HELP PSC! DONATE TODAY!

CLICK HERE
09 SUNDAY OUR EVENTS

SIGN UP FOR NEWSLETTER

BECOME A MEMBER

CLICK HERE
06.08.20
Ride Fair Atlantic Ticket Expansion Sign On
Dear Civic Associations, Below is an important proposal to help your fellow Brooklynites. Please sign on (especially if you operate along the LIRR corridor in Brooklyn): More»


PROGRAMS NEWS

09.12.2018

Z życia klubu "Krakus" - zdjęcia!

Klub Seniora „Krakus” działający przy Centrum Polsko-Słowiańskim ufundowany został przez władze miasta Nowy Jork. Jego podstawą jest kontrakt podpisany z Wydziałem ds. Seniorów. Codziennie z usług klubu korzysta około 130 osób. Seniorzy powyżej 60. roku życia przychodzą tutaj aby zjeść pełnokaloryczny posiłek składający się z zupy, drugiego dania i deseru. Ale działalność „Krakusa” nie ogranicza się tylko do serwowania posiłków. Prowadzimy także zajęcia kulturalne, rekreacyjne i oświatowe. Oto kilka przykładów:

Wycieczka seniorów z “Krakusa” do High Line Park na Manhattanie. Pogoda, pomimo że pochmurna była idealna na tego rodzaju wycieczkę. Seniorzy byli w stanie przejść cały park- początek wycieczki miał miejsce przy 34 ulicy (między 11 a 12 aleja) a meta wyznaczona została na 16 ulice i 10 aleje.  Seniorzy mieli okazje podziwiania ciekawej roślinności, jak również sztuki w postaci murali, rzeźb i instalacji.

Powitanie lata jest już swoista tradycja w Klubie Seniora Krakus. W ten dzień chór przygotował specjalny repertuar, który zawierał piosenki o tematyce letniej. Seniorzy nie zapomnieli również o Dniu Ojca, który został świętowany w ten sam dzień co powitanie lata. Scena w klubie została przybrana w letnie kolory, a wakacyjnych akcentów dodały rybki, papugi oraz ogromny wieloryb, który przypłynął na scenę, aby towarzyszyć śpiewającym. Członkowie choru zadbali o odpowiednie kostiumy- kwieciste sukienki, słomkowe kapelusze, oraz słoneczne okulary. 

Chór z “Krakusa “pamięta również o świętach amerykańskich. Święto Niepodległości 4 Lipca zostało uświetnione występem choru, wraz ze specjalnym udziałem jednego z dyrektorów Centrum Polsko- Słowiańskiego, Izabeli Kobus-Salkin. Podczas tej uroczystości zostały odśpiewane pieśni patriotyczne, jak również Hymn Stanów Zjednoczonych. Seniorzy zadbali o odpowiednie dekoracje, takie jak flaga USA oraz ubiór w kolorach narodowych- czerwonym, białym i niebieskim.

Klub Seniora Krakus docenia prace wolontariuszy. Najbardziej zasłużeni otrzymali dyplomy z biura samego burmistrza miasta Nowy Jork- Billa de Blasio. Uroczyste wręczenie odbyło się 3 Lipca 2018 roku. Dyplomy wolontariuszom wręczyła pani Izabela- Kobus Salkin jeden z dyrektorów Centrum Polsko-Słowiańskiego. Wśród wyróżnionych zostali: Stanisława Krzyś, Waldemar i Grazyna Ostrowscy, Maria Szwajka, Rozalia Kos, Tadeusz Zając oraz Wiesław Szczutowski, którzy od lat pomagają przy codziennych obowiązkach w klubie. Specjalne podziękowanie otrzymali również Marianna Prusaczyk oraz Franciszek Balakowski, dwójka “najnowszych” wolontariuszy.

Seniorzy z Klubu seniora krakus oddali również hołd powstańcom warszawskim. Dokładnie 1 sierpnia w godzinie „W” udali się pod siedzibę Polsko Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej i tam wzięli udział w uroczystym podniebieniu flagi powstańczej w Godzinie „W" zabrzmiały słowa "Cześć i chwała bohaterom”. Następnie wrócili do Klubu Seniora Krakus i tam część seniorów zaprezentował swój program patriotyczny. Seniorzy wspólne śpiewali powstańcze piosenki.

Piknik w Pomona- Seniorzy z “Krakusa” mieli okazje wyjazdu na całodniowy piknik do ośrodku Kruckers w miejscowości Pomona (upstate NY).  Na seniorów czekał dzień pełen atrakcji. Oprocz muzyki i skocznych tancow i zabaw na parkiecie seniorzy mieli możliwość zagrania w bingo, jak również przechadzki po malowniczym ośrodku. Kruckers jest otoczony stawem i zielenią. Odczuwalna jest zmiana klimatu- powietrze jest inne, jest spokojnie i zacisznie.

Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny oraz Dzień Wojska Polskiego.  Chor z “Krakusa” przygotował na ten dzień specjalny repertuar w postaci pieśni religijno- patriotycznych, gdzie odśpiewany został min. Hymn Polski oraz Rota. Nie zabrakło odpowiednich dekoracji na ta okazje- były wojskowe karabiny, flaga narodowa oraz godło. Specjalnie z tej okazji pani Stanisława Krzyś ubrała wojskowy mundur, aby nadać temu dniu specjalnego wojskowego klimatu.

Dzień Hawajski w Krakusie jak zawsze pod znakiem ananasa. Chór seniorów przygotował z tej okazji okolicznościowe pieśni, jak również dobrał odpowiednie stroje. Panie wystąpiły w trawiastych spódnicach, a panowie w kwiecistych koszulach. Uroku całemu dniu dodawała dekoracja sceny, specjalnie przygotowana na ten dzien. Były hawajskie wyspy, element morskie, czyli ryby, kraby i flamingi. Dodatkowo scenę i stoły zdobiły ananasy i okolicznościowe obrusy.

back

LOGOS

CENSUS 2020
DFTA
KOSCIUSZKO
KONSULAT
PFK
UNIA
BOSTON
CENTRALA
BROOKLYN
KONGRES
INSTYTUT
PILSUDSKI
NYPD

 
 
 
 
CLICK HERE