HELP PSC! DONATE TODAY!

CLICK HERE
21 FRIDAY OUR EVENTS

SIGN UP FOR NEWSLETTER

BECOME A MEMBER

CLICK HERE
24.12.19
PSC closed on Christmas
Please be advised that in observance of Holidays Polish Slavic Center will be closed on December 24-25 , 2019 More»


POLONIA

09.13.2018

Podróż to czas w nowym krajobrazie i towarzystwie

W sercu polskiej dzielnicy na Greenpoincie w pierwszej połowie września odbyła się wystawa prac Aleksandry Simińskiej i Joanna Imielskiej.

Artystki swoje działa przywiozły z Polski, aby pokazać je nowojorskiej publiczności. Wystawę otworzyła Bożena Kamiński CEO / Prezes Centrum Polsko-Słowiańskiego.

Przed zebranymi gośćmi wystąpiły obie artystki.

Joanna Imielska

- Bardzo dziękujemy za tak serdeczne przyjęcie. Jest nam niezmiernie miło, że możemy pokazać swoje prace w Nowym Jorku. Stojąc tutaj przed Państwem wiem jedno, że nasza wystawa nie mogłaby się odbyć, gdyby nie życzliwość ludzi dobrej woli. Zawsze powtarzam, że w życiu nie wystarczy mieć tylko talent trzeba mieć również szczęście i my stojąc tu przed Państwem je mamy - powiedziała podczas otwarcia wystawy Joanna Imielska.

Dla obu artystek inspiracją do powstania wystawy była ubiegłoroczna wizyta w Nowym Jorku.

- Nowy Jork łączył się dla mnie z marzeniem zobaczenia wystaw w Metropolitan Muzeum. To jedno z największych muzeów na świecie, ma znakomite zbiory malarstwa renesansu i baroku. W MET siedziałam godzinami przyglądając się obrazom Belliniego. Jednak wychodząc z budynku przy 5 Alei dawałam się pochłonąć miastu, jego przestrzeni, ulicy, ludziom. I to zderzenie milczącego obrazu sprzed ponad 500 lat ze współczesnością architektury, życia mieszkańców stało się inspiracją do moich kolaży. Korzystam z własnych fotografii miasta, dzieł sztuki, a dopełnieniem kolaży są fragmenty moich obrazów. Powstają nowe zaskakujące dla mnie zderzenia kontrastów: obrazów, architektury i ludzi. Moje prace są też zaproszeniem do odszukiwania dzieł, które Wy mieszkańcy Nowego Jorku macie pod ręką, tuż obok, wystarczy tylko pojechać do MET-u - kończy Aleksandra Simińska.

Moje podróże zawsze odbywają się pomiędzy: czasem a przestrzenią… tym co realnie, a tym co fikcyjne… tym czego doświadczamy, a tym co jest doświadczeniem pozornym… przyśpieszeniem i skupieniem…tradycją i współczesnością…

Projekt Nowy Jork związany jest z moją pierwszą podróżą do tego miasta, we wrześniu 2017 roku. Sam proces poznawania Nowego Jorku połączony był z wytyczaniem tras i całodziennym zwiedzaniem, z uważnością, zapamiętywaniem, oswajaniem, wyszukiwaniem szczegółów, które mnie inspirowały, zapisywaniem wrażeń z każdego dnia.

Późniejsza praca, już w Polsce, odbywała się według następującego schematu: obserwacja – wygaszanie – zapominanie – przywracanie na nowo w zupełnie innej perspektywie. Powstał mój osobisty pamiętnik dedykowany Nowemu Jorkowi. Prace nawiązują do kartek pocztowych, wysyłanych z podróży, kiedyś bardzo popularnych, obecnie zastąpionych przez znacznie szybsze i wygodniejsze formy przekazu informacji. Są to rysunki, akwarele, kolaże, w których bardzo ważną rolę pełnią teksty: moje notatki oraz informacje zaczerpnięte z przewodników i książek o Nowym Jorku. W procesie twórczym na nowo odkrywałam to miasto, nie próbowałam niczego przyśpieszać, prace przybrały charakter osobliwych mandali, wszystko płynęło i narastało swoim rytmem pełnym harmonii, skupienia i spokoju.

Joanna Imielska (Polska) urodziła się 16.11.1962 roku w Bydgoszczy. W latach 1983-88 studiowała na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Dyplom uzyskała w pracowni rysunku profesor Izabelli Gustowskiej. Od 1989 roku pracuje na poznańskim Uniwersytecie Artystycznym, od 1994 roku prowadzi pracownię rysunku. W 2013 roku uzyskała tytuł profesora zwyczajnego. W latach 2002-2008  była Prodziekanem, w 2008-2016 Dziekanem  Wydziału Edukacji Artystycznej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. W latach 1990-91, 1997 i  2005 była stypendystką Ministra Kultury. W 2014  roku została  odznaczona Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Zajmuje się rysunkiem i malarstwem.  Do tej pory miała 60 wystaw indywidualnych oraz brała udział w 123 wystawach zbiorowych w Polsce i za granicą.

www.joannaimielska.com

Aleksandra Simińska

Podróż to czas w nowym krajobrazie i towarzystwie. Ważne jest to co po niej pozostanie. Szybko wracam do rutyny codzienności, ale pod powiekami mam widoki, pejzaże, architekturę i dzieła sztuki w muzeach, które zawsze przy okazji odwiedzam. Odczuwam głęboki przymus oglądania sztuki.

Bez podróży nie miałabym dystansu do wielu spraw. Podróż daje mi inspirację do kolejnych obrazów, fotografii i rysunków. Istotną konsekwencją podróży jest powrót. Wracam z radością. Wiem wtedy, gdzie jest moje miejsce na ziemi, tam, gdzie są dla mnie osoby najważniejsze.

Dziękuję za rozmowę Agnieszka Granatowska

Fanpage: Aleksandra Simińska painting, instagram: aleksandra_siminska

Aleksandra Simińska (Polska) urodziła się w 1962 roku. W latach 1983–1988 studiowała na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Dyplom uzyskała w pracowni malarstwa profesora Janusza Kaczmarskiego. Od 2011 roku pracuje na Uniwersytecie Technologiczno – Przyrodniczym w Bydgoszczy na kierunku Architektura Wnętrz WBAiIŚ. W 2011 roku otrzymała tytuł profesora zwyczajnego. Jest autorką kilku cykli malarskich między innymi Pejzaż podwójny, Rozmowy z innymi malarzami, Wyspy, Wnętrza z pudłem, Bachantki, Aleppo. Otrzymała: dwukrotnie stypendia Ministra Kultury i Sztuki, stypendium Funduszu Pomocy Niezależnej Literaturze i Nauce Polskiej w Paryżu. W 2009 roku została odznaczona Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Autorka kilkudziesięciu wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą.

back

LOGOS

DFTA
KOSCIUSZKO
KONSULAT
PFK
UNIA
BOSTON
CENTRALA
BROOKLYN
KONGRES
INSTYTUT
PILSUDSKI
NYPD

 
 
 
 
CLICK HERE