POMÓŻ CPS! ZŁÓŻ DONACJĘ!

CLICK HERE
11 WEDNESDAY WYDARZENIA

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER

DOŁĄCZ DO NAS

CLICK HERE
28.11.19
Centrum nieczynne na święta Thanksgiving
Uprzejmie informujemy, że z okazji Thanksgiving Programy Centrum Polsko-Słowiańskiego będą nieczynne w czwartek 28 listopada oraz w piątek 29 listopada 2019 r. więcej»


WIADOMOŚCI

10.31.2018

KUL równolatkiem Niepodległej Polski

Ekscelencja bp Witold Mroziewski, biskup pomocniczy diecezji Brooklyn otworzył wystawę z okazji jubileuszu 100 lat istnienia Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

20 października w Nowym Jorku w siedzibie CP-S przy 177 Kent Street na Brooklynie odbyło się uroczyste otwarcie wystawy z okazji 100-lecia KUL. W uroczystości udział wziął gości honorowy Jego Ekscelencja bp Witold Mroziewski, biskup pomocniczy diecezji Brooklyn.

- Jest mi niezmiernie miło, że w tak pięknych pomieszczeniach należących do Centrum Polsko Słowiańskiego możemy celebrować tą niesamowitą rocznicę 100-lat istnienia Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. To niezwykła sytuacja, że Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II jest równolatkiem Niepodległej Polski - powiedział bp Witold Mroziewski, biskup pomocniczy diecezji Brooklyn.

Podczas wystawy obecna była również Bożena Kamiński CEO/Prezes Centrum Polsko-Słowiańskiego, która serdecznie przywitała wszystkich gości i zaprosiła uczestników do zapoznania się z wystawą i osobistych rozmów z honorowym gościem wystawy Ekscelencją bp Witoldem Mroziewskim, biskup pomocniczy diecezji Brooklyn. Polonia, która tego dnia przyszła do centrum Polsko-Słowiańskiego mogła indywidualnie porozmawiać z biskupem, oglądając razem z nim wystawę. Podczas uroczystego otwarcia tej niezwykłej ekspozycji słowo wstępu wygłosił JM ks. prof. Antoni Dębiński, rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

- Przygotowując ekspozycję zależało nam bardzo, by opowiedzieć o naszym uniwersytecie. Chcieliśmy przybliżyć historię Uczelni, opowiedzieć o jej obecnym potencjale, a także symboliczne podziękować rzeszom osób, które wspierały Uniwersytet przez wiele lat, szczególnie w czasach socjalistycznych. Pomoc ta pozwoliła nam przetrwać. Zaangażowane w nią były parafie, zgromadzenia zakonne, instytucje amerykańskie, ale przede wszystkim polonijne. Powstawały koła Towarzystwa Przyjaciół KUL skupiające wszystkich tych, którzy regularnie angażowali się w organizację przedsięwzięć mających wesprzeć Uczelnię. W aglomeracji nowojorskiej takich osób było i jest wyjątkowo dużo. To również z myślą o nich przygotowaliśmy nowojorską edycję wystawy - powiedział JM ks. prof. Antonim Dębińskim, rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

- Naszym założeniem jest to, by wystawę obejrzało jak najwięcej osób, by gościła w wielu miejscach. Jej „wędrówka” po kontynencie północnoamerykańskim zaczęła się 26 sierpnia w Doylestown, w Narodowym Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej, następnie przyjechała do Nowego Jorku, by tu zostać na dłużej - dodaje Anna Tarnowska-Waszak Dyrektor Uniwersytet Otwarty Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. 

Wystawie towarzyszą foldery, plakaty i ulotki, przygotowane w językach: polskim i angielskim, poświęcone Uniwersytetowi.

- Ocenę strony estetycznej zostawiam odbiorcom, ale staraliśmy się, by wystawa była elegancka i atrakcyjna graficznie, jednocześnie przekazująca treści przemawiające do osób nie tylko polskiego pochodzenia - kończy JM ks. prof. Antoni Dębiński, rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

Zdjęcia: Agnieszka Granatowska

wróć
DFTA
KONSULAT
KOSCIUSZKO
UNIA
INSTYTUT PIŁSUDKIEGO
INSTYTUT KULTURY
CLARK
POLISH CULTURAL FOUNDATION
CENTRALA
POLISH AMERICAN CONGRESS
BROOKLYN
NYPD

 
 
 
 
KLIKNIJ TUTAJ