POMÓŻ CPS! ZŁÓŻ DONACJĘ!

CLICK HERE
25 SATURDAY WYDARZENIA

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER

DOŁĄCZ DO NAS

CLICK HERE
23.01.20
Spotkanie noworoczno-świąteczne w Centrum Polsko-Słowiańskim
16 stycznia w pięknej Sali znajdującej się w starym kościele przy 177 Kent Street miało miejsce spotkanie noworoczno-świąteczne, które dla lokalnej społeczności i liderów polonijnych zorganizowało Centrum Polsko-Słowiańskie. Na pięknie udekorowanej na gości czekało pyszne polskie jedzenie. Na stołach nie mogło zabraknąć pierogów, które własnoręcznie wyk więcej»


WIADOMOŚCI

11.30.2018

Wielki Finał: XX Międzynarodowego Festiwalu Chopin i Przyjaciele Celebracja Kobiet

Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku był głównym sponsorem XX Międzynarodowego Festiwalu Chopin i Przyjaciele z okazji stulecia prawa kobiet do głosowania w Polsce. Odbył się w Weill Recital Hall at Carnegie Hall w niedzielę, 18-tego listopada, 2018 roku. Fundacja Ars Activa, Chopin Society of Montreal and New York Dance & Arts Innovations w kooperacji przygotowało ten wspaniały i interesujący muzycznie wieczór. Do organizacji festiwalu przyłączyło się również Centrum Polsko-Słowiańskie.

Wieczór prowadziła znakomita polska aktorka Liliana Komorowska. Z lekkością poruszajaca sie po scenie, wspaniale operująca jezykiem angielskim i polskim. Komorowska zaprosiłla na scene Stałego Przedstawiciela Polski w Organizacji Narodów Zjednoczonych Ambasador Joannę Wronecką ktora zabrała głos na temat roli kobiet w dzisiejszych czasach.

Głównym realizatorem tego wieczóru była Nadia Monczak świetna skrzypaczka, która zaprosiła do tego wieczoru sławnych muzyków na czele z Kate Liu zdobywczynią Brazowego Medalu na 17-tym Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina. Kate Liu jest laureatem  prestiżowej nagrody Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków. Kate Liu była postrzegana przez wielu jurorów i muzyków jako najbardziej oryginalna artystyczna osobowość Konkursu. Liu uzyskała najwyższą notę 10 niespotykaną ilość razy aż trzykrotnie i zdobyła serca polskiej publiczności z autentycznością swojej gry Chopina. Publiczność w Weill Tecital Hall at Carnegie Hall nagrodziła jej grę rzęsistymi brawami. Kate Liu zostanie w pamieci kazdego obecnego na tym koncercie słuchacza.

Japońska wiolonczelistka Junko Fujii to też gwiazda wielkiego formatu. Junko has won 3 prize at the XI Intenational Competition for String Players in Togliatti, 3 prize at the international cello Competition in Liezen, Austria i 2 prize at the International Concert Competition "Debut in the Laeiszhalle Hamburg.” Kaprys Polski na solo wiolonczelę Grażyny Bacewicz zagrała brawurowo, z wielką dynamiką i świetną ekspresją. Publiczność nagrodziła ją gromkimi brawami.

Nadia Monczak jest skrzypaczką grającą z wielką dynamiką. Nie tylko przyjemnie jest ją słuchać, ale też patrzeć jak atakuje kolejne nuty z łatwosścią i precyzją. Oberek Bacewicz na skrzypce i fortepian to popis wirtuoza skrzypiec Nadii Monczak akompaniowała na fortepianie Radosława Janik. Za wykonanie tego utworu obie artystki  nagrodzono gorącymi brawami. Repertuar wybrany przez Monczak był bardzo wymagający. Między innymi usłyszeliśmy muzykę nastepujących kompozytorów: Chopin, Wieniawski, Paderewski, Bacewicz, Puccini, Moniuszko, Szymanowski, Gershwin, Collins, Flaherty, Szymanowska, Lerner i Loewe.

Iwona Kowalkowska popisała się wykonaniami z repertuaru pieśni i opery. Głos użyty z dużą kultura, ekspresją. Kowalkowska zdobyla pierwsza nagrode na Konkursie Miedzynarodowym De Chant Degre Superieur (Paryż 2004). Kowalkowskiej akompaniowała Xheni Rroji artystki został nagradzany rzesistymi brawami.

Majeste Amour Pearson amerykańska wokalistka popisała się pieknym wykonaniem Summertime. Jej wykonanie „I’m Here” z The Colour Purple Collinsa pobudziło publiczność do owacji.

Naszą polską młodą gwizdą jest Katarzyna Sperczyńska która zaśpiewala z dużą ekpresją i znakomitym aktorstwem. Akompaniowł Stephen Wu.  Za wykonanie „Aria O mio babbino caro” Puciniego czy „Journey to the Past” z musikalu Anastasia zostali nagrodzeni gromkimi brawami. 

Trójka pianistów Xheni Rroji, Radosława Janik i Stephen Wu wspaniale wywiązali się ze swoich zadań zastepując niedysponowanego Andrew Junglin Yang. XX Miedzynarodowy Festiwal Chopin i Przyjaciele zakonczył się wielkim sukcesem. (Artysci i goście celebrowali zakończenie festiwalu w restauracji Guantanamera.)

Otwarcie festiwalu Nowa Wizja – Obrazy Dźwięku

Otwarcie tegorocznego XX Międzynarodowy Festiwal Chopin i Przyjaciele miała miejsce w Konsulacie Generalnym RP na Manhattanie.

W piątek 16-go listopada w Konsulacie Polskim na Manhattanie miał miejsce piękny koncert muzyki współczesnej. Wieczór otworzył Konsul Kamil Henne mówiąc o ważnej roli sztuki w naszym życiu.

Wieczór rozpoczął młody pianista Nicholas Kaponyas Nocturnem Opus 9 No. 1 Fryderyka Szopena. Jego wykonanie sonaty na fortepian Opus 64 Góreckiego wywołało burze oklasków. Nicholas to wspaniale zapowiadający się talent pianistyczny. Wykonanie sonaty Goreckiego bylo brawurowe. Nicholas popisał się świetną techniką i wspaniałą interpretacją.

Atrakcją wieczoru była wystawa plakatu Anety Kosin, która ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Łodzi i na tej też uczelni jest studentką studiów doktoranckich. Jest to bardzo uzdolniona artystka. W prowadzająca nową wizję i innowacje w sztuce. Jej prace są widoczne w całym mieście na budynkach jak również na świetnych festiwalach, dla których przygotowuje plakaty i oprawę graficzną. To wielki talent nowego pokolenia w Polsce.

Następnie Jakub Polaczyk dyrektor muzyczny XX Międzynarodowego Festiwalu Chopin i Przyjaciele prowadził wieczór, w którym wystąpił zespół The Four Corners Ensemble (4CE) kierowany przez Shuying Li która jest kompozytorem i artystycznym dyrektorem zespołu 4CE. W skład zespołu wchodzą: Erika Boysen- flet, Joshua Anderson – klarnet, Lili Satayrah -altowiolinistka, Joachim Angster – skrzypce, Jinn Shin -wiolonczela i Siyuan Li – fortepian. To znakomicie wyszkoleni muzycy z różnych stron świata reprezentujący znakomity poziom muzyczny. Grający z łatwością najtrudniejsze utwory kompozytorów współczesnych. Na wyróżnienie zasługują Erika Boysen znakomita flecistka wykonując solowe popisy z łatwością i elegancją. Joshua Anderson klarnecista zagrał utwory napisane na klarnet z precyzja wirtuoza. Jego interpretacje utworów wzbudzały zachwyt publiczności.

Odbyły się trzy prawykonania pierwszych nagród konkursu kompozytorskiego ogłoszonego przez 4CE and XX Międzynarodowy Festiwal Chopin i Przyjaciele. Jury w składzie: Marek Chyrzynski -Profesor Akademii Muzycznej w Krakowie, Jakub Polaczyk zdobył Dyplom Artysty w Kompozycji na Carnegie Mellon University i Shuying Li kompozytorka, która komponuje muzykę na zamówienia przez znana orkiestry. Zwycieżyli w Konkursie Kompozytorskim 20-tego Międzynarodowego Festiwalu Chopin i Przyjaciele „New Vision” kompozytorzy: Richard Heller z Austrii za kompozycję „Drei Miniaturen,” Ye Leishuo z Chin za kompozycje „Solidifacttion of the Autumn” i Karol Osman z Polski za kompozycje „Whisper in Purple.” Kompozytorzy otrzymali dyplomy i statuetki Szopena zaprojektowane przez artystę rzeźbiarza Andrzeja Szczepańca. Wieczór byl wielkim sukcesem współczesnych kompozytorów i muzyków, którzy z łatwością grali najtrudniejsze partie współczesnej muzyki.

Teatr Panopticum i Goście

W sobotę 17-go listopada w Centrum Polsko-Słowiańskim wystąpił Teatr Panopticum z Lublina i goście w ramach XX Międzynarodowego Festiwalu Chopin i Przyjaciel.

Goście to artystka malarka Uta Szczerba pokazująca bardzo oryginalne malarstwo ośmiu obrazów połączonych zawiasami wyglądające jak składająca się książka. Ta bardzo orginalna forma prezentacji zachwyciła oglądających tak techniką malarską jak i ekspresja obrazów. Uta to artystka niespokojna nieustannie szukająca nowych form wyrazu. Udowodniła ze jest ciągle młoda artystą, jeśli chodzi o myślenie i potrafi ciągle zaskoczyć odbiorców nawet takich którzy znają jej prace.

Piotr Powietrzyński to znakomity fotograf przygotował wystawę w oryginalny sposób. Jedna strona zdjęć to zdjęcia czarno – białe a druga kolorowe. Rewelacyjnie operuje fotografią czarno -biała i ciekawie operuje też w kolorze. Porównanie tych dwóch prezentacji podzieliło publiczność. Jedni zachwycali się kolorem a inni świetnie bawili się oglądając fotografie czarno – białe. Piotr pokazał się jako fotograf umiejący uchwycić emocje i piękno. Jego fotografię to piękne kompozycje obrazu.

Ellia Bisker, piosenkarka, aktorka tekstów razem z Jeff Morris – piosenkarzem i autorem tekstów to piekne retro duo. Wspaniale interpretują swoje utwory. Zostali gorąco przyjęcie przez przeważająco polską publiczność, która przyszła zobaczyć Teatr Panopticum z Lublina. Charming Disaster tak się nazywa ten duet młodzi poeci śpiewający mieszkający na Brooklynie. Reprezentują bardzo wysoki poziom tak literacki jak i muzyczny. Braw nie było końca. Charming Disaster zaśpiewał bis który bardzo spodobał się widzom. 

Nastąpiła główna cześć występu, czyli oczekiwany występ Teatru Panopticum Młodzieżowy Dom Kultury „Pod Akacją” w Lublinie.

Teatr Panopticum został założony w 1985 r. przez Mieczysława Wojtasa, który jest jego szefem artystycznym oraz reżyserem i kieruje nim do chwili obecnej.  Uczestnikami teatru są głównie licealiści, a także studenci, którzy zdobywają tu swoje pierwsze teatralne doświadczenia i warsztat aktorski. Wielu z nich zostało znanymi aktorami, reżyserami i krytykami teatralnymi w Polsce i zagranicą, współpracując z różnymi teatrami, filmem, radiem oraz telewizją. Teatr Panopticum zrealizował ponad 70 spektakli, jest laureatem wielu ogólnopolskich i międzynarodowych nagród otrzymanych na prestiżowych konkursach i festiwalach. Powstało o nim kilka telewizyjnych reportaży i filmów dokumentalnych. Dwa nagrodzone spektakle zrealizowane zostały w wersji telewizyjnej, emitowane w TVP1  i  TVP Polonia. Teatr odbył też wiele podróży artystycznych po Europie. Od 10 lat z teatrem współpracuje Piotr Tesarowicz, twórca muzyki i aranżacji wokalnych do niemal wszystkich spektakli powstających w Panopticum.

Spektakl "ZWYCIĘSTWO KOBIET” zrealizowany został w oparciu o sztukę teatralną dr Henryka Cioczka

"ZWYCIĘSTWO KOBIET", polskiego lekarza urodzonego w Lublinie, zamieszkałego od wielu lat w Nowym Jorku, zaangażowanego w promocję polskiej kultury i polskich artystów w Stanach Zjednoczonych.

Henryk Cioczek jest autorem kilku książek opowiadających o swojej karierze lekarskiej i naukowej w USA oraz o historii i dramatycznych losach Polaków i Żydów, a także swojej rodziny podczas II wojny światowej np. (Stażysta Bellevue Hospital New York, Biskup w pasiaku, Polska Jerozolima – historia przetrwania).  Spektakl posiada mocne akcenty polsko – amerykańskie i opowiada o losach dwóch polskich kobiet lekarek, które na emigracji w połowie XIX wieku jako pierwsze w historii USA rozwijają lecznictwo i medyczną działalność naukową za oceanem, udowadniając wielki heroizm, zawodową determinację i niezależność płci w nieustannej walce o przetrwanie ich odważnych jak na tamte czasy idei. Jak się okazuje problem kobiet walczących o swoje prawa i ich należne miejsce w życiu społecznym i zawodowym nie jest już tylko historią, ale nadal aktualnym faktem tu i teraz. Taką współczesną optykę spojrzenia na walkę płci proponuje również poza warstwą historyczną Teatr Panopticum w spektaklu „Zwycięstwo Kobiet”. Publiczność wypełniła sale Centrum Polsko-Słowiańskiego do ostatniego miejsca. Pracownicy Centrum donosili z innych pomieszczeń dodatkowe krzesła. Spektakl teatru Panopticum został gorąco przyjęty przez publiczność. Zespół teatru na czele z reżyserem Mieczysławem Wojtasem odniósł wspaniały sukces w Nowym Yorku. Braw nie było końca. Publiczność długo nie opuszczała Centrum Polsko- Słowiańskie. Celebracja i rozmowy z artystami nie miały końca.

Brawa dr Henryka Cioczka za piękną sztukę, która celebruje osiągnięcia kobiet lekarek działających w 19-tym wieku. Bravo realizatorzy i aktorzy Teatru Panopticum. Autor:  Henryk  Cioczek; Adaptacja tekstu:  zespół; Reżyseria: Mieczysław Wojtas; Muzyka i przygotowanie wokalne, piano - Piotr Tesarowicz; Aktorzy:  Aleksandra Radwan, Katarzyna Osiak, Magdalena Gorgol-Rzepecka, Aleksandra Palczewska, Karolina Hasiec, Jakub Oszust, Bartłomiej Wiater, Emil Janczak.

Katarzyna Stefańska
Zdjęcia archiwum Festiwalowe

wróć
DFTA
KONSULAT
KOSCIUSZKO
UNIA
INSTYTUT PIŁSUDKIEGO
INSTYTUT KULTURY
CLARK
POLISH CULTURAL FOUNDATION
CENTRALA
POLISH AMERICAN CONGRESS
BROOKLYN
NYPD

 
 
 
 
KLIKNIJ TUTAJ