ZŁÓŻ DONACJĘ NA STYPENDIA DLA ZDOLNEJ MŁODZIEŻY!

CLICK HERE

POMÓŻ CPS! ZŁÓŻ DONACJĘ!

CLICK HERE
20 WEDNESDAY WYDARZENIA

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER

18.10.21
VI edycja Olimpiady Historii Polski dla Polonii i Polaków za granicą 2021-22 "W drodze do Niepodległości"
Olimpiada Historii Polski to inicjatywa Polskiego Towarzystwa Historycznego organizowana przez Fundację Wolność i Demokracja. Celem Olimpiady jest popularyzacja wiedzy o historii Polski wśród młodzieży zamieszkałej i uczącej się poza granicami Polski. Jak również rozwijanie zainteresowań, kształtowanie i umacnianie świadomości historycznej młodzieży, a poprzez więcej»


WIADOMOŚCI

09.20.2021

Para Prezydencka udaje się z wizytą do USA

Para Prezydencka udaje się w poniedziałek z wizytą do USA. Andrzej Duda weźmie we wtorek udział w debacie generalnej 76. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku. O szczegółach wizyty mówił podczas briefingu Sekretarz Stanu w KPRP Błażej Spychalski.

Minister mówił, że wystąpienie Prezydenta będzie skupione wokół trzech tematów:

  • sytuacja związana z Covid-19 i polskie doświadczenia w walce z pandemią;
  • bezpieczeństwo, szczególnie w naszej części Europy;
  • prawo międzynarodowe.

– Prezydent po raz kolejny odniesie się do tego, że jedynie prymat prawa międzynarodowego, przestrzeganie prawa międzynarodowego przez wszystkich uczestników relacji międzynarodowych może doprowadzić do tego, że będziemy mieli spokojne czasy, nie będziemy mieli wojen i trudnych, napiętych relacji – zaznaczył Błażej Spychalski.

Minister wskazywał, że wśród ważnych zagadnień poruszanych na marginesie sesji ONZ znajdzie się m.in. sytuacja związana z Afganistanem, o czym Andrzej Duda będzie rozmawiał z Prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoğanem.

– Druga kwestia związana jest z walką ze skutkami pandemii Covid-19. Strona amerykańska zaprosiła Prezydenta Andrzeja Dudę do przedstawienia polskich doświadczeń, polskich pomysłów, ale też polskich rozwiązań w tym zakresie – dodał Błażej Spychalski.

Ponadto, minister mówił, że Prezydent Andrzej Duda został poproszony o przedstawienie polskich doświadczeń i pomysłów na transformację energetyczną.

– Polska jest bardzo często przedstawiana jako kraj, który jest prymusem walki ze zmianami klimatu, transformacji energetycznej, która jest transformacją sprawiedliwą – zaznaczył.

Minister wspomniał też, że odbędzie się spotkanie Prezydenta RP z Prezydent Mołdawii Maią Sandu, Prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim oraz Premierem Gruzji Iraklim Garibaszwilim.

Dodał także, że odbędzie się rozmowa Andrzeja Dudy z prezydentami Estonii Kersti Kaljulaid, Łotwy Egilsem Levitsem i Litwy Gitanasem Nausėdą.

– To spotkanie będzie związane bezpośrednio z tym, co się dzieje na naszej granicy z Białorusią, z niebezpieczeństwem, które strona białoruska wywołuje – podkreślił minister.

wróć
CENSUS 2020
DFTA
PNA
KONSULAT
KOSCIUSZKO
UNIA
INSTYTUT PIŁSUDKIEGO
INSTYTUT KULTURY
CLARK
POLISH CULTURAL FOUNDATION
CENTRALA
POLISH AMERICAN CONGRESS
BROOKLYN
NYPD
NYC
CAROLYN B. MALONEY
CDC
ARTYŚCI WSPIERAJĄ CPS

PORADY PRAWNE w CPS

ECHO - JESIEŃ, 2021

KLIKNIJ TUTAJ