baner 1
baner 2

CPS CAFETERIA - RESTAURACJA

Od poniedziałku do piątku 12:00-7:30, soboty 11:00 do 5:00

HELP PSC! DONATE TODAY!

CLICK HERE
15 FRIDAY OUR EVENTS

SIGN UP FOR NEWSLETTER

BECOME A MEMBER

CLICK HERE
13.12.17
Meeting with Santa Claus in the PSC
Photo gallery, see now... More»


News

10.29.2017

Wystawa „Codzienny heroizm. O Polakach ratujących Żydów” w CP-S

W Centrum Polsko-Słowiańskim odbyło się otwarcie wystawy „Codzienny heroizm. O Polakach ratujących Żydów” przygotowanej przez Stowarzyszenie Wspólnota Polska oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Wystawę otworzyła Bożena Kamiński COE/Prezes CPS, udział w niej wzięli dyrektorzy Polonijnych szkół, polonijni uczniowie oraz przedstawiciele Polonii. Wystawa przedstawia biogramy rodzin i osób, które podczas II wojny światowej, narażając swoje życie, zaangażowały się w ratowanie Żydów, dając przykład niezłomnej postawy człowieczeństwa i bohaterstwa.

Prezentację otwiera historia rodziny Wiktorii i Józefa Ulmów, którzy stanowią symbol ciągle zbyt mało znanej w świecie postawy wielu Polaków, którzy wobec moralnego dylematu i groźby utraty życia decydowali się na pomoc bliźnim. W rodzinnej dla Ulmów podkarpackiej miejscowości – Markowej, pomimo przykładu straszliwej kary jaka spadła na Ulmów, lokalni mieszkańcy uratowali w czasie wojny jeszcze 21 członków społeczności żydowskiej. Józef i Wiktoria Ulmowie w 1995 roku zostali odznaczeni pośmiertnie tytułem Sprawiedliwi wśród Narodów Świata.

Podczas otwarcia wystawy można było również zobaczyć film dokumentalny „Świat Józefa”.

Organizacje polonijne, które chciałby wypożyczyć wystawę, która jest przygotowana w języku Polskim i angielskim prosimy o kontakt adminassist@polishslaviccenter.com.

AGRA. Zdjęcia Agnieszka Granatowska

back

LOGOS

DFTA
KOSCIUSZKO
KONSULAT
PFK
UNIA
BOSTON
CENTRALA
BROOKLYN
KONGRES
INSTYTUT
PILSUDSKI
NYPD
 
 
 
CLICK HERE
pełny HTML | wersja mobilna