HELP PSC! DONATE TODAY!

CLICK HERE
26 MONDAY OUR EVENTS

SIGN UP FOR NEWSLETTER

BECOME A MEMBER

CLICK HERE
09.10.20
NYC Emergency Management Announcing New RFP & Requesting Support in Amplifying Opportunity
Please see information below on a newly released Strengthening Communities through Recovery COVID-19 grant opportunity. More»


NEWS

01.10.2018

Z kraju nad Wisłą do stolicy świata – Nowego Jorku

Rozmawiała Agnieszka Granatowska
Chór Cantores Varmienses, który działa przy Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie, przywiezie nowojorskiej Polonii polskie kolędy, a wraz nimi ducha polskiego Betlejem. W grudniu w Nowym Jorku w wielu miejscach posłuchać będzie można pięknych kolęd, które dla Polonii wykonają członkowie chóru. "Z kraju nad Wisłą do stolicy świata – Nowego Jorku – przywieziemy to, co najcenniejsze – polskie kolędy, a wraz nimi ducha polskiego Betlejem" – powiedział podczas rozmowy z redakcją „Echa Polonijnego” dyrygent chóru prof. Benedykt Błoński.

- Tuż przed świętami Bożego Narodzenia wprowadzicie Polonię w uroczysty świąteczny nastrój. Proszę powiedzieć, jak doszło do Waszej wizyty w USA i gdzie wystąpicie?

- Chór Cantores Varmienses przy Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie przyjeżdża do USA na zaproszenie Związku Śpiewaków Polskich w Ameryce, okręg siódmy w Nowym Jorku. Pobyt będzie trwał od 13 do 20 grudnia 2017 roku. Chór przebywać będzie tylko w Nowym Jorku, gdzie odbędzie kilka spotkań z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia, w czasie których będzie prezentował tradycyjne polskie kolędy i pastorałki, m.in.: w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku, siedzibie ONZ, klubach seniora: „Krakus” i „Amber” na Greenpoincie i Jana Pawła II na Manhattanie oraz w amerykańskiej parafii na Forest Hills. Cytując księdza: „To będzie takie specjalne spotkanie z ludźmi, którzy pracują charytatywnie w kościele... i później jest taki obiad, poczęstunek po mszy świętej w formie podziękowania... taki opłatek…”.

- Czy wcześniej chór Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie występował w NYC?

- Zespół nigdy nie był w USA i dlatego bardzo się cieszymy, że będziemy mogli odwiedzić NYC, spotkać się z Polonią, w dodatku w tak szczególnym czasie, w przededniu świąt Bożego Narodzenia. Będziemy śpiewać polskie kolędy i pastorałki, które – mam nadzieję – będzie z nami nuciła publiczność licznie zgromadzona na koncertach. Chór Cantores Varmienses powstał w 2009 roku i od początku prowadzi bardzo aktywną działalność artystyczną. Koncertuje wraz z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej, wykonując programy wokalno-instrumentalne, jak również prezentuje się na scenach zagranicznych (Białoruś, Litwa, Rosja, Bułgaria, Hiszpania), przedstawiając programy a cappella głównie polskich kompozytorów. Chór bierze także udział w międzynarodowych konkursach chóralnych, skąd przywozi nagrody i wyróżnienia: 2010 r. – Bułgaria – I miejsce, 2014 r . – Hiszpania (Lloret de Mar/Barcelona) – dwa Złote Medale. Jak widać chór ma swoją renomę w środowisku muzycznym Olsztyna, Polski, jak również poza granicami kraju.

- Jak wygląda nabór kandydatów do występów z chórem?

Każdy występ poprzedzony jest wielogodzinnymi próbami, przesłuchaniami indywidualnymi i grupowymi. Trzeba pamiętać, że Chór Cantores Varmienses, choć funkcjonuje przy Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie, to jest zespołem amatorskim. Tworzą go lekarze, prawnicy, nauczyciele, architekci, urzędnicy, animatorzy kultury i studenci wielu kierunków Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Od ośmiu lat spotykamy się na próbach trzy razy w tygodniu, a nieraz w soboty i niedziele, aby dopracować w szczegółach utwory koncertowe, które następnie prezentujemy przed publicznością w kraju i za granicą. Spędzamy także ze sobą wakacje, urodziny i śpiewamy na ślubach naszych chórzystów. Łączy nas miłość do muzyki.

- Jakie predyspozycje trzeba mieć, aby śpiewać w chórze?

Podstawowe predyspozycje, jakie trzeba spełnić, aby śpiewać w chórze, to: dobry głos, dobry słuch, dobre poczucie rytmu, pasja śpiewacza i…niekoniecznie trzeba znać nuty i czytać utwory z nut, choć jest to mile widziane.

- Jak dobiera Pan repertuar?

- Chór Cantores Varmienses działa przy Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie, stąd przede wszystkim wykonujemy utwory na chór i orkiestrę zaplanowane przez dyrektora artystycznego filharmonii na początku sezonu artystycznego, jak chociażby Krzysztof Penderecki – Requiem polskie, C. Orff – Carmina burana, W.A. Mozart – Requiem d-moll, Msza C-dur „ Koronacyjna”, J. Rutter – L.van Beethoven – IX Symfonia, opery: G. Puccini – „Tosca”, G. Verdi – „Traviata”, E. Humperdinck – „Jaś i Małgosia”, G.C. Menotti – „Amahl i nocni goście”, operetki: I. Kalman – „Księżniczka Czardasza”, J. Strauss – „Zemsta nietoperza”. Ale nie tylko. Mamy w repertuarze również Musica sacrum a cappella, Musica profanum a cappella, artystyczne opracowania pieśni ludowych polskich i zagranicznych, standardy muzyki rozrywkowej jak: „Moon River”, „Over the rainbow”, „New York, New York”, „Autumn leaves”, „Fascinating Rhythm”, jak również kolędy polskie i zagraniczne. Czyli mamy kilka programów, które w zależności od zapotrzebo-wania możemy zaprezentować.

- Czy jest duże zapotrzebowanie na muzykę chóralną w Polsce i na świecie?

- Tak i z radością obserwuję, że jest coraz większe. Jeżdżę trochę po świecie. Jako juror biorę udział w międzynarodo-wych konkursach i festiwalach chóralnych i mogę stwierdzić, że powraca moda na muzykę chóralną i muzykowa-nie zespołowe. Co jest też bardzo waż-ne, poziom artystyczny chórów też jest coraz wyższy.

- Czy jako dyrygent czuje się Pan spełniony i jakie Pan ma marzenia zawodowe, które czekają na realizację?

W tym roku (2017 r.) obchodzę 35-lecie swojej pracy artystycznej i chyba mogę powiedzieć, że czuję się spełniony jako dyrygent, a także jako naukowiec. W wieku 42 lat (w roku 1999) otrzymałem z rąk prezydenta RP tytuł profesora sztuk muzycznych. Z chórami prowadzonymi przez siebie koncertowałem w całej Europie, w niektórych krajach wielokrotnie, a także w Meksyku i Argentynie (dwukrotnie). Podczas koncertów miałem szczęście sześciokrotnie spotkać się z Ojcem św. Janem Pawłem II. Zdobywałem najwyższe nagrody (grand prix, złote medale) na konkursach i festiwalach międzynarodowych. Prowadziłem międzynarodowe warsztaty chóralne. Dyrygowałem wielkimi dziełami wokalno-instrumentalnymi, jak chociażby: W. A. Mozart – Requiem d-moll, Msza C-dur „Koronacyjna”, J. Rutter – Requiem, M.A. Charpentier – Te Deum, F. Schubert –Stabat Mater. A teraz spełni się jedno z moich marzeń: koncerty dla Polonii amerykańskiej i pobyt w NYC w okresie przedświątecznym.

- Co oprócz koncertów planujecie państwo podczas wizyty w Wielkim Jabłku?

- Chcielibyśmy zobaczyć jak najwięcej. Nie wiem, kiedy znowu zawitamy do NYC. Dlatego planujemy bardzo dużo. Jaki będzie efekt końcowy – zobaczymy. W planach jest Metropolitan Opera, musical na Broadwayu, Statua Wolności, Empire State Building lub WTC ONE, muzea (np. Museum of Modern Art – MoMA), no i oczywiście choinka i lodowisko przy Rockefeller Center.

- Na koniec proszę zaprosić Polonię do udziału w Waszych koncertach w metropolii.

- Wiemy, że Boże Narodzenie jest świętem rodzinnym, że w wieczór wigilijny przy opłatku jednoczy się rodzina, odnajdują się wzajemnie ludzie sobie najbliżsi. „Trzeba ten obraz opłatka i Wigilii przenieść dzisiaj na wszystkie polskie rodziny w ojczyźnie i poza jej granicami. Trzeba pomyśleć o całej Polsce jako o jednej rodzinie...”  – tak powiedział Jan Paweł II 23 grudnia 1981 r. Odpowiadając na wezwanie największego z synów polskiej ziemi wyruszamy w podróż za ocean. Z kraju nad Wisłą do stolicy świata – Nowego Jorku – przywieziemy to, co najcenniejsze – polskie kolędy, a wraz nimi ducha polskiego Betlejem. Serdecznie zapraszamy do wysłuchania naszych koncertów, które odbędą się w Nowym Jorku w dniach 13-21 grudnia 2017 r. 

- Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiała Agnieszka Granatowska 

back

LOGOS

CENSUS 2020
DFTA
KOSCIUSZKO
KONSULAT
PFK
UNIA
BOSTON
CENTRALA
BROOKLYN
KONGRES
INSTYTUT
PILSUDSKI
NYPD
CLICK HERE