HELP PSC! DONATE TODAY!

CLICK HERE
31 SATURDAY OUR EVENTS

SIGN UP FOR NEWSLETTER

BECOME A MEMBER

CLICK HERE
09.10.20
NYC Emergency Management Announcing New RFP & Requesting Support in Amplifying Opportunity
Please see information below on a newly released Strengthening Communities through Recovery COVID-19 grant opportunity. More»


NEWS

09.06.2018

Wzruszająca wystawa

W Centrum Polsko-Słowiańskim pokazano wystawę „Codzienny heroizm. O Polakach ratujących Żydów” przygotowaną przez Stowarzyszenie Wspólnota Polska oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Podczas niej doszło do niecodziennego spotkania. W siedzibie CP-S podczas otwarcia wystawy oprócz zaproszonych gości obecny był Edward Pieniak, który wszystkim opowiedział swoją wzruszającą historię. Rodzina pana Edwarda uratowała młodą żydówkę Tereskę, której prawdziwe imię to Estera Borensztajn. Edward Pieniak przez ponad 40 lat poszukiwał Tereski i w końcu po ponad 40 latach udało się im spotkać.

Obecnie Edward Pieniak liczy na to, że za bohaterski czyn jego rodzina znajdzie się w gronie „Sprawiedliwych wśród Narodów Świata”.

Dzielni Polacy

Estera Borensztajn (Tereska) przeżyła dzięki schronieniu, jakiego udzieliła jej podczas II wojny światowej rodzina Pieniaków. Nie zważając na czyhające nie-bezpieczeństwo, polska rodzina ukrywała Tereskę przed niemieckimi żołnierzami i wychowywała ją jako własną córkę. Po kilku latach Tereska, uciekając przed niemieckimi żołnierzami, trafiła w inne ręce i ślad po niej zaginął. Okazało się, że po wojnie nikt z jej rodziny nie przeżył, nawet dalecy krewni. Po latach poszukiwań okazało się, że dziewczynka w 1949 roku uciekła wraz z koleżankami z domu dziecka w Będzinie. Pokonując wiele przeszkód trafiły do Izraela. Według relacji pana Edwarda, przez te wszystkie lata próbowała zostawić przeszłość za sobą i zawsze patrzyła przed siebie oraz dbała o rodzinę, skupiając się na przyszłości. Tereska po wojnie wyszła za mąż, urodziła dwoje dzieci, które założyły już swoje rodziny i żyją szczęśliwie, co przynosi jej ogromną radość.

Poszukiwania Tereski

Edward Pieniak od 2002 roku przebywa w Nowym Jorku. Tu na obczyźnie udzielał się społecznie między innymi w chórze Angelus. Już od 1972 roku, kiedy to mieszkał jeszcze w Polsce, usiłował się skontaktować z Tereską.

- Długo próbowałem najpierw odnaleźć Tereskę, a później dużo czasu zajęło mi przekonywanie, żeby Tereska zgodziła się na spotkanie ze mną. Ona niestety nie wyrażała ochoty na takie spotkanie – opowiada Edward Pieniak.

- Dzięki opaczności boskiej po wielu staraniach udało się zobaczyć z Tereską na Ziemi Świętej w Izraelu. Choć spotkanie trwało bardzo krótko, bo zaledwie pół godziny, to było bardzo wzruszające i wywarło na nas obojgu ogromne wrażenie - opowiada Edward Pieniak.

Od lewej: Edward Pieniak, Tereska - uratowana przez rodzinę pana Pieniak oraz córka Tereski.

Przybrane rodzeństwo wymieniło się opowieściami o swoim dorosłym życiu. Była też chwila na zrobienie wspólnych zdjęć.

- Podczas spotkania poprosiłem Tereskę, aby napisała pismo, że moja rodzina ją przygarnęła pod swój dach. „Dobrze pamiętam czas, który spędziłam z Genowefą i Bolesławem Pieniakami i zawsze będę wdzięczna za pomoc, którą dała mi twoja rodzina: przyjęła mnie do domu, dała mi schronienie oraz komfort w tym trudnym okresie” - napisała w liście Estera Borensztajn.

Walka o tytuł „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”

Wszystko wskazywało, na to, że po odnalezieniu Tereski oraz po tym jak Edward Pieniak ona napisała list, w którym to dziękowała rodzinie Pieników za udzielne schronienia, nasz rozmówca i jego rodzina otrzymają tytuł „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. Niestety do dnia dzisiejszego tak się nie stało.

- Uważam, że to wyróżnienie jak najbardziej należy się pośmiertnie mojej babci Annie, mamie Gieni, ojcu Bolesławowi, stryjowi Janowi i stryjence Józefie, a także księdzu Stanisławowi Kosmórskiemu, podobnie jak mieszkańcom wsi Osiny, którzy pomagali Teresce. Wszyscy narażali wtedy swoje życie - powiedział Edward Pieniak.

Tytuł „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” przyznawany jest od 1963 r. przez jerozolimski instytut Yad Vashem osobom niosącym pomoc Żydom w czasie ii wojny światowej. Z wnioskiem mogą występować ocaleni oraz ich krewni. Odznaczenie jest tytułem honorowym, a wyróżnieni mogą dodatkowo ubiegać się o przyznanie honorowego obywatelstwa izraela. Polacy stanowią największą liczbę wśród odznaczonych najwyższym izraelskim odznaczeniem cywilnym nadawanym nie-Żydom.

back

LOGOS

CENSUS 2020
DFTA
KOSCIUSZKO
KONSULAT
PFK
UNIA
BOSTON
CENTRALA
BROOKLYN
KONGRES
INSTYTUT
PILSUDSKI
NYPD
CLICK HERE