POMÓŻ CPS! ZŁÓŻ DONACJĘ!

CLICK HERE
12 THURSDAY WYDARZENIA

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER

DOŁĄCZ DO NAS

CLICK HERE
07.12.19
Magia świat w Centrum Polsko-Słowiańskim
Dokładnie 6 grudnia miała miejsce piękna uroczystość - zapalenie światełek na świątecznym drzewku na Greenpoincie. więcej»


WIADOMOŚCI

10.23.2018

"Ignacy Jan Paderewski – Ikona Niepodległości" - w 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości

W ramach miedzynarodowych obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, w dniach 15-19 listopada w Nowym Jorku realizowany będzie polsko-amerykański projekt zatytułowany „Ignacy Jan Paderewski – Ikona Niepodległości“. W programie artystycznym zaplanowano szereg wydarzeń kulturalnych: koncerty, recitale, pokazy artystyczne, wykłady i spotkania z artystami, które odbędą się w formule festiwalowej pod wspólnym hasłem „Paderewski Days in New York“. Pomysłodawcą projektu jest prof. Adam Wibrowski, a realizację przedsięwzięcia wspierają: PIASA, New York Public Library for the Performing Arts oraz Fundacja PZU, Korporacja Radex i COP Klaster. Działania współfinansuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu „Współpraca w dziedzinie dyplomacji publicznej 2018”.

PADEREWSKI DAYS IN NEW YORK - PROGRAM:

Podczas „Paderewski Days“ muzyka mistrza Paderewskiego rozbrzmiewać będzie w różnych dzielnicach Nowego Jorku. 17 listopada w Lincoln Center na Manhattanie odbędzie się koncert „Paderewski in New York: 1891 Madison Square Garden Debut Revival Concert”. W rekonstrukcji historycznego pierwszego recitalu solowego Mistrza Paderewskiego z roku 1891 wystąpią wspólnie pianiści z Polski i USA: Jakub Kuszlik oraz Timothy Jones. W programie utwory Beethovena, Liszta, Schumanna, Chopina i oczywiście Paderewskiego. Wydarzenie poprowadzi Adam Wibrowski – członek międzynarodowych stowarzyszeń muzycznych promujących na świecie twórczość Mistrza Paderewskiego. Gala odbędzie się w Lincoln Center: Bruno Walter Auditorium, New York Public Library for the Performing Arts (40 Lincoln Center Plaza). Start godz. 2:30 PM, wstęp wolny. Prosimy o potwierdzenie uczestnictwa w uroczystości wysyłając e-mail: renesartbiuro@gmail.com

18 listopada wydarzenia kulturalne „Paderewski Days in New York“ przeniosą się na Brooklyn. W siedzibie Polish & Slavic Center (177 Kent Str.) mieszkańcy Nowego Jorku, w tym liczna nowojorska Polonia, świętować będą wspólnie jubileusz 100-lecia polskiej niepodległości przy dźwiekach muzyki Mistrza Paderewskiego. W programie m.in: pokaz audiowizualny do muzyki na żywo, wykłady z cyklu „Paderewski in New York“ oraz wieczorny recital fortepianowy w wykonaniu Jakuba Kuszlika - laureata Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Ignacego Jana Paderewskiego. Centralnym punktem spotkania będzie uroczyste odsłonięcie pamiątkowej rzeźby z portretem Ignacego Jana Paderewskiego. Dzieło stworzył znany polski rzeźbiarz Anrzej Renes. Rzeźba zostanie zamieszczona na frontonie budynku Polish & Slavic Center (największej organizacji polonijnej w USA) i sposób trwały upamiętni w Nowym Jorku Mistrza Paderewskiego, który zarówno dla Polaków, jak i dla Amerykanów jest ikoną kultury, symbolem uniwersalnych wartości - wolności i niepodległości. Prosimy o potwierdzenie uczestnictwa w uroczystości wysyłając e-mail: renesartbiuro@gmail.com

Ważnym wydarzeniem projektu „IGNACY JAN PADEREWSKI – IKONA NIEPODLEGŁOŚCI“ będzie konferencja poświęcona Paderewskiemu, z wykładami otwartymi dla publiczności. Główne spotkanie konferencji odbędzie się 15 listopada 2018 (godz. 6:30 pm) w PIASA - Polish Institute of Arts and Sciences of America. Podczas wykładu Adam Wibrowski (dyrektor artystyczny Paderewski Days in NY) opowie o działalności niepodległościowej Ignacego Jana Paderewskiego oraz zaprezentuje przewodnik historyczno-turystyczny „Śladami Paderewskiego w Ameryce“. Prosimy o potwierdzenie uczestnictwa w uroczystości wysyłając e-mail: renesartbiuro@gmail.com

Finał projektu „Paderewski – Ikona Niepodległości“ odbędzie się w Konsulacie Generalnym Rzeczpospolitej Polskiej w Nowym Jorku w dniu 19 listopada, gdzie muzyka Paderewskiego zabrzmi podczas koncertu z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Wszystkie efekty i rezultaty projektu „IGNACY JAN PADEREWSKI – IKONA NIEPODLEGŁOŚCI“, relacje fotograficzne i filmowe oraz przebieg wydarzeń kulturalnych w Nowym Jorku można będzie śledzić na facebookowej stronie internetowej PADEREWSKI FOREVER.

ORGANIZATORZY I PARTNERZY PROJEKTU „IGNACY JAN PADEREWSKI – IKONA NIEPODLEGŁOŚCI“

 • Fundacja RenesArt (organizator główny)
 • Adam Wibrowski – pomysłodawca „Paderewski Days in New York“
 • New York Public Library for the Performing Arts - Lincoln Center
 • Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku
 • Polish & Slavic Center in New York
 • PIASA - Polish Institute of Arts and Sciences of America
 • Fundacja PZU (Partner Główny Projektu)
 • Korporacja Radex i COP Klaster
 • Współfinansowanie: Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP

Dyrektor muzyczny - prof. Adam Wibrowski, Dyrektor artystyczny - Andrzej Renes
Miejsce i czas realizacji wydarzeń kulturalnych: Nowy Jork, USA 15-19 listopada 2018

TEMATYKA PROJEKTU "IGNACY JAN PADEREWSKI
IKONA NIEPODLEGŁOŚCI"

Jubileusz 100-lecia Niepodległości to szczególny moment dziejowy, w którym przypominamy światu wielkie postacie polskiej historii i kultury. Projekt Fundacji RenesArt, poprzez różnorodne działania adresowane do nowojorskiej publiczności i środowisk polonijnych, prezentuje, promuje i przypomina Ignacego Jana Paderewskiego oraz jego ogromne zasługi w dziedzinie kultury i dyplomacji, w tym także polsko-amerykańskiej współpracy na rzecz polskiej niepodległości.

Podczas planowanych w ramach projektu koncertów, pokazów, spotkań i konferencji, opowieść o Paderewskim skupi się wokół kilku kluczowych wydarzeń i zagadnień:

 • działalności koncertowej i artystycznej polskiego kompozytora w USA,
 • dokonań Paderewskego w zakresie dzialalności niepodległościowej i dyplomatycznej
 • spotkań i współpracy Paderewskiego z prezydentem USA Woodrow Wilsonem
 • współpracy Paderewskiego ze środowiskami Polonii w USA.

OPIS WYBRANYCH KOMPONENTÓW PROJEKTU:

1. POKAZ AUDIOWIZUALNY INSPIROWANY MUZYKĄ PADEREWSKIEGO
Realizacja: Andrzej Renes / Polish & Slavic Center, 18 listopada 2018
Podczas „Paderewski Days in New York“ w Polish & Slavic Center (177 Kent Str.) przed nowojorską publicznością i Amerykańską Polonią wystąpi Andrzej Renes – znany polski artysta rzeźbiarz i autor projektów interdyscyplinarnych z pogranicza muzyki i sztuk wizualnych. Podczas pokazu w Nowym Jorku artysta wystąpi na scenie wraz z Jakubem Kuszlikiem – pianistą, laureatem Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Ignacego Jana Paderewskiego i zdobywcą nagrody za najlepsze wykonanie utworów Paderewskiego. Andrzej Renes za pomocą nowoczesnych narzędzi multimedialnych stworzy podczas koncertu cykl prac (rysunków) inspirowanych muzyką Paderewskiego. Ivent zakończy prezentacja twórczości artysty i jego projektów realizowanych w Polsce i zagranicą.

2. PRZEWODNIK „ŚLADAMI PADEREWSKIEGO W USA“
Podczas wydarzeń w Nowym Jorku po raz pierwszy zaprezentowany zostanie czytelnikom przewodnik historyczno-turystyczny „Śladami Paderewskiego w USA“. Książka zachęca do rozwijania turystyki kulturalnej, poznawania muzyki Mistrza Paderewskiego oraz historii jego działalnosci społecznej i niepodległościowej prowadzonej na terenie USA. Ponad 2000 wydrukowanych przewodników trafi do uczestników wydarzeń kulturalnych imprezy „Paderewski Days in New York“ (egzemplarze nieodpłatne), a w wersji elektronicznej (plik PDF) przewodnik ukaże się na stronach internetowych instytucji kultury i organizacji polonijnych w USA oraz będzie dostępny na wybranych portalach informacyjnych i turystycznych.

3. Fanpage projektu - PADEREWSKI FOREVER
Facebookową stronę internetową PADEREWSKI FOREVER stworzą wspólnie melomani i wielbiciele twórczości Paderewskiego z Polski i USA, a także eksperci z ramienia organizatorów i partnerów projektu „IGNACY JAN PADEREWSKI – IKONA NIEPODLEGŁOŚCI“. Na stronie internetowej znajdą się informacje dotyczące życia i twórczości Paderewskiego, jego działalności muzycznej, niepodległościowej i dyplomatycznej w USA, w tym kalendarium i ciekawostki nadsyłane także przez użytkowników sieci. Strona promować będzie również projekty, festiwale oraz instytucje i organizacje, które w USA prezentują muzykę polskiego pianisty i upamiętniają dzieło jego życia. Dodatkowych informacji o projekcie udzielamy mailowo: renesartbiuro@gmail.com

 

PROJEKT „IGNACY JAN PADEREWSKI – IKONA NIEPODLEGŁOŚCI“

ŚWIĘTUJEMY RAZEM JUBILEUSZ 100-LECIA ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI

PADEREWSKI DAYS IN NEW YORK - 15–19 LISTOPADA 2018 

15 LISTOPADA (CZWARTEK)
THE POLISH INSTITUTE OF ARTS AND SCIENCES OF AMERICA, 208 EAST 30TH STREET, NY 10016
WYKŁAD KONFERENCJI „PADEREWSKI W AMERYCE“
Spotkanie z prof. Adamem Wibrowskim - wykład i panel dyskusyjny.
Premiera przewodnika „Śladami Paderewskiego w USA”
Prosimy o potwierdzenie uczestnictwa w uroczystości wysyłając e-mail: renesartbiuro@gmail.com

17 LISTOPADA (SOBOTA), GODZ. 2:30 PM
LINCOLN CENTER - BRUNO WALTER AUDITORIUM, NEW YORK PUBLIC LIBRARY OF THE PERFORMING ARTS
40 LINCOLN CENTER PLAZA, NY 10023
PADEREWSKI IN NEW YORK - 1891 MADISON SQUARE GARDEN DEBUT REVIVAL CONCERT
Rekonstrukcja pierwszego nowojorskiego recitalu Paderewskiego z roku 1891
Zagrają: Jakub Kuszlik (Polska) i Timothy Jones (USA)
Galę jubileuszową poprowadzi Adam Wibrowski (dyrektor artystyczny Paderewski Days)
Prosimy o potwierdzenie uczestnictwa w uroczystości wysyłając e-mail: renesartbiuro@gmail.com

18 LISTOPADA (NIEDZIELA)
POLISH & SLAVIC CENTER IN NEW YORK, 117 KENT STR, BROOKLYN, NY 11222
PADEREWSKI DAYS IN POLISH & SLAVIC CENTER / W programie:
Paderewski – Ikona Niepodległości / wykład prof. Adama Wibrowskiego
Odsłonięcie pamiątkowej płaskorzeźby portretowej Mistrza Paderewskiego
Prezentacja twórczości polskiego artysty Andrzeja Renesa
Prezentacja przewodnika „Śladami Paderewskiego w USA”
Pokaz audiowizualny do muzyki Paderewskiego na żywo
Koncert fortepianowym w wykonaniu Jakuba Kuszlika - laureata Międzynarodowego
Konkursu Pianistycznego im. Ignacego Jana Paderewskiego
Prosimy o potwierdzenie uczestnictwa w uroczystości wysyłając e-mail: renesartbiuro@gmail.com

Wydarzenia realizowane są w ramach projektu "IGNACY JAN PADEREWSKI – IKONA NIEPODLEGŁOŚCI". Zadanie współfinansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w konkursie "Współpraca w dziedzinie dyplomacji publicznej 2018".

wróć
DFTA
KONSULAT
KOSCIUSZKO
UNIA
INSTYTUT PIŁSUDKIEGO
INSTYTUT KULTURY
CLARK
POLISH CULTURAL FOUNDATION
CENTRALA
POLISH AMERICAN CONGRESS
BROOKLYN
NYPD

 
 
 
 
KLIKNIJ TUTAJ