POMÓŻ CPS! ZŁÓŻ DONACJĘ!

CLICK HERE
12 THURSDAY WYDARZENIA

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER

DOŁĄCZ DO NAS

CLICK HERE
07.12.19
Magia świat w Centrum Polsko-Słowiańskim
Dokładnie 6 grudnia miała miejsce piękna uroczystość - zapalenie światełek na świątecznym drzewku na Greenpoincie. więcej»


WIADOMOŚCI

12.03.2018

Patriotyczna wystawa w Centrum Polsko-Słowiańskim na Greenpoincie

2 listopada w Centrum Polsko-Słowiańskim otwarta została piękna, patriotyczna, polsko - amerykańska wystawa. Do udziału w wystawie CP-S zaprosiło polonijną oraz polską młodzież z Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Łasinie.

Oprócz młodzieży z Polski prace zaprezentowali uczniowie z Polskiej Szkoły im. Marii Konopnickiej na Greenpoincie oraz studenci klasy malarstwa, która działa przy Centrum Polsko-Słowiańskim, a prowadzi ją profesor Krzysztof Zacharow. Pierwszym gościem, który zobaczył wystawę „Wolna Polska”, był wicekonsul Mateusz Gmura.

Wystawę otworzyła Bożena Kamiński - CEO/prezes CP-S, która przywitała serdecznie gości i podziękowała polonijnej młodzieży za zaangażowanie oraz wkład, jaki włożyli w wykonanie patriotycznych prac. Następne głos zabrała Danuta Bronchard, wiceprezes CP-S i jednocześnie dyrektorka Polskiej Szkoły im. Marii Konopnickiej na Greenpoincie:

- Chciałam bardzo podziękować zarządowi CP-S za to, że w tym pięknym pomieszczeniu możemy pokazać prace polskiej młodzieży - powiedziała.

Podczas swojego wystąpienia Danuta Bronchard zwróciła uwagę na bardzo ważny fakt, że Rada Miasta Nowego Jorku uchwaliła kilka dni temu trzy rezolucje dotyczące Polski.

- Jedna z nich ustanawia 11 listopada Dniem Niepodległości Polski w Nowym Jorku. Dwie pozostałe rezolucje wprowadzają: 11 października jako Dzień Kazimierza Pułaskiego oraz 15 października - Dzień Tadeusza Kościuszki. Pomysłodawcą przyjęcia uchwał był radny Robert Holden - powiedziała Bronchard.

Uczestnicy wystawy byli zachwyceni pracami dzieci.

- To jest niesamowite, jak młodzi Polacy widzą walkę o odzyskanie przez Polskę niepodległości. Wszystkie prace zachwycają, jednak mnie najbardziej zawsze wzruszają portrety Józefa Piłsudskiego w wykonaniu dzieci, jego wąsy przedstawione na pracach plastycznych są wspaniałe - powiedział wicekonsul Mateusz Gmura.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się również prace wykonane przez dzieci z Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Łasinie. Nad ich wykonaniem czuwała instruktorka sekcji plastycznej Karolina Maryniak, która prace przekazała pod koniec sierpnia, bezpośrednio na ręce przedstawiciela Centrum Polsko-Słowiańskiego z Nowego Jorku wiceprezes Danuty Bronchard. Wiceprezes podczas wakacyjnego pobytu w Polsce na zaproszenie dyrektora Marka Czarnuch złożyła wizytę w Miejsko-Gminnym Ośrodku w Łasinie. Była to okazja do bliższego, bezpośredniego poznania działalności prężnego ośrodka działającego w tym niewielkim miasteczku województwa kujawsko-pomorskiego.

Po zakończeniu części oficjalnej na dzieci czekał słodki poczęstunek, przygotowany przez Centrum Polsko-Słowiańskie.

Tekst i zdjęcia: Agnieszka Granatowska

wróć
DFTA
KONSULAT
KOSCIUSZKO
UNIA
INSTYTUT PIŁSUDKIEGO
INSTYTUT KULTURY
CLARK
POLISH CULTURAL FOUNDATION
CENTRALA
POLISH AMERICAN CONGRESS
BROOKLYN
NYPD

 
 
 
 
KLIKNIJ TUTAJ