POMÓŻ CPS! ZŁÓŻ DONACJĘ!

CLICK HERE
11 WEDNESDAY WYDARZENIA

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER

DOŁĄCZ DO NAS

CLICK HERE
28.11.19
Centrum nieczynne na święta Thanksgiving
Uprzejmie informujemy, że z okazji Thanksgiving Programy Centrum Polsko-Słowiańskiego będą nieczynne w czwartek 28 listopada oraz w piątek 29 listopada 2019 r. więcej»


POLONIA

11.20.2018

Poland Regained: polskie plakaty od lat 90. do lat 30. XX wieku

19 listopada 2018 - 31 stycznia 2019 - przestrzeń publiczna Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Nowym Jorku, 233 Madison Ave, New York, NY

Wystawa Poland Regained: polskie plakaty od lat 90. do lat 30. XX wieku, która jest dostępna do wglądu w przestrzeni publicznej Konsulatu Generalnego RP w Nowym Jorku od 19 listopada 2018 do 31 stycznia 2019 roku, jest wizualnym nawiązaniem do obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Prezentowane plakaty powstały w latach 1892-1939, a więc pod koniec 123-letniego okresu rozbiorów włącznie z okresem dwudziestolecia istnienia Polski jako niepodległego państwa, aż do wybuchu II wojny światowej. Plakaty są częścią większej wystawy która została opracowana we współpracy z kuratorami Izabelą Iwanicką oraz Mariuszem Knorowskim z Muzeum Plakatu w Wilanowie i po raz pierwszy zaprezentowana była w przestrzeni publicznej Ambasady RP w Waszyngtonie podczas EU Open House w maju 2016. Podczas tegorocznej prezentacji przy KGRP w Nowym Jorku, wystawa będzie równolegle dostępna do wglądu publicznego w Konsulacie Generalnym RP w Chicago, 6 grudnia 2018 r.

Poland Regained tworzy narrację o zaangażowaniu społeczeństwa w odbudowaniu młodej polskiej państwowości, współtworzonej niepowtarzalnym językiem przez wybitnych malarzy i grafików projektantów, m.in. Włodzimierza Tetmajera, Bogdana Nowakowskiego, Zygmunta Glinickiego czy Bolesława Surałło-Gajduczeni.

Pośród prac widnieją plakaty promujące intensywnie rozwijający się krajowy sport, swobodny dostęp do morza i turystykę, jak i te które przybliżają dawną Polskę poprzez jej urokliwe zakątki, jak uzdrowiska Ojców czy Ciechocinek. Wystawa prezentuje również plakaty związane z identyfikacją tożsamości narodowej, ilustrujące ofiarność polskiego społeczeństwa, aktywnie włączającego się w kwesty, nabywającego obligacje i wspierającego tworzenie polskiej armii. Częścią polskiej narodowej tożsamości są także wydarzenia roku 1939, kiedy to nazistowskie Niemcy napadły na Polskę rozpoczynając drugą wojnę światową.

Zaprezentowane plakaty znajdują się w zbiorach warszawskiego Muzeum Plakatu w Wilanowie - najstarszego tego rodzaju muzeum na świecie otwartego w 1968 roku. W jego archiwach spoczywa ponad 60 tysięcy druków artystycznych, reklamowych i propagandowych z całego świata, pochodzących z niemal wszystkich kultur, z których najstarsze sięgają czasów narodzin plakatu jako medium artystycznego. Obok najbardziej reprezentatywnej kolekcji polskiego plakatu, której perłami są prace Stanisława Wyspiańskiego, Teodora Axentowicza, czy Tadeusza Gronowskiego, z najwybitniejszymi dziełami powojennej, polskiej szkoły plakatu na czele, można tu odnaleźć wiele unikatowych prac, począwszy od barwnych litografii Eugena Grasseta, Henri de Touluse-Lautreca, Alfonsa Muchy, Cassandra, Luciena Bernarda czy Ludwika Hohlweina, poprzez sitodruki Petera Maxa, Andy Warhola po współczesne, autorskie prace z pogranicza grafiki i street artu.

Wystawa Poland Regained: polskie plakaty od lat 90. do lat 30. XX wieku powstała we współpracy z Muzeum Plakatu w Wilanowie, Ambasadą Rzeczypospolitej Polskiej w Waszyngtonie oraz Instytutem Kultury Polskiej w Nowym Jorku.

Zdjęcie: Bogdan Nowakowski Ojczyzna wzywa was! 1918. Dzięki uprzejmości Muzeum Plakatu w Wilanowie


Muzeum Plakatu w Wilanowie 

Od początku założenia w 1968 roku, Muzeum Plakatu było silnie związane z Międzynarodowym Biennale Plakatu w Warszawie – cykliczną imprezą o charakterze konfrontacji artystycznej. Pośród uczestników, jurorów, laureatów i sympatyków konkursu znajdują się nazwiska najwybitniejszych twórców na świecie. W 2016 roku Międzynarodowe Biennale Plakatu w Warszawie obchodziło 50. rocznicę istnienia, a w roku 2018 podobny jubileusz będzie świętować Muzeum Plakatu.

W swojej blisko półwiecznej historii Muzeum zorganizowało ponad 300 wystaw, spośród których wiele pokazywanych było zagranicą w renomowanych muzeach, galeriach, instytucjach publicznych, placówkach dyplomatycznych, często na zasadzie wzajemności i wymiany. Warto tu wspomnieć chociażby: Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Musée des Arts Decoratives i Musée de l’Affiche w Paryżu, Moravská galerie w Brnie, Műcsarnok  w Budapeszcie, Slovenská národná galéria w Bratysławie, Deutsches Plakatmuseum w Essen, oraz inne.

Muzeum prowadzi działalność edukacyjną i upowszechnieniową dla grup odbiorców, o różnych kompetencjach kulturowych. Regularnie wydaje publikacje z zakresu historii plakatu. Swoje wystawy anonsuje plakatami, zamawianymi u wybitnych polskich i obcych artystów. Poza tym, patronuje różnym projektom związanych z obecnością i funkcjonowaniem plakatu w przestrzeni publicznej. Inicjuje także dyskusje i konferencje na ten temat. Warto wspomnieć chociażby debatę środowiskową Polska szkoła plakatu (1988), z udziałem. M. in.: prof. Jana Białostockiego, dr Ireny Jakimowicz, prof. H. Tomaszewskiego, prof. Waldemara Świerzego, Franciszka Starowieyskiego i innych. Innym ważnym wydarzeniem było sympozjum Plakat współczesny i tworzenie nowych symboli (1998), z udziałem, m. in.: Seymoura Chwasta, Franka Foxa, Alaina Le Querneca, Uwe Loescha, Lanny’ego Sommese, Gianfranco Torri, Stanisława Wieczorka, Ryszarda Stanisławskiego i Doroty Folga-Januszewskiej.

Z tytułu swej pionierskiej działalności w 1983 Muzeum  zostało wyróżnione medalem honorowym im. Ernsta Litfassa (projektant tradycyjnego słupa ogłoszeniowego), przyznawanym przez Fachverband Ausenwerbung w Dusseldorfie. Reminiscencję tego opatrzonego motywu w formie graficznej parafrazy wykorzystał Jarosław Jasiński tworząc logo Muzeum Plakatu w 1988. Znak ten funkcjonował jako atrybut MPW do 2013. Obecnie MPW występuje jako wyodrębniony podmiot: Muzeum Plakatu w systemie identyfikacji wizualnej MNW, w formie analogicznej do innych oddziałów. http://www.postermuseum.pl

 

INSTYTUT KULTURY POLSKIEJ W NOWYM JORKU 

działa od 2000 roku i jest placówką dyplomatyczną, podlegającą Ministerstwu Spraw Zagranicznych Rzeczpospolitej Polskiej.

Misją Instytutu jest tworzenie, wspieranie i promowanie wymiany kulturalnej między Polską a Stanami Zjednoczonymi poprzez prezentowanie dokonań polskiej kultury publiczności amerykańskiej oraz przez umożliwianie polskim artystom i naukowcom nawiązywanie kontaktów z amerykańskimi instytucjami kulturalnymi i naukowymi oraz z ekspertami zainteresowanymi podobną problematyką, jak również umożliwianie polskim twórcom uczestnictwa we współczesnej kulturze amerykańskiej.

Instytut organizuje, produkuje i promuje imprezy kulturalne z zakresu teatru, tańca, filmu, literatury, humanistyki oraz sztuki. Wśród partnerów, z którymi współpracujemy, znalazły się tak prestiżowe organizacje jak Lincoln Center for the Performing Arts, Brooklyn Academy of Music, The Museum of Modern Art, The Jewish Museum, The PEN American Center, The Poetry Society of America, National Gallery of Art, Yale University, Columbia University, Princeton University, Harvard Film Archive, CUNY Graduate Center, Julliard School of Music, The New Museum, La MaMa E.T.C. oraz wiele innych. Prezentowaliśmy w Ameryce dokonania wielu wybitnych polskich twórców, m.in. Romana Polańskiego, Andrzeja Wajdy i Jerzego Skolimowskiego, pisarzy Czesława Miłosza, Adama Zagajewskiego i Wisławy Szymborskiej, kompozytorów Krzysztofa Pendereckiego, Witolda Lutosławskiego i Mikołaja Góreckiego, twórców teatralnych Krystiana Lupy, Jerzego Grotowskiego i Tadeusza Kantora; artystów Krzysztofa Wodiczko, Katarzyny Kozyry, Artura Żmijewskiego oraz wielu innych ważnych twórców, pisarzy, historyków, naukowców, muzyków i wykonawców. www.PolishCulture-NYC.org

wróć
DFTA
KONSULAT
KOSCIUSZKO
UNIA
INSTYTUT PIŁSUDKIEGO
INSTYTUT KULTURY
CLARK
POLISH CULTURAL FOUNDATION
CENTRALA
POLISH AMERICAN CONGRESS
BROOKLYN
NYPD

 
 
 
 
KLIKNIJ TUTAJ