POMÓŻ CPS! ZŁÓŻ DONACJĘ!

CLICK HERE
26 SUNDAY WYDARZENIA

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER

DOŁĄCZ DO NAS

CLICK HERE
23.01.20
Spotkanie noworoczno-świąteczne w Centrum Polsko-Słowiańskim
16 stycznia w pięknej Sali znajdującej się w starym kościele przy 177 Kent Street miało miejsce spotkanie noworoczno-świąteczne, które dla lokalnej społeczności i liderów polonijnych zorganizowało Centrum Polsko-Słowiańskie. Na pięknie udekorowanej na gości czekało pyszne polskie jedzenie. Na stołach nie mogło zabraknąć pierogów, które własnoręcznie wyk więcej»


WIADOMOŚCI

10.01.2018

Wspólnie celebrujmy setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę

Polonia włączyła się do akacji zainicjowanej przez Polsko-Słowiańską Federalną Unię Kredytową, związaną ze 100-leciem odzyskania niepodległości Polski, polegającą na zbieraniu podpisów pod podziękowaniami, które niebawem trafią do najwyższych władz amerykańskich.

-  Ciągle spływają do nas papierowe formularze z podpisami pod #DeklaracjaPoloni2018. W piątek 28 września podpisy do nowojorskiego oddziału PSFCU Greenpoint przynieśli seniorzy z Klubu Seniora "Krakus" oraz przedstawicielka Rady Dyrektorów Centrum Polsko-Słowiańskiego, Danuta Bronchard. Za co serdecznie Dziękujemy! – powiedział Paweł Burdzy PR Manager z Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej. 

Również seniorzy z Klubu Seniora Krakus działającego przy Centrum Polsko-Słowiańskim włączyło się do akcji zbierania podpisów pod podziękowaniami, które trafią do najwyższych władz amerykańskich. Podopieczni Krakusa zachęcali również osoby, które odwiedzają klub do złożenia podpisu. Karty przez kilka miesięcy dostępne były w CP-S. w piątek 28 września zostały one uroczyście przekazane do oddziału Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej. Seniorzy z szacunkiem i duma podeszli do akcji i ubrani w garnitury i odświętne stroje udali się do oddziału przy Greenpoint Ave na Greenpoincie, aby oddać karty z podpisami. Ciepło i serdecznie zostali tam przejęcia przez zastępcę managera oddziału Maria Woźniak. Z delegacją seniorów karty przekazała Danuta Bronchard - wiceprezes Centrum Polsko-Słowiańskiego.

Akcja nawiązuje do inicjatywy z 1926 roku i podobnie jak wówczas ma być wyrazem wdzięczności za wsparcie Stanów Zjednoczonych w odzyskaniu i utrzymaniu polskiej państwowości.

Cel akcji

W tym roku obchodzimy stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Wielu ludzi i wiele czynników miało wpływ na to historyczne wydarzenie. Kluczowym momentem w powrocie Polski na mapę świata było poparcie Prezydenta Stanów Zjednoczonych Thomasa Woodrowa Wilsona, który w swoim orędziu do Kongresu w styczniu 1918 r. zdecydowanie poparł istnienie niepodległej Polski z dostępem do morza, co następnie przełożyło się na treść Traktatu Wersalskiego. Nie możemy pominąć też wkładu Polonii amerykańskiej, spośród której 20 tysięcy ochotników uformowało Armię Błękitną, która walczyła z głównym celem przywrócenia niepodległości Polsce.

Tło historyczne

W 1926 r. ponad 5,5 mln mieszkańców II Rzeczypospolitej podpisało się pod życzeniami dla Amerykanów z okazji 150. rocznicy uzyskania niepodległości przez Stany Zjednoczone, ale też aby podziękować Ameryce za wsparcie okazane Polsce i Polakom w odzyskaniu niepodległości w 1918 r. Wśród podpisujących był ówczesny Prezydent RP Ignacy Mościcki, premier Kazimierz Bartel i Marszałek Józef Piłsudski. 111 woluminów z 30 tys. kart z podpisami znajduje się obecnie w Bibliotece Kongresu Stanów Zjednoczonych.

Zdjęcia: Agnieszka Granatowska

wróć
DFTA
KONSULAT
KOSCIUSZKO
UNIA
INSTYTUT PIŁSUDKIEGO
INSTYTUT KULTURY
CLARK
POLISH CULTURAL FOUNDATION
CENTRALA
POLISH AMERICAN CONGRESS
BROOKLYN
NYPD

 
 
 
 
KLIKNIJ TUTAJ