HELP PSC! DONATE TODAY!

CLICK HERE
12 WEDNESDAY OUR EVENTS

SIGN UP FOR NEWSLETTER

BECOME A MEMBER

CLICK HERE
26.11.18
Ignacy Jan Paderewski - Icon of Independence. Celebrating the 100th Anniversary of Regaining Polish Independence
On November 18th the PSC hosted a historic event which commemorated 100 years of Poland regaining its independence. Unveiled was a bas-relief of Jan Ignacy Paderewski. More»


NEWS

10.20.2017

Uroczysta Gala z okazji 45 lecia Centrum Polsko-Słowiańskiego

Amerykańskie i polskie urzędy doceniły wkład i zaangażowanie społeczne na rzecz Polonii jakie niesie CP-S. W tym roku Centrum Polsko-Słowiańskie, które na co dzień prowadzi działalność społeczno-kulturalną, celebruje swoje 45-lecie istnienia. Rada Dyrektorów tej niezwykle ważnej dla Polonii organizacji zadbała o to, aby każdy z członków CP-S znalazł coś dla siebie i mógł wziąć udział w uroczystościach, które przygotowało CP-S.

W ramach obchodów 45-lecia działalności odbył się uroczysty odczyt o historii CP-S, wyjazd do West Point, zabawa taneczna oraz wystawa historycznych zdjęć, uroczysta Gala i koncert „Polonia wspiera młode talenty”. Działalność CP-S została zauważona i doceniona przez polskie i amerykańskie organizacje, czego dowodem są liczne wyróżnienia i dyplomy za zasługi, które zostały przyznane CP-S podczas uroczystej Gali, jaka miała miejsce 19 października w restauracji Giando on the Water na Brooklynie z zapierającym dech w piersiach widokiem na Manhattan.

Wyróżnienia i nagrody

Uroczystą galę prowadzili Anna Podolak – aktorka teatralna i telewizyjna mieszkająca i grająca na deskach teatrów w Nowym Jorku i w Polsce oraz Dariusz Barcikowski – wydawca „Białego Orła” i konsul honorowy CT.

Uroczystość rozpoczęła Katarzyna Joanna Sperczyńska, która razem z zebranymi gośćmi zaśpiewała hymn polski i amerykański. Inwokację wygłosił ksiądz Jacek Woźny z parafii św Stanisława Kostki na Staten Island, NY. – Kiedy otrzymałem to piękne zaproszenie na Galę 45-lecia CPS, na którym widnieje zielone jabłuszko – symbol Nowego Jorku, a na nim biało czerwone serce wzruszyłem się. To piękne przesłanie jakie niesie za sobą ta obchodząca dziś jubileusz organizacja zostało wyrażone w tym sercu, które każdego dnia okazują Polonii Zarząd, Rada Dyrektorów i pracownicy CP-S – powiedział ksiądz Jacek Woźny.

Podczas uroczystości wręczono liczne nagrody oraz złote medale za zasługi dla Centrum Polsko-Słowiańskiego, które w imieniu Rady Dyrektorów odebrała Bożena Kamiński - dyrektor wykonawczy i prezes CP-S. Nagrodzono również zasłużonych i długoletnich pracowników, którzy oprócz dyplomów otrzymali nagrodę finansową.

Goście

W uroczystości udział wzięli pracownicy CP-S, przedstawiciele organizacji amerykańskich oraz polonijnych, z którymi Centrum Polsko-Słowiańskie współpracuje realizując swoje statutowe zadania. Na sali pojawili się przedstawiciele Polsko Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej, Maciej Golubiewski – konsul generalny RP w Nowym Jorku, Joseph R. Lentol – New York State Assemblyman, Dariusz Bonisławski – prezes stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, Josue Pierre – który reprezentował miejskiego kontrolera Scott M. Stringera oraz Sandra Chapman z biura prezydenta Brooklynu Erica L. Adamsa, a także Mary Odomirok z biura Congresswoman Carolyn B. Maloney. Każdy z gości honorowych w swoich wystąpieniach podkreślał, jak wielką rolę pełni dla Polonii Centrum Polsko-Słowiańskie.

- Jest mi niezmiernie miło, że mogę wręczyć złoty medal Stowarzyszenia Wspólnota Polska w dowód uznania pracy na rzecz Polonii. CPS jest organizacją, która potrafi tak pięknie łączyć tyle funkcji i tak racjonalnie dysponuje dotacjami, które otrzymuje od miasta Nowy Jork na utrzymanie programu dla seniorów. Tu także można zaciągnąć fachowej porady prawnej oraz socjalnej. Mało tego, można również wziąć udział w przepięknych wystawach oraz wysłuchać wspaniałych koncertów. Mało jest w środowisku polonijnym rozsianym na całym świecie tego typu organizacji, które potrafią sobie świetnie poradzić na tylu płaszczyznach - powiedział Dariusz Piotr Bonisławski prezes stowarzyszenia „Wspólnota Polska”.

Część artystyczna

Po część oficjalnej swoje umiejętności taneczne zaprezentowali młodzi Polacy z Polish American Folk Dance Company, którzy najpierw wykonali szereg tradycyjnych tańców ludowych, a później - jak na polską tradycję przystało - zaprosili gości do zatańczenia poloneza. Ku zdziwieniu wszystkich na parkiecie pojawili się niemal wszyscy goście honorowi. Po ludowych występach był czas na piękny koncert w wykonaniu Doroty Piotrowskiej z zespołem oraz na wspólne rozmowy wszystkich uczestników Gali z okazji 45-lecia działalności CP-S.

Zdjęcia: Agnieszka Granatowska, Zosia Żeleska-Bobrowski

back

LOGOS

DFTA
KOSCIUSZKO
KONSULAT
PFK
UNIA
BOSTON
CENTRALA
BROOKLYN
KONGRES
INSTYTUT
PILSUDSKI
NYPD

 
 
 
 
CLICK HERE
pełny HTML | wersja mobilna