POMÓŻ CPS! ZŁÓŻ DONACJĘ!

CLICK HERE
11 WEDNESDAY WYDARZENIA

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER

DOŁĄCZ DO NAS

CLICK HERE
28.11.19
Centrum nieczynne na święta Thanksgiving
Uprzejmie informujemy, że z okazji Thanksgiving Programy Centrum Polsko-Słowiańskiego będą nieczynne w czwartek 28 listopada oraz w piątek 29 listopada 2019 r. więcej»


WIADOMOŚCI

12.17.2018

Izba Pamięci Polaków ratujących Żydów w czasie okupacji niemieckiej w latach 1939-44

W sobotę, 15 grudnia w Centrum Polsko-Słowiańskim miała miejsce wystawa edukacyjna oraz odbyła się inauguracja Izby Pamięci Polaków ratujących Żydów w czasie okupacji niemieckiej w latach 1939-44. Uroczystość zorganizowało w Nowym Jorku Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy z Polski we współpracy z Senatem RP oraz Centrum Polsko-Słowiańskim. Podczas wystawy wszyscy goście mogli również zobaczyć film z udziałem Senatora prof. Jana Żaryna.

Okazało się, że nowojorska Polonia jest żywo zainteresowana historią Polski i licznie wzięła udział w edukacyjnej wystawie. Na otwarcie Izby Pamięci Polaków w Nowym Jorku, dzięki zaangażowaniu dyrektorów szkół polonijnych przyszli również nauczyciele ze swoimi uczniami. Najliczniejszą grupę stanowili przedstawicie z Polskiej Szkoły Dokształcającej im. Marii Konopnickiej na Greenpoincie, którzy na wystawę przyszli z panią Grażyną Michalski pełniącą rolę prezesa Towarzystwa Oświatowego oraz wiceprezesa Kongresu Polonii Amerykańskiej na południowy Nowy Jork.

Wystawę otworzył Wiceprezes Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Marek Gizmajer, który serdecznie wszystkim podziękował za tak liczne przybycie na tę uroczystość.

- Izba Pamięci powstała nie tylko z potrzeby prezentowania wiedzy o trudnych doświadczeniach narodu polskiego i żydowskiego w czasie ostatniej wojny, ale także aby przeciwstawić się współczesnym tendencjom fałszowania polskiej historii. Pomimo iż Polacy heroicznie zdali egzamin ratując Żydów przed niemieckimi prześladowaniami nawet za cenę życia, wrogie Polsce ośrodki w Niemczech i niestety USA od lat usiłują przerzucić winę za Holokaust właśnie na Polaków - powiedział Marek Gizmajer.

- Nie wdając się w analizę przyczyn tego krzywdzącego zjawiska Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy postanowiło pokazać po prostu prawdę o szlachetnej karcie historii zapisanej przez Polaków w tragicznych warunkach okupacji. Zapytacie Państwo dlaczego postanowiliśmy zorganizować inaugurację Izby Pamięci Polaków w Nowym Jorku, ponieważ Nowy Jork jest najbardziej żydowskim miastem na świecie - dodał Marek Gizmajer.

Po przywitaniu gości odbyła się projekcja flimu „O polakach ratujących Żydów”. Publiczność zebrana w CP-S z zapartym tchem oglądała film a później w skupieniu skupiła się na oglądaniu planszy edukacyjnych.

Wystawą zakończyła Bożena Kamiński, która serdecznie wszystkim podziękowała za przybycie.

- Ciesze się niezmiernie, że Polonia jest tak żywo zainteresowana historią Polski. Dziękuje bardzo przedstawicielom Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy: Markowi Gizmajerowi i Pawłowi Wróblowi za to, że nawiązaliśmy współpracę i wspólnymi siłami przekazujemy nowojorczykom prawdziwą historię Polski. Ważne jest to, że wystawa oraz film są w języku polskim i angielskim dzięki czemu z przekazem trafiamy również do amerykańskiej widowni. Mam nadzieję, że tego typu inicjatywy wpiszą się na stałe do kalendarza Centrum Polsko-Słowiańskiego – powiedziała na zakończenie wystawy Bożena Kamiński CEO/ Prezes CPS.

Tekst / Zdjęcia: Agnieszka Granatowska

wróć
DFTA
KONSULAT
KOSCIUSZKO
UNIA
INSTYTUT PIŁSUDKIEGO
INSTYTUT KULTURY
CLARK
POLISH CULTURAL FOUNDATION
CENTRALA
POLISH AMERICAN CONGRESS
BROOKLYN
NYPD

 
 
 
 
KLIKNIJ TUTAJ