POMÓŻ CPS! ZŁÓŻ DONACJĘ!

CLICK HERE
25 SATURDAY WYDARZENIA

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER

DOŁĄCZ DO NAS

CLICK HERE
23.01.20
Spotkanie noworoczno-świąteczne w Centrum Polsko-Słowiańskim
16 stycznia w pięknej Sali znajdującej się w starym kościele przy 177 Kent Street miało miejsce spotkanie noworoczno-świąteczne, które dla lokalnej społeczności i liderów polonijnych zorganizowało Centrum Polsko-Słowiańskie. Na pięknie udekorowanej na gości czekało pyszne polskie jedzenie. Na stołach nie mogło zabraknąć pierogów, które własnoręcznie wyk więcej»


WIADOMOŚCI

11.26.2018

Historyczne wydarzenie w Centrum Polsko-Słowiańskim w 100 lecie odzyskania przez Polskę niepodległości

W ramach międzynarodowych obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, w dniach 15-19 listopada w Nowym Jorku realizowany był polsko-amerykański projekt zatytułowany "Ignacy Jan Paderewski - Ikona Niepodległości".

18 listopada w Centrum Polsko-Słowiańskim na Brooklynie odbyło się historyczne wydarzenie w ramach obchodów 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, odsłonięto płaskorzeźbę Jana Ignacego Paderewskiego - autorstwa znanego polskiego rzeźbiarza Andrzeja Renesa.

WIĘCEJ INFO >>>

W uroczystości udział wzięli lokalni politycy oraz liderzy polonijni. Wśród gości honorowych obecni byli Congresswoman Carolyn B. Maloney oraz Assemblyman Joseph R. Lentol oraz przedstawiciele organizacji Polonijnych: ZHP na świecie hm. Jola Nowacka, Hufcowa Hufca Podhale, phm. Luiza Niespor i harcerka Emilia Biesaga, Pulaski Association of Business and Professional Men organizację reprezentował Artur Dybanowski i Bogdan Bachorowski, Prezes Polish American Congress Andrzej Kamiński oraz wiceprezes Grażyna Michalski oraz przedstawiciele Rady Dyrektorów Centrum Polsko-Słowiańskiego: Danuta Bronchard wiceprezes, Jadwiga Bylinka Ołdakowska sekretarz, Zbigniew Solarz - skarnbik, Marian Żak - II wiceprezes.

Gości przywitała Bożena Kaminski CEO/ Prezes Polish & Slavic Center, która wszystkim serdecznie podziękowała za tak liczny udział w tym wydarzeniu. Sala należąca do Centrum Polsko-Słowiańskiego, gdzie miała miejsca wystawa oraz koncert muzyki Paderewskiego w wykonaniu utalentowanego pianisty Jakuba Kuszlika pękała w szwach.

Odsłonięcie płaskorzeźby Paderewskiego

Uroczystości rozpoczęły się od odsłonięcia płaskorzeźby Paderewskiego, która została umocowana na budynku Centrum Polsko-Słowiańskiego znajdującym się przy 177 Kent Street na Brooklynie. Biało czerwoną wstęgę uroczyście odsłonili Congresswoman Carolyn B. Maloney oraz Assemblyman Joseph R. Lentol. Atmosfera była iście rodzinna i przyjacielska dzięki wspaniałej współpracy Prezesa i Rady Dyrektorów z lokalnymi politykami, którzy przyszli na uroczystość zaśpiewano gromkie sto lat na cześć Polski i Polaków.

Po symbolicznym odsłonięciu płaskorzeźby, którą wykonał znany polski artysta Andrzej Renes wszyscy zaproszeni goście przenieśli się do galerii Centrum Polsko-Słowiańskiego, gdzie czekał już na nich pianista Jakub Kuszlik, laureat Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Ignacego Jana Paderewskiego, który zagrał utwory Beethovena, Liszta, Schumanna, Chopina i oczywiście Paderewskiego.

Prace inspirowane muzyką

Podczas wspaniałego koncertu przed nowojorską publicznością i Amerykańską Polonią wystąpił Andrzej Renes - znany polski artysta rzeźbiarz i autor projektów interdyscyplinarnych z pogranicza muzyki i sztuk wizualnych. Andrzej Renes podczas swojej prezentacji opowiedział o tym jaką rzeźbę ceni najbardziej:

- Z perspektywy lat pomnik Kardynała Stefana Wyszyńskiego miał największe znaczenie w mojej twórczości. Byłem studentem 4 roku ASP na wydziale rzeźby i wygrałem konkurs na pomnik, to miało wpływ na całe moje życie, pierwsze zamówienie w ważnym momencie dla nas wszystkich, był to wyjątkowy czas Solidarności, wyboru Papieża Polaka, zmiany ustroju w kraju i realizacja tego pomnika w Warszawie była symbolicznym wejściem młodego rzeźbiarza na drogę pracy twórczej - powiedział Andrzej Renes.

Podczas pokazu w Nowym Jorku artysta wystąpił na scenie wraz z Jakubem Kuszlikiem - pianistą, laureatem Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Ignacego Jana Paderewskiego i zdobywcą nagrody za najlepsze wykonanie utworów Paderewskiego. Andrzej Renes za pomocą nowoczesnych narzędzi multimedialnych stworzył podczas koncertu cykl prac (rysunków) inspirowanych muzyką Paderewskiego. Wieczór ten zakończyła prezentacja twórczości artysty i jego projektów realizowanych w Polsce i zagranicą.

Podczas uroczystości można było osobiście porozmawiać z rzeźbiarzem Andrzejem Renesem oraz potrzymać w rękach jego rzeźby. Największym powodzeniem wśród publiczności cieszyła się rzeźba, którą otrzymuje w Polsce wybitny sportowiec z plebiscycie Sportowiec Roku.

Bogaty program artystyczny Paderewski Days w Nowym Jorku

W ramach obchodów, które odbyły się pod wspólnym hasłem: "Paderewski Days in New York" miało miejsce szereg wydarzeń kulturalnych: koncerty, recitale, pokazy artystyczne, wykłady i spotkania z artystami. Pomysłodawcą projektu był Adam Wibrowski (członek międzynarodowych stowarzyszeń muzycznych promujących na świecie twórczość Mistrza Paderewskiego). Realizację przedsięwzięcia w wspierali: Fundacja RenesArt z Polski, Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku, Polish & Slavic Center, Polish Institute of Arts and Sciences of America PIASA oraz New York Public Library for the Performing Arts. Działania współfinansowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu "Współpraca w dziedzinie dyplomacji publicznej 2018"

AG, Zdjęcia: Agnieszka Granatowska

Wydarzenia związane z „Paderewski Days in New York “można śledzić na stronie: https://www.facebook.com/paderewskiforever/

Imprezę w PSC w ramach projektu "Paderewski - Ikona Niepodległości  współfinansowali: Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP oraz Fundacja PZU.

wróć
DFTA
KONSULAT
KOSCIUSZKO
UNIA
INSTYTUT PIŁSUDKIEGO
INSTYTUT KULTURY
CLARK
POLISH CULTURAL FOUNDATION
CENTRALA
POLISH AMERICAN CONGRESS
BROOKLYN
NYPD

 
 
 
 
KLIKNIJ TUTAJ