POMÓŻ CPS! ZŁÓŻ DONACJĘ!

CLICK HERE
19 MONDAY WYDARZENIA

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER

12.04.21
Oficjalny przewodnik po bezpieczeństwie pożarowym i ratowaniu życia
W każdym przypadku zagrożenia życia lub mienia, w tym pożarów, dymu, zapachów gazu lub nagłych wypadków medycznych zadzwoń pod 911. Pod 911 trzeba dzwonić szybko, ponieważ sytuacja może się nagle pogorszyć. więcej»


WIADOMOŚCI

11.26.2018

Historyczne wydarzenie w Centrum Polsko-Słowiańskim w 100 lecie odzyskania przez Polskę niepodległości

W ramach międzynarodowych obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, w dniach 15-19 listopada w Nowym Jorku realizowany był polsko-amerykański projekt zatytułowany "Ignacy Jan Paderewski - Ikona Niepodległości".

18 listopada w Centrum Polsko-Słowiańskim na Brooklynie odbyło się historyczne wydarzenie w ramach obchodów 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, odsłonięto płaskorzeźbę Jana Ignacego Paderewskiego - autorstwa znanego polskiego rzeźbiarza Andrzeja Renesa.

WIĘCEJ INFO >>>

W uroczystości udział wzięli lokalni politycy oraz liderzy polonijni. Wśród gości honorowych obecni byli Congresswoman Carolyn B. Maloney oraz Assemblyman Joseph R. Lentol oraz przedstawiciele organizacji Polonijnych: ZHP na świecie hm. Jola Nowacka, Hufcowa Hufca Podhale, phm. Luiza Niespor i harcerka Emilia Biesaga, Pulaski Association of Business and Professional Men organizację reprezentował Artur Dybanowski i Bogdan Bachorowski, Prezes Polish American Congress Andrzej Kamiński oraz wiceprezes Grażyna Michalski oraz przedstawiciele Rady Dyrektorów Centrum Polsko-Słowiańskiego: Danuta Bronchard wiceprezes, Jadwiga Bylinka Ołdakowska sekretarz, Zbigniew Solarz - skarnbik, Marian Żak - II wiceprezes.

Gości przywitała Bożena Kaminski CEO/ Prezes Polish & Slavic Center, która wszystkim serdecznie podziękowała za tak liczny udział w tym wydarzeniu. Sala należąca do Centrum Polsko-Słowiańskiego, gdzie miała miejsca wystawa oraz koncert muzyki Paderewskiego w wykonaniu utalentowanego pianisty Jakuba Kuszlika pękała w szwach.

Odsłonięcie płaskorzeźby Paderewskiego

Uroczystości rozpoczęły się od odsłonięcia płaskorzeźby Paderewskiego, która została umocowana na budynku Centrum Polsko-Słowiańskiego znajdującym się przy 177 Kent Street na Brooklynie. Biało czerwoną wstęgę uroczyście odsłonili Congresswoman Carolyn B. Maloney oraz Assemblyman Joseph R. Lentol. Atmosfera była iście rodzinna i przyjacielska dzięki wspaniałej współpracy Prezesa i Rady Dyrektorów z lokalnymi politykami, którzy przyszli na uroczystość zaśpiewano gromkie sto lat na cześć Polski i Polaków.

Po symbolicznym odsłonięciu płaskorzeźby, którą wykonał znany polski artysta Andrzej Renes wszyscy zaproszeni goście przenieśli się do galerii Centrum Polsko-Słowiańskiego, gdzie czekał już na nich pianista Jakub Kuszlik, laureat Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Ignacego Jana Paderewskiego, który zagrał utwory Beethovena, Liszta, Schumanna, Chopina i oczywiście Paderewskiego.

Prace inspirowane muzyką

Podczas wspaniałego koncertu przed nowojorską publicznością i Amerykańską Polonią wystąpił Andrzej Renes - znany polski artysta rzeźbiarz i autor projektów interdyscyplinarnych z pogranicza muzyki i sztuk wizualnych. Andrzej Renes podczas swojej prezentacji opowiedział o tym jaką rzeźbę ceni najbardziej:

- Z perspektywy lat pomnik Kardynała Stefana Wyszyńskiego miał największe znaczenie w mojej twórczości. Byłem studentem 4 roku ASP na wydziale rzeźby i wygrałem konkurs na pomnik, to miało wpływ na całe moje życie, pierwsze zamówienie w ważnym momencie dla nas wszystkich, był to wyjątkowy czas Solidarności, wyboru Papieża Polaka, zmiany ustroju w kraju i realizacja tego pomnika w Warszawie była symbolicznym wejściem młodego rzeźbiarza na drogę pracy twórczej - powiedział Andrzej Renes.

Podczas pokazu w Nowym Jorku artysta wystąpił na scenie wraz z Jakubem Kuszlikiem - pianistą, laureatem Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Ignacego Jana Paderewskiego i zdobywcą nagrody za najlepsze wykonanie utworów Paderewskiego. Andrzej Renes za pomocą nowoczesnych narzędzi multimedialnych stworzył podczas koncertu cykl prac (rysunków) inspirowanych muzyką Paderewskiego. Wieczór ten zakończyła prezentacja twórczości artysty i jego projektów realizowanych w Polsce i zagranicą.

Podczas uroczystości można było osobiście porozmawiać z rzeźbiarzem Andrzejem Renesem oraz potrzymać w rękach jego rzeźby. Największym powodzeniem wśród publiczności cieszyła się rzeźba, którą otrzymuje w Polsce wybitny sportowiec z plebiscycie Sportowiec Roku.

Bogaty program artystyczny Paderewski Days w Nowym Jorku

W ramach obchodów, które odbyły się pod wspólnym hasłem: "Paderewski Days in New York" miało miejsce szereg wydarzeń kulturalnych: koncerty, recitale, pokazy artystyczne, wykłady i spotkania z artystami. Pomysłodawcą projektu był Adam Wibrowski (członek międzynarodowych stowarzyszeń muzycznych promujących na świecie twórczość Mistrza Paderewskiego). Realizację przedsięwzięcia w wspierali: Fundacja RenesArt z Polski, Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku, Polish & Slavic Center, Polish Institute of Arts and Sciences of America PIASA oraz New York Public Library for the Performing Arts. Działania współfinansowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu "Współpraca w dziedzinie dyplomacji publicznej 2018"

AG, Zdjęcia: Agnieszka Granatowska

Wydarzenia związane z „Paderewski Days in New York “można śledzić na stronie: https://www.facebook.com/paderewskiforever/

Imprezę w PSC w ramach projektu "Paderewski - Ikona Niepodległości  współfinansowali: Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP oraz Fundacja PZU.

wróć
CENSUS 2020
DFTA
PNA
KONSULAT
KOSCIUSZKO
UNIA
INSTYTUT PIŁSUDKIEGO
INSTYTUT KULTURY
CLARK
POLISH CULTURAL FOUNDATION
CENTRALA
POLISH AMERICAN CONGRESS
BROOKLYN
NYPD
NYC
CAROLYN B. MALONEY
CDC
ARTYŚCI WSPIERAJĄ CPS

PORADY PRAWNE w CPS

 

KLIKNIJ TUTAJ