baner 1
baner 2

CPS CAFETERIA - RESTAURACJA

Od poniedziałku do piątku 12:00-7:30, soboty 11:00 do 5:00

HELP PSC! DONATE TODAY!

CLICK HERE
16 TUESDAY OUR EVENTS

SIGN UP FOR NEWSLETTER

BECOME A MEMBER

CLICK HERE
10.01.18
Z kraju nad Wisłą do stolicy świata – Nowego Jorku
Chór Cantores Varmienses, który działa przy Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie, przywiezie nowojorskiej Polonii polskie kolędy, a wraz nimi ducha polskiego Betlejem. W grudniu w Nowym Jorku w wielu miejscach posłuchać będzie można pięknych kolęd, które dla Polonii wykonają członkowie chóru. "Z kraju nad Wisłą do stolicy świata – Nowego Jorku – pr More»


Polonia

05.11.2017

Ostatni dzwonek w szkole im. Marii Konopnickiej na Greenpoincie

W jednej z najstarszych szkół polonijnych działających w Nowym Jorku uroczystą akademią i mszą, która odbyła się w kościele Stanisława Kostki, zakończył się pracowity rok szkolny.

Maj to miesiąc, w którym w polskich szkołach językowych i dokształcających odbywają się uroczyste zakończenia roku szkolnego. W sobotę 6 maja upragnione wakacje rozpoczęły dzieci z Polskiej Szkoły im. Marii Konopnickiej na Greenpoincie. – Każdego roku z tej okazji przygotowujemy dwa występy. Jeden religijno-patriotyczny, który jest przedstawiany po uroczystej mszy świętej, a drugi artystyczny dla rodziców. Dzieci z wielką ochotą biorą udział w tych występach i dumnie recytują polskie wiersze i śpiewają patriotyczne pieśni – mówi Danuta Bronchard, dyrektor szkoły im Marii Konopnickiej na Greenpoincie. – Tegoroczną akademię przygotowaliśmy ze szczególnym uwzględnieniem tradycji i świąt, jakie obchodzimy w polskim kalendarzu. Swiętowaliśmy Dzień Polonii i Polaków za granicą, uczciliśmy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, Święto Konstytucji 3 Maja. Nie zapomnieliśmy o Dniu Matki i Dniu Ojca. Właśnie z myślą o nich dzieci pięknie recytowały wiersze – wylicza Danuta Bronchard.

Podczas uroczystej akademii uczniowi, grono pedagogiczne oraz rodzice i dziadkowie przeszli do audytorium szkoły św. Stanisław Kostki, gdzie odbyła sią druga cześć uroczystej akademii, podczas której wyróżnieni zostali uczniowie, którzy otrzymali list od ambasadora Polski, a byli to: Maria Mioduszewski i Gabriela Leung. Nagród w tym roku było co nie miara, a to wszystko dzięki hojnym sponsorom, wśród których byli Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa, Centrum Polsko-Słowiańskie, kancelaria adwokata Andrzeja Kamińskiego oraz Inwestors Bank. Uczniowie z zadowoleniem na twarzach przyjmowali wyróżnienia i gratulacje od sponsorów i pani dyrektor. – To była piękna uroczystość, przeleciałam z Polski do wnucząt i bardzo się cieszę, że mogłam uczestniczyć w tym wydarzeniu. Z dumą patrzę jak pięknie mówi po polsku mój wnuk, który chodzi do szkoły od 3 lat – powiedziała babcia, która przyszła na uroczyste zakończenie roku.

Zakończenie roku szkolnego to również okazja do podziękowania za wspieranie placówki. W treści ozdobnego podziekowania podano: „Ta życzliwa pomoc przybierała różne formy. Wdzięczność trudno jest ubrać w słowa… wtedy proste – dziękujemy – zawiera wszystko co chcemy wyrazić!…”. Podziekowania otrzymali: Pani Anna Branas – menadżer oddziału McGuinness Blvd. Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej, Rada Dyrektorów Centrum Polsko-Słowiańskiego, pani Halina Kalitka – organistka. Wymieniono również nieobecnych na uroczystości: pana Darka Knapika, panie Malgorzatę i Ewę Tokarski z Cafe Riviera oraz mec. Andrzeja Kamińskiego.

Kolejny rok szkolny w Polskiej Szkole im. Marii Konopnickiej na Greenpoincie rozpocznie się rejestracją do klasy pierwszej oraz uzupełniającą do klas starszych 16 września od godz. 9 do 12. Pierwsze zajęcia odbędą się 23 wrzesnia o godz. 9:00 dla wszystkich zarejestrowanych uczniów. Zapraszamy do szkoły przy 12 Newell Street, Brooklyn, NY. Zgłoszenia oraz pytania prosimy kierować pod numerem tel.: 718-609-0557, lub na adres e-mailowy: dbronchard@msn.com

Zdjęcia: Agnieszka Granatowska

back

LOGOS

DFTA
KOSCIUSZKO
KONSULAT
PFK
UNIA
BOSTON
CENTRALA
BROOKLYN
KONGRES
INSTYTUT
PILSUDSKI
NYPD
 
 
 
CLICK HERE
pełny HTML | wersja mobilna