HELP PSC! DONATE TODAY!

CLICK HERE
20 SUNDAY OUR EVENTS

SIGN UP FOR NEWSLETTER

BECOME A MEMBER

CLICK HERE
11.10.19
PSC closed on Columbus Day
Please be advised that in observance of Columbus Day Polish Slavic Center will be closed on Monday, October, 14 2019 r. More»


NEWS

10.29.2017

Wystawa „Codzienny heroizm. O Polakach ratujących Żydów” w CP-S

W Centrum Polsko-Słowiańskim odbyło się otwarcie wystawy „Codzienny heroizm. O Polakach ratujących Żydów” przygotowanej przez Stowarzyszenie Wspólnota Polska oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Wystawę otworzyła Bożena Kamiński COE/Prezes CPS, udział w niej wzięli dyrektorzy Polonijnych szkół, polonijni uczniowie oraz przedstawiciele Polonii. Wystawa przedstawia biogramy rodzin i osób, które podczas II wojny światowej, narażając swoje życie, zaangażowały się w ratowanie Żydów, dając przykład niezłomnej postawy człowieczeństwa i bohaterstwa.

Prezentację otwiera historia rodziny Wiktorii i Józefa Ulmów, którzy stanowią symbol ciągle zbyt mało znanej w świecie postawy wielu Polaków, którzy wobec moralnego dylematu i groźby utraty życia decydowali się na pomoc bliźnim. W rodzinnej dla Ulmów podkarpackiej miejscowości – Markowej, pomimo przykładu straszliwej kary jaka spadła na Ulmów, lokalni mieszkańcy uratowali w czasie wojny jeszcze 21 członków społeczności żydowskiej. Józef i Wiktoria Ulmowie w 1995 roku zostali odznaczeni pośmiertnie tytułem Sprawiedliwi wśród Narodów Świata.

Podczas otwarcia wystawy można było również zobaczyć film dokumentalny „Świat Józefa”.

Organizacje polonijne, które chciałby wypożyczyć wystawę, która jest przygotowana w języku Polskim i angielskim prosimy o kontakt adminassist@polishslaviccenter.com.

AGRA. Zdjęcia Agnieszka Granatowska

back

LOGOS

DFTA
KOSCIUSZKO
KONSULAT
PFK
UNIA
BOSTON
CENTRALA
BROOKLYN
KONGRES
INSTYTUT
PILSUDSKI
NYPD

 
 
 
 
CLICK HERE