POMÓŻ CPS! ZŁÓŻ DONACJĘ!

CLICK HERE
30 MONDAY WYDARZENIA

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER

DOŁĄCZ DO NAS

CLICK HERE
16.11.20
Każdego roku jesienią Centrum Polsko-Słowiańskie tętniło życiem...
Każdego roku w listopadzie w Centrum Polsko Słowiańskimi odbywało się szereg różnych spotkań oraz wystaw. więcej»


WIADOMOŚCI

10.28.2020

Polonia oddała Hołd Zmarłym

Tydzień przed zbliżającym się dniami Wszystkich Świętych i Dniem Zadusznym przedstawiciele Centrum Polsko - Słowiańskiego, delegacja Polskiej Szkoły im. Marii Konopnickiej z Nowego Jorku oraz Kongresu Polonii Amerykańskiej oddała Hołd Zmarłym pochowanym na cmentarzu w Amerykańskiej Częstochowie. Delegacja Polonii pojechała do Narodowego Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown, Pensylwania, to miejsce kultu maryjnego Polonii amerykańskiej. Sanktuarium, znane jako Amerykańska Częstochowa.

W niedzielę 25 października 2020 r. przedstawiciele Polonii w tym Bożena Kamiński - wiceprezes ds. polskich Kongresu Polonii Amerykańskiej, która pełni również funkcję Prezesa i Dyrektora Wykonawczego Centrum Polsko-Słowiańskiego, Andrzej Kamiński - prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej na południowy Nowy Jork, oraz Danuta Bronachard wiceprezes CP-S oraz dyrektor Polskiej Szkoły im. Marii Konopnickiej Nowy Jork, Greenpoint, złożyli kwiaty i zapalili znicze na grobach Rodaków, zasłużonych w środowisku polonijnym, którzy sa pochowani na Cmentarzu w Amerykańskiej Częstochowie.

Złożono kwiaty i zapalono znicze między innymi przy grobie Ryszarda Konopki założonego działacza polonijnego i wieloletniego prezesa CP-S, pomniku Ignacego Jana Paderewskiego (tam znajduje się urna z sercem) wielkiego patrioty, polityka i muzyka, biało czerwone róże złożono przy grobach prof. Grzegorza Liwacza - obrońcy polskiej mowy, Jana i Henryki Rudziński (Jan Rudziński kierował szkołą ok. 40 lat, do końca życia był z nią bardzo związany, był weteranem wojennym), Władysława i Bronisławy Mazur (Władysław Mazur uczestnik Powstania Warszawskiego), Michała Preislera (katolik, więzień obozu niemieckiego w Oświęcimiu), Wincentego Knapczyka – weterana. Uczniowie Polskiej Szkoły im. Marii Konopnickiej przy grobach czytały po polsku wzruszające wiersze i paliły znicze.

Tego dnia podczas wizyty przedstawicieli Polonii na Cmentarzu w Amerykańskiej Częstochowie, w Narodowym Sanktuarium Matki Bożej Jasnogórskiej w czasie Mszy świętej w języku polskim o godz. 12:30 prowadzonej przez o. Mikołaja, modlono się za Polonię oraz polonijnych działaczy. Cmentarz w Amerykańskiej Częstochowie jest największym cmentarzem wojskowym poza granicami Polski. W sekcji weterańskiej znajduje się ponad 2,300 krzyży.

wróć
CENSUS 2020
DFTA
KONSULAT
KOSCIUSZKO
UNIA
INSTYTUT PIŁSUDKIEGO
INSTYTUT KULTURY
CLARK
POLISH CULTURAL FOUNDATION
CENTRALA
POLISH AMERICAN CONGRESS
BROOKLYN
NYPD
KLIKNIJ TUTAJ