POMÓŻ CPS! ZŁÓŻ DONACJĘ!

CLICK HERE
19 MONDAY WYDARZENIA

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER

12.04.21
Oficjalny przewodnik po bezpieczeństwie pożarowym i ratowaniu życia
W każdym przypadku zagrożenia życia lub mienia, w tym pożarów, dymu, zapachów gazu lub nagłych wypadków medycznych zadzwoń pod 911. Pod 911 trzeba dzwonić szybko, ponieważ sytuacja może się nagle pogorszyć. więcej»


WIADOMOŚCI

03.29.2021

List do Polonii w związku z represjami wobec Polaków na Białorusi

W niedzielę Konsul Generalny RP w Nowym Jorku Adrian Kubicki skierował list do Polonii w związku z represjami wobec Polaków na Białorusi

Szanowni Państwo,

Jak zapewne Państwo wiedzą, w ostatnich dniach na Białorusi doszło do aktów prześladowania polskiej mniejszości narodowej, w tym do aresztowania polskich aktywistów, m.in. znanej działaczki Andżeliki Borys oraz dziennikarza Andrzeja Poczobuta. Wiemy, że rzeczywisty powód tych represji jest nie tylko inny od absurdalnych zarzutów przedstawionych przez białoruskie władze, ale przede wszystkim bezpośrednio uderza w status oraz prawa wszystkich Polaków i innych mniejszości narodowych mieszkających w tym kraju.

Opisana powyżej sytuacja jest poważna i wymaga solidarnej postawy i sprzeciwu ze strony środowisk polonijnych, w szczególności ze strony silnej i zaangażowanej Polonii w Stanach Zjednoczonych, w tym Polonii zamieszkującej nowojorski okręg konsularny.

Zwracam się do Państwa z serdeczną prośbą o wszelkie indywidualne i zorganizowane wyrazy solidarności z Polakami na Białorusi, w szczególności w postaci jak najliczniejszych apeli o uwolnienie bezprawnie pozbawionych wolności polskich aktywistów. Istotne są wszelkie publiczne formy sprzeciwu, w tym aktywność w mediach społecznościowych. Zachęcamy do wykorzystywania hasztagów #WolniPolacyNaBialorusi oraz #FreePolesInBelarus.

Wielokrotnie pokazali Państwo swoje zaangażowanie w rozmaite ważne dla Polski i Polaków sprawy, nie tylko w USA, ale również w innych miejscach na świecie. Jestem przekonany, że i tym razem obronimy podstawowe prawa Polaków do wyrażania swojej polskości, zgodnie z demokratycznymi wartościami i zasadami tolerancji oraz wolności słowa, którym wszyscy hołdujemy.

Uprzejmie prosimy o informowanie o podejmowanych przez Państwa działaniach, abyśmy mogli nadać dodatkowy rozgłos. 

Z podziękowaniami i wyrazami szacunku
Adrian Kubicki
Konsul Generalny RP w Nowym Jorku

wróć
CENSUS 2020
DFTA
PNA
KONSULAT
KOSCIUSZKO
UNIA
INSTYTUT PIŁSUDKIEGO
INSTYTUT KULTURY
CLARK
POLISH CULTURAL FOUNDATION
CENTRALA
POLISH AMERICAN CONGRESS
BROOKLYN
NYPD
NYC
CAROLYN B. MALONEY
CDC
ARTYŚCI WSPIERAJĄ CPS

PORADY PRAWNE w CPS

 

KLIKNIJ TUTAJ