POMÓŻ CPS! ZŁÓŻ DONACJĘ!

CLICK HERE
13 THURSDAY WYDARZENIA

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER

DOŁĄCZ DO NAS

CLICK HERE
03.08.20
Polonia nowojorska oddała hołd Powstańcom Warszawskim
Polonia w Nowym Jorku zgromadziła się przed siedzibą Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej by oddać hołd Powstańcom Warszawskim. więcej»


WIADOMOŚCI

09.12.2019

"Yiddish Tango from Warsaw" - tango z Warszawy śpiewane w Yiddish

Polski Instytut Kultury w Nowym Jorku po raz kolejny zaprosił Olgę Avigail Mieleszczuk z projketem „Yiddish Tango from Warsaw”. Piosenkarka aranżuje na nowo, popularne w latach 30. XX wieku tanga i piosenki skomponowane przez Polskich Żydów. Artystce partneruje zespół Tango Attack (Grzegorz Bożewicz, Piotr Malicki i Hadrian Filip Tabęcki), uświetniając występ udziałem gości specjalnych.

Olga Avigail Mieleszczuk i Tango Attack
Trasa Koncertowa po USA
22-25 września 2019

  • "Piękne i fascynujące. Tango w języku jidysz jest dla mnie idealne" - Mark Burman, BBC
  • "Twórczość Olgi Avigail Mieleszczuk ożywiła gatunek muzyczny tanga jidysz - dwa słowa rzadko wypowiadane jednym tchem" - Larry Luxner, Żydowska Agencja Telegraficzna.

Program trasy w USA:

  • Środa, 9/25 w JCC Manhattan (NYC) - ze specjalnym gościem klarnecistą klezmerem Michaelem Winogradem i tancerzami
  • Wtorek, 9/24 w The Kennedy Center (Waszyngton, D.C.)
  • Niedziela, 9/22 w JCC Staten Island (NYC)

Polski Instytut Kultury w Nowym Jorku jest pomysłodawcą i partnerem trasy wraz z JCC Manhattan, JCC Staten Island i Kennedy Center w Waszyngtonie. Koncert w Kennedy Center jest prezentowany we współpracy z Ambasadą RP w DC.

Wielojęzyczny repertuar pieśni w języku polskim, jidysz i hebrajskim pokazuje wielokulturowy charakter międzywojennej Warszawy. Gdy szaleństwo tanga owładnęło Europę, Warszawa stała się wschodnią stolicą tanga i miejscem narodzin najbardziej eklektycznej permutacji formy tanecznej, łącząc elementy słowiańskie i żydowskie z argentyńskimi wpływami muzycznymi.

Odkrywając ,,Rebecca”, jedną z piosenek Zygmunta Białostockiego, Olga zakochała się w jidysz tango i zafascynowana złożonością polsko-żydowskiego współistnienia. Wychowana jako pobożna katoliczka, nagle po wizycie w Auschwitz zanurzyła się w kulturze żydowskiej, zaczęła uczyć się jidysz. Dziś Olga praktykuje ortodoksyjny judaizm i mieszka w Izraelu.

Repertuar Olgi obejmuje piosenki z lat 20., 30. i 40., zarówno utwory popularne, jak i te zapomniane, niedawno zwrócone kulturze przez Olgę i jej zespół. Olga dzieli się z publicznością unikatową historią każdej melodii, nawiązując do fascynujących historii gwiazd jidysz ze Starego Świata.

W ubiegłym roku Olga zaprezentowała Yiddish Tango z Warszawy na festiwalu Ashkenaz w Toronto, kolejne koncerty i warsztaty odbyły się w ramach festiwalu KlezKanada. Na koncertach Olgi często występują gościnni piosenkarze i muzycy, tacy jak legendarna piosenkarka Sława Przybylska, uznany pianista jazzowy z Toronto Ron Davis i czołowi izraelscy wykonawcy.W 2013 roku Olga koncertowała w Ameryce Północnej z projektem Polesye - żydowskie pieśni ludowe z Sztetla, projektem inspirowanym repertuarem Miriam Nirenberg, z koncertami w Atrium w Lincoln Center, Chutzpah! Festiwal, Festiwal Muzyki Żydowskiej w Berkeley i JCC w Berkeley.

Więcej informacji o projekcie www.PolishCulture-NYC.org. Więcej informacji o i muzykach, w tym cytaty prasowe, filmy i zdjęcia: Momentumartists.

Kontakt: Agnieszka Wilczyński, tel. 917.821.3700, email: agnieszka.wilczynski@instytutpolski.org

PROGRAM:

CO: “TANGO Z WARSZAWY ŚPIEWANE W YIDDISH”
GDZIE:
JCC of Staten Island
1466 Manor Road, Staten Island, NY 10314
KIEDY: Niedziela, 22 września, godzina 15.
WSTEP: $18; bilety http://sijcc.org/

CO: “TANGO Z WARSZAWY ŚPIEWANE W YIDDISH”
WHERE:
Kennedy Center, Millennium Stage
2700 F St NW, Washington, DC 20566
WHEN: Wtorek, 24 września, godzina 18.
WSTEP: wolny

CO: “TANGO Z WARSZAWY ŚPIEWANE W YIDDISH”
GDZIE:
The Marlene Meyerson JCC Manhattan
Goldman-Sonnenfeldt Auditorium
334 Amsterdam Ave, New York, NY 10023
KIEDY: Środa, 25 września, godzina 19: 30.
WSTĘP: $25 ($20 członkowie)

Nowojorskie koncerty prezentowane są przez Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku we współpracy z JCC Staten Island, Kennedy Center, JCC Manhattan i Momentum Artists. Koncert w Kennedy Center prezentowany jest przez Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku w współpracy z Ambasadą RP.

wróć
CENSUS 2020
DFTA
KONSULAT
KOSCIUSZKO
UNIA
INSTYTUT PIŁSUDKIEGO
INSTYTUT KULTURY
CLARK
POLISH CULTURAL FOUNDATION
CENTRALA
POLISH AMERICAN CONGRESS
BROOKLYN
NYPD

 
 
 
 
KLIKNIJ TUTAJ