POMÓŻ CPS! ZŁÓŻ DONACJĘ!

CLICK HERE
13 THURSDAY WYDARZENIA

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER

DOŁĄCZ DO NAS

CLICK HERE
03.08.20
Polonia nowojorska oddała hołd Powstańcom Warszawskim
Polonia w Nowym Jorku zgromadziła się przed siedzibą Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej by oddać hołd Powstańcom Warszawskim. więcej»


WIADOMOŚCI

08.22.2019

Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny i Dzień Wojska Polskiego w Klubie Krakus

Katarzyna Drucker

"Nie rzucim ziemi skąd nasz ród
Nie damy pogrześć mowy.
Polski My naród, Polski ród,
Królewski Szczep Piastowy."

Słowami Roty Marii Konopnickiej rozpoczęliśmy 15 sierpnia w Klubie Krakus uroczystości z okazji Święta Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny oraz z okazji Dnia Wojska Polskiego. Pieśń ta została skomponowana przez Feliksa Nowowiejskiego i po raz pierwszy wykonana publicznie przez kilkuset chórzystów z terenów objętych zaborami 15 lipca 1910 w czasie uroczystości odsłonięcia pomnika Grunwaldzkiego w Krakowie, zorganizowanej w rocznicę 500-lecia zwycięstwa Polski w bitwie pod Grunwaldem. Połączonymi chórami z całej Polski dyrygował kompozytor. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości była konkurentem Mazurka Dąbrowskiego do określenia mianem hymnu narodowego.

Nasi seniorzy z Chóru Krakus zaśpiewali również "Z Dawna Polski Tys Królową" "Czarna Madonna" i "Panience na Dobranoc". W części z okazji Dnia Wojska Polskiego seniorzy usłyszeli "Legiony to..", "My Pierwsza Brygada", "Nie noszą Lampasów" oraz " Rozkwitały Pąki Białych Róż".

Oczywiście nie zabrakło również przepięknych wierszy naszych polskich poetów.

Na koniec pani Dyrygent Kasia Drucker poprowadziła wspólny śpiew "Boże coś Polskę". To również pieśń hymniczna i ważna dla wszystkich Polaków, która wrosła się w naszą historię. Śpiewana poprzez zabory i wojny towarzyszy Polakom aż do dnia dzisiejszego Niejednokrotnie zakazywano śpiewania tej pieśni, grożono karami oraz więźniem, a ona nadal krzepiła naród w jego najtrudniejszych chwilach.

Uroczystości poprowadzili pani Stanisława Krzyś i pan Waldemar Ostrowski.

Katarzyna Drucker
Program Coordinator

Krakus Senior Center
Tel. (718) 383-3434
Fax.(718) 349-6004

wróć
CENSUS 2020
DFTA
KONSULAT
KOSCIUSZKO
UNIA
INSTYTUT PIŁSUDKIEGO
INSTYTUT KULTURY
CLARK
POLISH CULTURAL FOUNDATION
CENTRALA
POLISH AMERICAN CONGRESS
BROOKLYN
NYPD

 
 
 
 
KLIKNIJ TUTAJ