POMÓŻ CPS! ZŁÓŻ DONACJĘ!

CLICK HERE
24 FRIDAY WYDARZENIA

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER

DOŁĄCZ DO NAS

CLICK HERE
15.05.19
Zaproszenie na Forum Gospodarcze Polonii Świata
26-27 sierpnia w Tarnowie odbędzie się Forum Gospodarczym Polonii Świata i poświęcone będzie integracji polskich i zagranicznych organizacji otoczenia biznesu oraz przedsiębiorców prowadzących swoją działalność pod każdą szerokością geograficzną. więcej»


WYDARZENIA

06.09.2018

ZIEMIA: Picnic on Earth: 9 czerwca 2018

Z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku zaprasza na piknik towarzyszący odsłonięciu rzeźby Ziemia w Parku McGolrick, w sercu nowojorskiej dzielnicy Greenpoint, która dla wielu Polaków stała się nowym domem poza granicami kraju.

Podczas wydarzenia nastąpi także inauguracja przygotowanej przez Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku wystawy „What Defines Greenpoint identity” poświęconej wielokulturowym korzeniom dzielnicy. Dla dzieci przygotowano specjalne warsztaty, stanowiące połączenie sztuki i ekologii. Będzie również okazja do posłuchania muzyki czerpiącej inspirację z wielu kultur, skosztowania tradycyjnych polskich składników zinterpretowanych w nowoczesnych recepturach, odpoczęcia na instytutowych leżakach w cieniu drzew, a także wzięcia udziału w akcji internetowej „Sto lat! Pocztówka do Polski”, której uczestnicy otrzymają specjalne upominki i zyskają szansę na wygranie jednego z trzech biletów lotniczych do Polski. 

ZIEMIA, jest projektem społecznym, historycznym i artystycznym składającym się z wielu dyscyplin, stworzonym we współpracy z NYC Parks, oraz mieszkańcami Greenpointu. Rzeźba Ziemia to ceramiczna kula autorstwa artystki pochodzącej z Greenpointu, Martynki Wawrzyniak, której odsłonięcie odbędzie się na łące w Parku McGolrick, 9 czerwca 2018 roku. Rzeźba jest zbiorowym portretem zróżnicowanej społeczności Greenpointu. Obiekt glazurowany jest mieszanką gliny wydobytej lokalnie oraz próbek ziemi dostarczonych przez uczestników projektu pochodzących z miejsc ich pochodzenia, w tym: ze Stanów Zjednoczonych, Polski, Ukrainy, Niemiec, Francji, Japonii, Serbii, Nepalu, Wielkiej Brytanii, Ekwadoru, Meksyku i Namibii. W projekcie uczestniczy duża liczba Polaków, którzy od pokoleń mieszkają na Greenpoincie. 

Łąka na której zostanie umieszczona Ziemia, składa się z roślin, które są obecne w tej okolicy od czasów prekolonialnych, a także ich rodzimych odpowiedników które występuję w Polsce.

Dla dzieci przygotowano trzy kreatywne warsztaty ekologiczne: Warsztaty Malowania Glebą, Warsztaty Kula z Nasion (Seed Bomb) i Warsztaty Rzeźbiarskie. Dzieci będą mogły samodzielnie ule z gliny, nasion, znalezionych przedmiotów i dostarczonych przez organizatorów materiałów artystycznych.

Tego samego dnia nastąpi otwarcie wystawy What Defines Greenpoint Identity, koncentrującej się na śladach poszczególnych fal emigrantów, które zaznaczyły swoją obecność na Greenpoincie. Oprócz historii przybyszów z Puerto Rico i irlandzkich, włoskich, niemieckich imigrantów, silnie podkreślony jest polski wkład w rozwój dzielnicy. Wystawa przybliża historie wybranych organizacji polonijnych i miejsca ważne dla polonijnej społeczności, m. in. Polish National Alliance of Brooklyn, Dom Narodowy Warsaw, Polonaise Terrace, Polsko–Słowiańską Federalną Unię Kredytową, Instytut Piłsudskiego, Kurier Plus, Marie Skłodowska Curie Professional Women’s Association oraz zrzeszająca najmłodsze pokolenie grupę taneczną: Krakowianki i Górale. Wystawę przygotowała Magdalena Mazurek. Współpracowali; Geoffrey Cobb, historyk, autor “Greenpoint Brooklyn's Forgotten Past” oraz Annie S. Hauck, Ph.D., R.D. Co-editor “Gastropolis: Food and New York City” autorka “My Little Town: A Brooklyn Girl’s Food Voice”.

Koncert na żywo wykona Zorya, muzyczny projekt stworzony przez polską wokalistkę i skrzypaczkę Karolinę Beimcik, w repertuarze której znajdują się kołysanki, piosenki miłosne i oryginalne kompozycje inspirowane historią i kulturą Europy Środkowej i Wschodniej. Melodie mają swoje źródło w górskich wioskach, lasach i na polach, a śpiewane są w oryginalnych dialektach ludu kurpiowskiego i łemkowskiego. Karolina Beimcik - śpiew, skrzypce, Rafał Sarnecki - gitara, Matt Aronoff - kontrabas. 

Następnie wystąpi Alex Storożyński – śpiew, gitara i Mike Batthany – klawisze, którzy zaprezentują m. in. autorską, premierową piosenką o Greenpoincie!

W części muzycznej wystąpi również Jesse Lynch Ensemble. 

Uczestników pikniku zapraszamy też do czynnego włączenia się w świętowanie stulecia odzyskania niepodległości Polski! Korzystając z naszej aplikacji #StoLatPolska, będą mogli wysłać autorską pocztówkę urodzinową dla Polski na podstawie swojego zdjęcia i wziąć udział w konkursie, w którym można wygrać jeden z trzech biletów lotniczy do Polski! W 1926 roku Polska wysłała do USA kartkę urodzinową z 5,5 milionami podpisów! Pomóż nam pobić ten rekord! 

ZIEMIA: Picnic on Earth odbywa się w roku obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Stany Zjednoczone odegrały ważną rolę w zabezpieczeniu wolności Polski: w 1918 r. Prezydent Woodrow Wilson ogłosił amerykańskie poparcie dla niepodległej Polski w swoich 14 punktach. Instytut Kultury Polskiej Nowym Jorku uznaje Ziemię za symbol polsko-amerykańskich relacji, i wspólnej historii, oraz oferuje jako prezent od polskiej społeczności dla nowojorskiej dzielnicy Greenpointu, którą wielu Polaków nazywa swoim domem.

Ziemia otwarcie trailer https://www.youtube.com/watch?v=QVxnk3r0d98

PROGRAM:

  • 14:00 Warsztaty ekologiczne dla dzieci
  • 13:00- 15:20 Przemówienia inauguracyjne
  • 15:30 - 16:00 Koncert jazzowy: Karolina Beimcik (głos, skrzypce), Rafał Sarnecki (gitara), Matt Aronoff (kontrabas)
  • 16:00 - 16:20 Koncert Alexa Storożyńskiego i Mike'a Batthany'ego
  • 16: 20- 17:00 Jazz - Jesse Lynch Ensemble
  • 14: 00- 17:00 Sto Lat, Polska! Pocztówka dla Polski - Zapraszamy do złożenia Polsce autorskiego "Wszystkiego najlepszego" z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości za pomocą naszej nowej aplikacji internetowej 
  • Piknik 16: 00- 17:00 z polskimi przysmakami Ea1t

Rzeźba Ziemia będzie otwarta dla publiczności w McGolrick Park od 9 czerwca 2018 do czerwca 2019.

Wystawa What Defines Greenpoint Identity będzie otwarta od 9 czerwca do 30 września 2018 roku.

IKPNY Kontakt: Izabela Gola Izabela.gola@instytutpolski.org

Więcej informacji znajdziesz:

www.ziemia.nyc

www.nycgovparks.org

www.PolishCulture-NYC.org

INSTYTUT KULTURY POLSKIEJ W NOWYM JORKU działa od 2000 roku i jest placówką dyplomatyczną, podlegającą Ministerstwu Spraw Zagranicznych Rzeczpospolitej Polskiej. Misją Instytutu jest tworzenie, wspieranie i promowanie wymiany kulturalnej między Polską a Stanami Zjednoczonymi poprzez prezentowanie dokonań polskiej kultury publiczności amerykańskiej oraz przez umożliwianie polskim artystom i naukowcom nawiązywanie kontaktów z amerykańskimi instytucjami kulturalnymi i naukowymi oraz z ekspertami zainteresowanymi podobną problematyką, jak również umożliwianie polskim twórcom uczestnictwa we współczesnej kulturze amerykańskiej. Instytut organizuje, produkuje i promuje imprezy kulturalne z zakresu teatru, tańca, filmu, literatury, humanistyki oraz sztuki. Wśród partnerów, z którymi współpracujemy, znalazły się tak prestiżowe organizacje jak Lincoln Center for the Performing Arts, Brooklyn Academy of Music, The Museum of Modern Art, The Jewish Museum, The PEN American Center, The Poetry Society of America, National Gallery of Art, Yale University, Columbia University, Princeton University, Harvard Film Archive, CUNY Graduate Center, Julliard School of Music, The New Museum, La MaMa E.T.C. oraz wiele innych. Prezentowaliśmy w Ameryce dokonania wielu wybitnych polskich twórców, m.in. Romana Polańskiego, Andrzeja Wajdy i Jerzego Skolimowskiego, pisarzy Czesława Miłosza, Adama Zagajewskiego i Wisławy Szymborskiej, kompozytorów Krzysztofa Pendereckiego, Witolda Lutosławskiego i Mikołaja Góreckiego, twórców teatralnych Krystiana Lupy, Jerzego Grotowskiego i Tadeusza Kantora; artystów Krzysztofa Wodiczko, Katarzyny Kozyry, Artura Żmijewskiego oraz wielu innych ważnych twórców, pisarzy, historyków, naukowców, muzyków i wykonawców. www.PolishCulture-NYC.org

Program "Sztuka w parkach" (Art in the Parks Program) autorstwa NYC Parks. 

Od ponad 50 lat program "Sztuka w parkach" w NYC Parks przybliża współczesne dzieła sztuki publicznej mieszkańcom Nowego Jorku odwiedzającym miejskie parki. Agencja konsekwentnie wspiera twórczość i obecność sztuki publicznej instalowanej na okres tymczasowy w parkach we wszystkich pięciu gminach. Od 1967 r. NYC Parks współpracuje z organizacjami artystycznymi oraz indywidualnymi artystami, i do tej pory zostało umieszczonych 2000 publicznych dzieł sztuki autorstwa 1300 artystów na różnych etapach zaawansowania ich kariery w ponad 200 parkach. 

www.nycgovparks.org

wróć
DFTA
KONSULAT
KOSCIUSZKO
UNIA
INSTYTUT PIŁSUDKIEGO
INSTYTUT KULTURY
CLARK
POLISH CULTURAL FOUNDATION
CENTRALA
POLISH AMERICAN CONGRESS
BROOKLYN
NYPD

 
 
 
 
KLIKNIJ TUTAJ