POMÓŻ CPS! ZŁÓŻ DONACJĘ!

CLICK HERE
12 THURSDAY WYDARZENIA

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER

DOŁĄCZ DO NAS

CLICK HERE
07.12.19
Magia świat w Centrum Polsko-Słowiańskim
Dokładnie 6 grudnia miała miejsce piękna uroczystość - zapalenie światełek na świątecznym drzewku na Greenpoincie. więcej»


WIADOMOŚCI

04.19.2018

Wspólnie celebrujmy setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę „Dziękujemy, Ameryko”

PSFCU
Centrum Polsko-Słowiańskie włączyło się do akcji zainicjowanej przez PolskoSłowiańską Federalną Unię Kredytową, związaną ze 100-leciem odzyskania niepodległości Polski, polegającą na zbieraniu podpisów pod podziękowaniami, które trafią do najwyższych władz amerykańskich pod koniec roku.

Akcja nawiązuje do inicjatywy z 1926 roku i podobnie jak wówczas ma być wyrazem wdzięczności za wsparcie Stanów Zjednoczonych w odzyskaniu i utrzymaniu polskiej państwowości. Również w siedzibie Centrum PolskoSłowiańskiego przy 176 Java St, Brooklyn NY można złożyć swój podpis na karcie niepodległości.

Cel akcji

W tym roku obchodzimy stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Wielu ludzi i wiele czynników miało wpływ na to historyczne wydarzenie. Kluczowym momentem w powrocie Polski na mapę świata było poparcie prezydenta Stanów Zjednoczonych Thomasa Woodrowa Wilsona, który w swoim orędziu do Kongresu w styczniu 1918 r. zdecydowanie poparł istnienie niepodległej Polski z dostępem do morza, co następnie przełożyło się na treść Traktatu Wersalskiego. Nie możemy pominąć też wkładu Polonii amerykańskiej, spośród której 20 tysięcy ochotników uformowało Armię Błękitną, która walcząc miała za główny cel przywrócenie niepodległości Polsce.

Tło historyczne

W 1926 r. ponad 5.5 mln mieszkańców II Rzeczypospolitej podpisało się pod życzeniami dla Amerykanów z okazji 150. rocznicy uzyskania niepodległości przez Stany Zjednoczone, ale też aby podziękować Ameryce za wsparcie okazane Polsce i Polakom w odzyskaniu niepodległości w 1918 r. Wśród podpisujących był ówczesny Prezydent RP Ignacy Mościcki, premier Kazimierz Bartel i marszałek Józef Piłsudski. 111 woluminów z 30 tys. kart z podpisami znajduje się obecnie w Bibliotece Kongresu Stanów Zjednoczonych.

Świętując setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę, pragniemy powtórzyć inicjatywę Polaków z 1926 r. PolskoSłowiańska Federalna Unia Kredytowa zaprasza wszystkie organizacje polonijne, parafie, szkoły i osoby indywidualne, aby włączyły się w akcję składania podpisów pod deklaracją dziękującą Stanom Zjednoczonym za ich wkład w sprawę polskiej suwerenności w przeszłości i dzisiaj. „My, synowie i córki Narodu Polskiego, w setną rocznicę niepodległości Polski pragniemy wyrazić naszą wdzięczność Stanom Zjednoczonym Ameryki za nieoceniony wkład w sprawę polskiej suwerenności” – pod tym tekstem będzie mógł się podpisać każdy Polak czy Amerykanin polskiego pochodzenia.

Gdzie złożyć podpis

PSFUK podpisy zbiera na stronie internetowej oraz na specjalnie drukowanych kartach, które są dostępne w oddziałach PolskoSłowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej oraz w trakcie organizowanych przez polonijne organizacje uroczystości. Kulminacja akcji planowana jest w czasie tradycyjnej Parady Pułaskiego, która odbędzie 7 października 2018 roku na nowojorskiej Piątej Alei. Wszystkie zebrane podpisy, zostaną oprawione w woluminy i przekazane przedstawicielom najwyższych władz Stanów Zjednoczonych w czasie specjalnej uroczystości w Waszyngtonie zaplanowanej na październik 2018 r.

Serdecznie zachęcamy do włączenia się do akcji. Chcielibyśmy, aby to „Dziękujemy, Ameryko” za pomoc w odzyskaniu niepodległości sto lat temu, ale także za poparcie we wstąpieniu do NATO czy obecność amerykańskich żołnierzy na polskiej ziemi dzisiaj, wybrzmiało szczególnie mocno właśnie w tym roku, na stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę.

PSFCU

wróć
DFTA
KONSULAT
KOSCIUSZKO
UNIA
INSTYTUT PIŁSUDKIEGO
INSTYTUT KULTURY
CLARK
POLISH CULTURAL FOUNDATION
CENTRALA
POLISH AMERICAN CONGRESS
BROOKLYN
NYPD

 
 
 
 
KLIKNIJ TUTAJ