŚwiąteczNY, którego inicjatorem był Konsul Generalny RP w Nowym Jorku Adrian Kubicki.
czytaj więcej
12.17.2021

Koncert Mieczysława Gubernata

Klub Seniora „Krakus” serdecznie zaprasza na koncert kwartetu smyczkowego Mieczysława Gubernata.
czytaj więcej
12.15.2021

Zapraszamy do udziału w XIII edycji konkursu "Być Polakiem"

Szanowni Państwo, Drodzy Rodzice i Nauczyciele, z największą radością zapraszamy do udziału w XIII edycji konkursu „Być Polakiem”. Dzieci i młodzież do modułu A, a nauczycieli prosimy, by zainteresowali się modułem B.
czytaj więcej
12.14.2021

40. rocznica wprowadzenia w Polsce stanu wojennego

40 lat temu 13 grudnia wypadał w niedzielę. Tego dnia o godzinie 6 rano Polskie Radio nadało wystąpienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego, w którym informował o wprowadzeniu na terenie całego kraju stanu wojennego.
czytaj więcej
12.13.2021

Stan wojenny Jaruzelskiego nie złamał Polaków. Nasza pokojowa rewolucja zmieniła część Europy

Eryk Mistewicz
Gdy zaczynałem pracę jako dziennikarz, w Polsce kończył się stan wojenny. Tygodnik, w którym wówczas pracowałem, kilka razy się nie ukazał, gdy nie było zgody Głównego Urzędu Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk, cenzury. Co trzeci, co czwarty tekst ukazywał się z ingerencjami państwowego cenzora. Polacy, którzy pamiętają stan wojenny, pamiętają też gazety z pustymi miejscami po tekstach, które nie mogły się ukazać. I pamiętają w środku tekstu znaki: [ – – – – ], które oznaczały ingerencję cenzury. Zewnętrzna cenzura ingerowała, gdy w pozytywnym świetle przedstawiało się Europę Zachodnią, kwestionowało dominującą rolę ZSRR w świecie, wreszcie nawet gdy próbowano napisać o Katyniu, gdzie 20 tysięcy reprezentantów polskiej inteligencji, naukowców, oficerów, księży, zostało zabitych przez Rosjan po tym, jak ZSRR i Niemcy wspólnie napadły na Polskę w 1939 roku. Wreszcie, gdy próbowano wspominać o Powstaniu Warszawskim w 1944 roku, kiedy Niemcy mordowali Polaków, kobiety, dzieci, palili moje miasto, a Rosjanie patrzyli na płonącą Warszawę, stojąc ze swoimi wojskami po drugiej stronie Wisły.
czytaj więcej
12.13.2021

Czołgi przeciwko „Solidarności”

Karol Nawrocki
40 lat temu FC Liverpool zdobył Puchar Europy, powstał zespół muzyczny Metallica, a Robert de Niro odebrał Oscara za świetną rolę boksera Jake’a LaMotty we Wściekłym Byku. W Polsce rok 1981 naznaczyło inne wydarzenie: komunistyczny reżim wypowiedział wojnę własnemu narodowi.
czytaj więcej
12.13.2021

Wschód i Zachód Europy wciąż się nie rozumieją

Michel LOUYOT
Francuski pisarz. Wykładał literaturę a następnie pracował jako attaché kulturalny w krajach Europy Centralnej oraz na Dalekim Wschodzie. Autor m.in. À pas de velours : mes missions culturelles dans l'autre Europe, Petite Planète roumaine, La Japonaise de Prague, Le Voyage en Pruss. Jest synem Luciena Louyot, Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata.
czytaj więcej
12.13.2021

Na rocznicę stanu wojennego

Prof. Wojciech Roszkowski
W historii najnowszej nie zdarzyło się, by władze jakiegoś kraju wypowiedziały wojnę swojemu społeczeństwu. Można powiedzieć, że komunizm był systemem, w którym władze stale walczyły ze społeczeństwem, stosując przemoc wobec mieszkańców, ale to, żeby mimo to należało dodatkowo ogłaszać stan wojenny, zdarzyło się tylko w komunistycznej Polsce w grudniu 1981 roku. Przyczyną był status Polski jako kraju wasalnego wobec ZSRR i chęć, zarówno na Kremlu, jak i w kręgach władzy w Warszawie, utrzymania za wszelką cenę komunistycznej dyktatury.
czytaj więcej
CENSUS 2020
DFTA
PNA
KONSULAT
KOSCIUSZKO
UNIA
INSTYTUT PIŁSUDKIEGO
INSTYTUT KULTURY
CLARK
POLISH CULTURAL FOUNDATION
CENTRALA
POLISH AMERICAN CONGRESS
BROOKLYN
NYPD
NYC
CAROLYN B. MALONEY
CDC


ARTYŚCI WSPIERAJĄ CPS

PORADY PRAWNE w CPS

ECHO - Polish & Slavic Center

KLIKNIJ TUTAJ