POMÓŻ CPS! ZŁÓŻ DONACJĘ!

CLICK HERE
20 FRIDAY WYDARZENIA

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER

DOŁĄCZ DO NAS

CLICK HERE
12.09.19
"Yiddish Tango from Warsaw" - tango z Warszawy śpiewane w Yiddish
Polski Instytut Kultury w Nowym Jorku po raz kolejny zaprosił Olgę Avigail Mieleszczuk z projketem „Yiddish Tango from Warsaw”. Piosenkarka aranżuje na nowo, popularne w latach 30. XX wieku tanga i piosenki skomponowane przez Polskich Żydów. Artystce partneruje zespół Tango Attack (Grzegorz Bożewicz, Piotr Malicki i Hadrian Filip Tabęcki), uświetniając występ ud więcej»


WIADOMOŚCI

08.09.2019

Rocznica Powstania i Solidarności - Klub Seniora Krakus

Dnia 8 sierpnia Klub Seniora Krakus obchodził dwie ważne rocznice. Pierwsza z nich to 75 Rocznica Wybuchu Powstania Warszawskiego, kiedy to 1 sierpnia mieszkańcy Warszawy chwycili za broń po latach nieludzkiej i zbrodniczej okupacji niemieckiej. Nierówna walka trwała 63 dni. Bitwa o Warszawę przyniosła zagładę miasta, śmierć około 200 tys. osób i wypędzenie reszty mieszkańców stolicy. Był to największy zryw militarny w okupowanej przez Niemców Europie.

Druga ważna to rocznica podpisania porozumień sierpniowych 31 sierpnia 1980 roku. Dzień Solidarności i Wolności - polskie święto państwowe ustanowione, aby upamiętnić historyczny zryw Polaków do wolności i niepodległości. Dzień ten zapoczątkował proces upadku komunizmu i wyzwolenia nie tylko Polski ale wielu Narodów Europy Środkowo-Wschodniej.

Z tej okazji wszyscy seniorzy upamiętnili ofiary reżimu nazistowskiego oraz komunistycznego minuta ciszy po czym cala sala odśpiewała Hymn Polski. W dalszej części programu poświęcone Powstańcom Chór Krakus pod dyrekcja pani Kasi Drucker zaśpiewał "Warszawskie Dzieci", "Pałacyk Michla",, "Na Wojenkę Poszli Chłopcy" i "Zośkę" a nasze panie Stanisława Krzyś, Grażyna Ostrowska i Wanda Wojcik zarecytowały piękne wiersze.

Nie mogło zabraknąć również utworu "Mury”, który był na ustach całej Polski walczącej z komunizmem i stal się hymnem Solidarności. Jego autorem jest Jacek Kaczmarski, polski poeta i głos antykomunistycznej opozycji. Drugim nieoficjalnym hymnem Solidarności, który również zaśpiewali seniorzy, stał się otwór "Ojczyzno Ma" napisana przez księdza Karola Dąbrowskiego.

Na koniec cala sala przyłączyła się do wspólnego odśpiewania “Żeby Polska, żeby Polska, Żeby Polska była Polską". To pieśń napisana w 1976 roku. Autorem melodii tej pieśni patriotycznej jest Włodzimierz Korcz, natomiast słowa do tej pięknej pieśni ułożył Jan Pietrzak. Powodem napisania tej niezwykłej pieśni były wydarzenia z czerwca 1976 roku, kiedy to zaczęły się strajki. W drugiej połowie XX wieku pieśń ta pełniła rolę symbolu walki z komunizmem i była wyrazem poparcia dla „Solidarności”. Pieśń Żeby Polska była Polską została wykonana w 1981 roku na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu i zdobyła główną nagrodę – Złotą Karolinkę.

Całość przedstawienia poprowadził pan Waldemar Ostrowski, który również udekorował przepięknie nie tylko scenę, ale również salę.

Katarzyna Drucker
Program Coordinator

wróć
DFTA
KONSULAT
KOSCIUSZKO
UNIA
INSTYTUT PIŁSUDKIEGO
INSTYTUT KULTURY
CLARK
POLISH CULTURAL FOUNDATION
CENTRALA
POLISH AMERICAN CONGRESS
BROOKLYN
NYPD

 
 
 
 
KLIKNIJ TUTAJ