POMÓŻ CPS! ZŁÓŻ DONACJĘ!

CLICK HERE
11 WEDNESDAY WYDARZENIA

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER

DOŁĄCZ DO NAS

CLICK HERE
28.11.19
Centrum nieczynne na święta Thanksgiving
Uprzejmie informujemy, że z okazji Thanksgiving Programy Centrum Polsko-Słowiańskiego będą nieczynne w czwartek 28 listopada oraz w piątek 29 listopada 2019 r. więcej»


POLONIA

10.04.2018

Ignacy Jan Paderewski - Ikona Niepodległości

Centrum Polsko-Słowiańskie zostało współorganizatorem projektu „Ignacy Jan Paderewski - Ikona Niepodległości" z okazji 100-lecia niepodległości.

Fundacja RenesArt, która od kilku lat zajmuje się promocją polskiej kultury w kraju i za granicą, realizuje projekty artystyczne z dziedziny sztuk wizualnych oraz muzyki. W tym roku, w lutym, jej przedstawiciele gościli w Chicago, organizując podczas festiwalu „Chopin in the City” wystawę rzeźb oraz pokazy multimedialne inspirowane muzyką Paderewskiego i Chopina.

- Wówczas naszym partnerem była Fundacja Grażyny Auguścik „Sound & Notes”, Muzeum Polskie w Ameryce, Konsulat Generalny RP w Chicago oraz Copernicus Center - opowiada Dominika Małgowska, koordynator projektu „Ignacy Jan Paderewski - Ikona Niepodległości”. 

Fundacji zależało na tym, aby również nawiązać współpracę z przedstawicielami nowojorskiej Polonii. Dlatego też skierowano prośbę do Centrum Polsko-Słowiańskiego i dzięki przychylności Członków Rady Dyrektorów z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Fundacja RenesArt realizować będzie w Nowym Jorku projekt poświęcony wybitnemu polskiemu pianiście i kompozytorowi - Ignacemu Janowi Paderewskiemu. Pomysłodawcą projektu jest prof. Adam Wibrowski, którego działalność zainspirowała fundację do podjęcia działań w Nowym Jorku na rzecz uhonorowania Paderewskiego z okazji jubileuszu 100-lecia.

Projekt Fundacji RenesArt, jako inicjatywa z okazji 100-lecia niepodległej, został wysoko oceniony przez komisję Ministerstwa Spraw zagranicznych w konkursie „współpraca w dziedzinie dyplomacji publicznej 2018”, otrzymując wsparcie i współfinansowanie ze strony Ministerstwa. zachęcamy instytucje i organizacje w USA do udziału w wydarzeniach kulturalnych projektu „Ignacy Jan Paderewski – Ikona niepodległości”.

Inauguracja odsłonięcia płaskorzeźby będzie miała miejsce 18 listopada przy 177 Kent St. na Brooklynie. Kluczowym wydarzeniem projektu w dniu 17 listopada będzie koncert poświęcony Paderewskiemu w Lincoln Center w Nowym Jorku, organizowany jako główne wydarzenie festiwalu „Paderewski Days in New York”. Podczas koncertu pianiści z Polski odtworzą pierwszy nowojorski występ mistrza Paderewskiego z roku 1891. Wydarzenie poprowadzi prof. Adam Wibrowski - znawca życia i twórczości Paderewskiego. Oprócz koncertu w ramach projektu zaplanowano konferencję poświęconą Paderewskiemu z wykładami otwartymi dla publiczności. Podczas konferencji, która odbędzie się w dniach 16-18 listopada, z prelekcjami wystąpią polscy i amerykańscy historycy oraz znawcy twórczości Paderewskiego, którzy opowiedzą o Paderewskim w kontekście jego artystycznej i dyplomatycznej działalności w USA (w tym przyjaźni z prezydentem Wilsonem), a także o współczesnej roli Paderewskiego jako ikony kultury polskiej.

Inauguracyjny wykład konferencji w dniu 16 listopada wygłosi prof. Adam Wibrowski - podczas spotkania w nowojorskim PIASA. Kolejne wykłady, spotkania i panele dyskusyjne odbędą się 18 listopada w centrum Polsko-Słowiańskim na Greenpoioncie. Wśród zaproszonych gości konferencji będą m.in: dyrektor festiwalu Paderewskiego w Raleigh, dyrektor festiwalu „Paderewski Days in New York”, przedstawiciele Fundacji Kościuszkowskiej i Instytutu Piłsudskiego, przedstawiciele Polish & Slavic Center, a także młodzi muzycy i melomani.

wróć
DFTA
KONSULAT
KOSCIUSZKO
UNIA
INSTYTUT PIŁSUDKIEGO
INSTYTUT KULTURY
CLARK
POLISH CULTURAL FOUNDATION
CENTRALA
POLISH AMERICAN CONGRESS
BROOKLYN
NYPD

 
 
 
 
KLIKNIJ TUTAJ